Kolem globálního oteplování přituhuje

Kolem globálního oteplování přituhuje Zdroj: Outnow.ch

ZDENĚK STRNAD: Globální oteplování? Nebo ochlazování?

Zdeněk Strnad

Prosím vědce, aby se konečně dohodli, jestli se Země otepluje nebo ochlazuje. Potřebuju totiž vědět jestli si mám koupit novou prošívanou bundu, nebo jestli mi bude i v prosinci stačit mikina. Kdo se v tom má k čertu vyznat?

Máme začátek února, teplota venku odpovídá zhruba tomu, co od začátku února očekáváme – lehce pod nulou. Není to ovšem tak dávno, kdy sněžilo ještě v květnu. Paradoxně to bylo zrovna v době, kdy vyšel najevo podvod se studií ústavu Climate Research Unit – na základě zpráv tohoto ústavu pak Mezivládní panel pro klimatické změny vydává burcující zprávy o oteplování Země a o tom, že se za pár desítek let všichni uvaříme.

 

O klimatický výzkum je obrovský zájem ze dvou důvodů – zaprvé, je to sexy téma, a zadruhé, točí se v něm opravdu obrovské peníze, doslova miliardy dolarů. Země se nejdříve oteplovala a proti tomu bylo potřeba bojovat, pak zase rychle chládla, a proti tomu bylo opět potřeba bojovat. Jak to ale ve skutečnosti doopravdy je? Máme si dělat starosti?

 

O radu jsem se obrátil na oblíbený server slashdot.org, který má odpověď na všechno (skoro). Při zadání klíčového slova "warming" vyskočily tyto články (uvádím v chronologickém sledu, jel jsem odshora dolů):

 

„Ozonová díra nad Antarktidou je nejmenší za posledních 10 let. Zvěštšovala se od roku 1980 a postupem času došlo ke snížení až o 80 procent. Nyní se situace zlepšuje.“

 

„Odpadní teplo velkých měst dokáže ovlivnit počasí na stovky až tisíce kilometrů daleko. Uvolněné teplo dokázalo oteplit některé částí USA až o 1 stupeň a v Asii až o 1,8 stupně.“

 

„Norská studie tvrdí, že průměrná teplota na povrchu Země, stoupající od devadesátých let, se v roce 2000 stabilizovala. Stejně tak ani nestoupá teplota vody v oceánech.“

 

„Saze jsou špatné, ať už je vdechujete nebo když ohřívají atmosféru. Pokud přijmeme příslušná opatření, zlepšíme tím životní podmínky miliardám lidí.“

 

„Svět se znovu zamiloval do uhlí. Navzdory omezujícím regulacím a snaze zpomalit globální oteplování se uhlí, nejšpinavější a nejvíce znečišťující fosilní palivo, dostává opět do hledáčku pozornosti.“

 

„Západní Antarktida se ohřívá rychleji než si myslíme. To je dvakrát tolik než se čekalo, a tříkrát víc než je průměr. V západní části Antarktidy stoupla teplota od roku 1958 o 4 stupně.“

 

Rozmanitější spektrum předpovědí aby jeden pohledal s lucernou. Nejlepší zřejmě bude začít stavět podzemní kryt, jen tak pro jistotu - jeden nikdy neví. Ať už to dopadne jakkoliv. Zkusím si také pořídit nové oteplovačky – kdyby náhodou chtěla být přece jen zima. Bylo by taky fajn konečně si pořídit nějaké náboženství – jen nevím, které je teď zrovna v kurzu. A kdyby se země přece jen příliš ohřívala, můžu zavolat Ala Gora – ten kam přijde, tam začne sněhová bouře (podezřívám ho, že za tu aktuální na východě USA může právě on).

 

A když to nevyjde, vždycky můžu počkat do druhého dne. Však on zas někde někdo vyplodí novou předpověď. O nedostatek věštců obavy nemám.