
Fiala: Více peněz na obranu a revidujme Green Deal. Ano, ale musí to udělat celá EU, jinak skončíme špatně
Premiér Petr Fiala v pondělním projevu k občanům prohlásil, že „musíme zásadně navýšit výdaje na obranu na tři procenta během několika následujících let“. A dodal, že „je třeba podrobit revizi celý koncept Green Dealu a dekarbonizace. Pokud to neuděláme, staneme se na nové mezinárodní scéně nekonkurenceschopným skanzenem“. Předseda české vlády má pravdu, ale pokud to Evropa neudělá rychle a důkladně, bude v ohrožení nejenom naše bezpečnost, ale budeme mít i vážné ekonomické problémy. Bohužel jednota k těmto krokům v Evropě zatím neexistuje.
Fialův projev obsahoval i další zásadní věci, jako je přijetí nových fiskálních pravidel v rámci EU, která umožní realizovat investice do obrany a bezpečnosti. Dále, že k další vojenské pomoci Ukrajině by státy měly využít finance ze zmrazených ruských prostředků. A že nás u toho všeho brzdí přebujelá byrokracie a rozsáhlé regulace. Všechno je to pravda, ale premiér měl u toho bouchat do stolu a zvyšovat hlas. Protože některé vlády v Evropské unii nechtějí Greeen Dealu moc změnit. Jiné nehodlají vzít Rusům ze zmrazených účtů ani rubl. Další státy (Maďarsko či Slovensko) nechtějí dávat více peněz na obranu, když se jako důvod udává válka na Ukrajině a Putin. Ruska prý se není důvod bát. Jiní zase poslouchají jen pokud pořádně zadupe v Bílém domě Donald Trump. Evropa je bohužel v životně důležitých otázkách nejednotná. A to nás může přivést, obrazně řečeno, do hrobu.
Podobné jako v Evropě je to i v Česku. V případě bezpečnosti a Ukrajiny se vykrucuje také nejsilnější opoziční strana, Babišovo hnutí ANO. Nemluvě o Okamurově SPD a proradných proruských silách v levicové skupině Stačilo!
„Naším základním cílem musí nyní být silná Evropa, která dokáže Rusko odstrašit od dalších vojenských útoků na suverénní evropské státy,“ řekl v projevu Fiala. Na evropské úrovni proto dále navrhuje nevyužitých 93 miliard eur z takzvaného Fondu obnovy použít na podporu společných nákupů pro armády nebo na podporu posílení kritické infrastruktury. Ani v tom se ale země EU neshodují.
Po nástupu Donalda Trumpa do úřadu je jasné, že o vlastní bezpečnost se bude muset Evropa daleko více starat sama, že nebude moci donekonečna spoléhat na Ameriku. Ale… Všechny země EU a Velká Británie a Norsko daly dohromady na obranu v roce 2024 méně než Čína a ani ne polovinu toho co Amerika. Takhle to skutečně dál nejde.
Není přitom pochyb o tom, že k avizovaným změnám máme ekonomický potenciál. Společný HDP Evropské unie je zhruba desetkrát vyšší než HDP nepřátelského Ruska. To, co nás brzdí, je nedostatek politické vůle. Ten je do očí bijící, když dojde na konkrétní vojenskou podporu Ukrajině. K tomu další příklad: hospodářsky slabá Severní Korea dodala Rusku jen v roce 2023 více dělostřeleckých granátů, než za toto období poskytla Ukrajině celá EU. To staví všechny apely evropských politiků na hlavu. Tento žalostný stav nastal přesto, že Evropa má silnou průmyslovou základnu a mezi její členy jsou čtyři z deseti největších světových vývozců zbraní. Jenže, opakujme to, chybí vůle, některé věci udělat. V minulém roce se něco v tomto směru změnilo k lepšímu, ale pořád je to málo.
Na papíře má Evropa vše, co potřebuje k tomu, aby byla hospodářskou a bezpečnostní velmocí. Evropská unie je třetí největší ekonomikou světa s vnitřním trhem 450 milionů relativně bohatých spotřebitelů. Jsme druhý největší zdroj toků přímých zahraničních investic na světě. EU také kontroluje druhou nejpoužívanější světovou měnu, euro. To všechno jsou silné páky, které bychom měli využít. Na co čekáme?
Pamatujme totiž na to, že bez silné obrany, která mu stojí v cestě a v případě potřeby ho zničí, nebude mít Rusko důvody zastavit se na Ukrajině. Je bláhové se domnívat, že se někdy nepokusí pokročit dál na Západ, pokud nebude vědět, že u toho neriskuje své vlastní zničení. Imperiální choutky Kremlu nezmizí, ani když bude podepsána dohoda o příměří na Ukrajině. Tato země by se proto měla stát buď členem NATO nebo Evropské unie. Jenže o tom část evropských zemí a Trumpova americká administrativa nechtějí ani slyšet.
Petr Fiala nám v pondělí podvečer představil několik naprosto správných myšlenek. K jejich realizaci je ale potřeba najít v Evropě co nejvíce ochotných vůdců. Pokud v tom nebude existovat jednota, což nejspíše nebude, musí některé země konat samy. Konat ihned.