Šéf CDU Friedrich Merz po vítězství v německých parlamentních volbách (24.2.2025)

Šéf CDU Friedrich Merz po vítězství v německých parlamentních volbách (24.2.2025) Zdroj: ČTK / AP / Martin Meissner

Čím dál víc Němců chce radikální obrat. Merzův úspěch by mohl zastavit vzestup extremistů

Martin Bryś

Předčasné volby v Německu přinesly nedokonalou změnu. Podle očekávání vyhrála unie CDU-CSU, jejíž kandidát na kancléře Friedrich Merz působí v řadě ohledů slibným dojmem. Jenže vítězství to není nijak přesvědčivé a změnu kurzu německé politiky chtějí voliči spíš od jiných politiků.

Za svůj život vybudoval dvě úspěšné kariéry. Prosadil se v evropské i domácí politice. Poté co ho ve vedení CDU definitivně přetlačila Angela Merkelová, odešel z politiky a působil na vysokých postech jako korporátní právník a manažer ve finančním sektoru. I díky tomu je Firedrich Merz považován za jednoho z nejbohatších politiků v Německu. Jeho politický vzor je prý Ronald Reagan, miluje Spojené státy, které prý za svůj život navštívil více než stokrát a tyto vlivy byly dobře patrné během předvolební kampaně. Kdekdo si od jeho předpokládaného volebního vítězství sliboval radikální změnu kurzu německé politiky. Dosavadní středolevá vláda Olafa Scholze vynikala především svou váhavostí, což s přihlédnutím k stupňujícím se výzvám v mezinárodní politice působilo čím dál absurdněji. Vzhledem k tristní oblíbenosti této vlády, která vycházela mezi nejhoršími v poválečné historii Německa, se zdálo patrné, že Němce omrzel dotačně daňový kolovrátek migrační a zelené politiky a že čekají na změnu. Merz se ji odhodlal nabídnout.

Když změnu, tak pořádnou

Jenže konečný volební výsledek ukazuje na někoho jiného. Vítězství CDU-CSU sice přišlo, ale s nedostatečnou váhou. A po všech kampaňových zaklínadlech se Merz může s čistým svědomím spojit jen s SPD, která zaznamenala nejhorší výsledek ve své historii. Přichází tedy tradiční velká koalice, kterou si nakonec podle průzkumů přeje nejvíc voličů. Tak kde je ta chuť po změně?

Přelomový výsledek AfD a Die Linke napovídá, že si řada Němců skutečně přeje velkou změnu. Ale tak velkou, že ji tradiční strany jakéhokoliv odstínu středu nejsou schopny nabídnout, natožpak udělat. Nezbývá než doufat, že si Merz na skomírajících socialistech vymůže ze svého programu co nejvíc. Jedině tak bude moct zamést stopy po chybách své dřívější Nemesis Merkelové, jíž unii CDU-CSU řada voličů stále neodpustila. Čím méně se mu to bude dařit, tím více posílí pravé i levé extrémy, které v Německu čekají na svou příležitost. 

O dopadech německých voleb na mezinárodní politiku jsme mluvili v nejnovější epizodě podcastu Padni komu padni:

Video placeholder
Padni komu padni 19

Přidejte se do facebookové skupiny podcastu Padni komu padni a sledujte nás na Instagramu.