Anglická univerzita dala doktorát synovi Kaddáfího za plagiát a brala od něj peníze
Ještě před dvěma měsíci to vypadalo na skvělou a dlouhou spolupráci. Sajf Islám Kaddáfí, syn libyjského diktátora Mu’ammara Kaddáfího, se rozhodl postupně posílat své alma mater, proslavené anglické univerzitě London School of Economics, jeden a půl miliónu liber na podporu vzdělávání. Ale ouha. Vše se za poslední dva týdny zhroutilo a ukázala se naprostá bezostyšnost této spolupráce, která zavání velkým skandálem akademického světa.
Tatínek Sajfa totiž teď masakruje své spoluobčany, škola je tvrdě kritizována a v úterý najednou oznámila, že Sajfova práce, za niž získal v roce 2008 PhD (studovat v Londýně začal v roce 2002), je podle všeho plagiát. Nádherné procitnutí bytostných anglických demokratů ze spolupráce s rodinou diktátora.
Absurdní je už samotný fakt, že Sajf napsal práci, která se jmenovala „Úloha občanské společnosti v demokratizaci nadnárodních institucí“. Odevzdal ji v září 2007, má téměř 450 stran a na začátku píše, že je to pouze jeho vlastní dílo, a první věta práce je skvělou ukázkou manipulace, na niž známá anglická univerzita skočila. „Tato práce analyzuje, jak vytvořit spravedlivější a demokratičtější světové řídící instituce s pomocí systému kolektivního rozhodování, které je ovlivněno třemi faktory: vládou, občanskou společností a byznys sektorem.“ Jistě, jistě, vyprávějte to rodinám stovek či tisíců Libyjců, které nechal Kaddáfího režim v posledních týdnech zabít. „Demokrat“ Sajf mimochodem vystoupil ve státní televizi a tyto masakry podpořil.
Přitom ještě nedávno jeho londýnský profesor David Held tvrdil, že zná Kaddáfího syna jako člověka, jenž „vzhlíží k demokracii“.
Na London School of Economics se také studuje politologie či mezinárodní vztahy a škola léta tvrdí, že zde učí vynikající odborníci. Že by nikdo z nich nevěděl, jaký je v Libyi režim už od září 1969? Věděl, ale peníze nesmrdí. Ani od diktátora.