Kaddáfí

Kaddáfí Zdroj: DefenseImagery.mil

Kaddáfí pochválil Němce za nečinnost. A Němci se stydí

Jan Berwid-Buquoy

Zásah proti Kaddáfího režimu spojenými silami NATO přišel na poslední chvíli, ale přece. Vycházeje z výroku Winstona Churchilla: „Nikdy není pozdě začít s dobrou věcí!“ by se zdálo být všechno v pořádku, ale není …

 

Rada bezpečnosti OSN se 18. března rozhodla k vojenskému zásahu. K překvapení světové veřejnosti se zástupci Německa vyslovili proti svým západním spojencům USA, Velké Británii a Francii tím, že se zdrželi hlasování a postavili se tím na stranu Ruska, Číny, Indie a Brazílie, tedy nedali souhlas pro vojenský zásah ve prospěch protivníků Kaddáfího diktatury.

 

 

Jak ukázaly reakce v německých masmédiích, většina obyvatel naší sousední země tento postoj vlastní vlády nechápe. Kancléřka Angela Merkelová jen sdělila, že Německo sice nesouhlasí s Kaddáfího režimem, ale vojenských akcí se odmítá zúčastnit. Jde o rétoriku, a nikoli o zdůvodnění rozhodnutí německých vládních kruhů.

 

Rovněž postoje německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho vyvolávají nesouhlas. Magazín Focus ho označil za diletanta: „Westerwelle není žádným vojenským expertem a jeho stanoviska působí směšně. Neměl by se raději do ničeho plést ...“ Internetové stránky Spiegelu dodávají: „Je to velice trapné pro spolkovou vládu, když libyjský despota pěje chvály na adresu Berlína ...“

 

 

V televizním vysílání RTL Kaddáfí nešetřil vůči německé vládě chválou a doslova prohlásil: „Němci k nám zaujali velice chvályhodný postoj. Měli by být stálým členem Rady bezpečnosti OSN a vytlačit Francii ... Prezident Nicolas Sarkozy je psychopat.“

 

Novinář Florian Güßen píše v magazínu Stern pod nadpisem velice kritické řádky: „V případě nouze se na Německo nikdo nemůže spolehnout. To, co provedla vláda v Radě bezpečnosti OSN, podkopává autoritu a důvěryhodnost naší země v záležitostech mezinárodní humanity ... Vojenský útok proti Libyi je opatřením solidarity s reformátory a revolucionáři nejen Libye, nýbrž celého arabského světa, včetně Jemenu a Bahrajnu. Německo vůči arabským demokratům selhalo ... Rozpory mezi tím, co Německo hlásá a co ve skutečnosti dělá, není možné přehlédnout ... Povstalci v Libyi nepovažují Německo za svého spojence.“

 

Německá sebekritika magazínu Stern je tak jednoznačná, že není třeba k tomu nic dodávat.