Poslanec Marek Benda (ODS) ve Sněmovně

Poslanec Marek Benda (ODS) ve Sněmovně Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Bendova velká prohra a chaos v ODS: Jak vyrobit problém a pořádně se v něm vykoupat

Oliver Adámek

Poslední dva týdny se v parlamentu řeší tzv. dětský certifikát, jehož přísnou podobu torpéduje šéf klubu ODS Marek Benda. Kritizuje fakt, že dle návrhu by měli být z práce s dětmi navždy vyřazeni lidé, kteří se buď dopustili zneužívání, nebo spáchali jiný závažný trestný čin. Benda a SPOLU na tom ztratili hodně politických bodů úplně k ničemu. Původní návrh nejspíš projde.

O Bendových nešťastných vyádřeních jsme psali v tomto článku, tedy jen telegraficky: výše zmíněný návrh popsal Benda jako populistický. Následně svůj postoj hájil v rozhovoru v DVTV, kde mimo jiné řekl, že Dominik Feri by taky mohl pracovat s dětmi, přestože dle soudu znásilnil nezletilou a součástí jeho kauzy bylo i problematické chování při přednáškách na školách.

Samotné znásilnění Benda nazval jako „nevhodné chování“, jako by snad šlo jen o jakousi nezdvořilost, když nepustíte starší dámu sednout v tramvaji. Trvá si na tom, že novela by měla být méně přísná, zesměšňoval ji ironickými poznámkami, že návrh chce „hlavně potrestat všechny násilníky a ochránit naše dětičky.“ No o tom tady už dlouhé roky hovoříme, Bendo. A právě na tom se odborníci, naštěstí většina politiků i valná většina veřejnosti zjevně shodne. Podporuje ho i Bendův stranický kolega a ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Proti Bendovi se vymezili někteří jeho kolegové, třeba poslankyně Eva Decroix. Jenže třeba oficiální twitterový účet ODS se jej ve vláknu šéfredaktora Reflexu Martina Bartkovského zastal:

To vypadá, jako by si lidé v ODS ani v základní rovině nevyjasnili, co si o tomhle tématu strana myslí a jak bude komunikovat. Od tohoto vyjádření se následně distancovala poslankyně Renata Zajíčková, která kandiduje spolu s Bendou v Praze. Přísný návrh dětského certifikátu podpořil i ostravský radní Radim Ivan. Ve středu se navíc ukázalo, že Bendova verze nemá politickou podporu. Na ústavně-právním výboru sněmovny původní přísný návrh prošel.

Celkově to tedy dopadlo pro ODS nejhorším možným způsobem. Benda na startu kampaně upletl bič na vlastní stranu, když se rozhodl zastávat extrémně nepopulární stanovisko, které neměl politicky vyjednané a šel s ním proti vlastnímu ministrovi. Řeklo by se, že takhle školáckou chybu by zkušený politik neudělal. Paradoxně je právě Benda nejdéle sloužící poslanec, v politice pracuje 35 let. V tomto období se zatím dostal do nejviditelnějších funkcí: je předseda klubu a šéf pražské ODS. Počkejme si, jak jeho práci pražští voliči na podzim ocení.