
Ceny vajec se utrhly ze řetězu. Čeká letos na koledníky netradiční velikonoční výslužka?
Z nákupu vajec se v posledních týdnech stalo utrpení pro peněženky. Pokud nenarazíte v obchodě na slevovou akci, zaplatíte za platíčko s deseti vejci okolo 70 korun. To je v období před Velikonocemi, pro něž jsou vejce jedním z hlavních symbolů, docela nepříjemná situace. Vejce jsou totiž hojně používanou surovinou při výrobě tradičního velikonočního pečiva či dalších pokrmů a samozřejmě patří mezi nejčastější pozornost, kterou jsou obdarováni koledníci. Mohou aktuální drakonické ceny vajec nějak proměnit tyto letité obyčeje? Nečeká na malé koledníky místo nabarvených kraslic spíš přemíra lentilek, želatinových medvídků a dalších tuctových sladkostí a na jejich tatínky pořádná runda kořalek?
Na úvod jen připomeňme několik čísel. Český statistický úřad nedávno uvedl, že cena vajec na konci března vzrostla oproti únoru o 10 procent, nicméně v meziročním srovnání se zvýšila o polovinu. Zástupci Českomoravské drůbežářské unie hned přispěchali s vysvětlením, že růstem cen se kromě dopadů ptačí chřipky a zdražování krmiv projevuje i přestavba klecových chovů, které budou od roku 2027 v Česku zakázané. Jak jinak, když jde o zdražení, důvody se vždycky najdou, přestože některý z nich může postrádat v současné době logiku.
Ale musíme fungovat v podmínkách, které právě panují. Vypadá to, že na české domácnosti se řítí další vlna zdražování. Nějaký ten pátek je již drahé máslo, nyní vejce a brzy k tomu možná přibude i maso, protože kvůli restrikcím před rozšířením slintavky a kulhavky dojde k omezení obchodu s masem nebo přímo k vybíjení konkrétních stád.
Nicméně zpět k vejcím. Tak drahá, jako jsou nyní, zřejmě ještě nikdy v minulosti nebyla. A přestože v minulosti byly cenové výkyvy, po kterých cena tohoto zboží zamířila zpět dolů, nyní se něco podobného už ani opakovat nemusí nebo cena klesne jen kosmeticky a plato deseti vajec se bude prodávat za 50 až 60 korun. To je pro tradiční pekaře, ale i milovníky vydatných snídaní nepříjemná zpráva. Stejně tak nyní i pro koledníky a všechny, kteří drží velikonoční tradice.
Vysoké ceny vajec nejsou současným problémem jen u nás. Například v USA reagují na aktuální cenový skok po svém – barví místo vajec brambory nebo je vyrábí z arašídového másla, mandlové mouky a cukru. Tuto bizarní směs pak radí foodblogeři vytvarovat do tvaru vajec, nabarvit potravinářskými barvami a poprášit kakaem. Nechme se překvapit, zda s něčím podobným nepřijdou chytré hlavy i u nás. A vzhledem k tomu, že se na podzim konají volby do Poslanecké sněmovny, ani bych se nedivil, kdyby se aktuálně drahá vejce nesemlela v předvolební produkci vybraných politických stran či hnutí.
Asi nelze očekávat, že vajíčka v následujících dnech razantně zlevní. Čekají nás tedy drahé Velikonoce, stejně jako nás loni či předloni čekaly drahé Vánoce kvůli drahým ořechům, kakau a dalším ingrediencím na vánoční cukroví. Bude tedy zajímavé sledovat, co dostanou za dva týdny v pondělí koledníci do svých košíků jako velikonoční výslužku. Jestli tradiční zdobené kraslice, či obarvená vajíčka zcela nevystřídají sladkosti a u osob starších jen kořalka, kterou doprovodí ozdobený chlebíček (ale samozřejmě bez vajíčka).
Ještě dobře si pamatuji na doby, kdy jsem byl školou povinný a na Velikonoce jsem vykoledoval tolik vajec, že jsme je doma jedli na všechny možné způsoby nejméně týden. Až půjdu letos se svým synem, budu rád, když dohromady přineseme alespoň tolik, že nám to na příští den vystačí na vajíčkovou pomazánku. Nebo to bude jinak a zbytečně zde straším?