Nerovnost žen? Bulharsko budiž nám vzorem
Uvažuje se, že do českých firem začnou chodit speciálně proškolení inspektoři, kteří budou postihovat nerovné odměňování žen a mužů za stejnou práci. Generálního inspektora práce k tomu vyzvala ombudsmanka Anna Šabatová. Ve své čtvrtletní zprávě důrazně upozorňuje, že zakřivené odměňování je nedůstojné a stát by měl činit více, aby tomu zabránil. Rozdíly mezi mzdami českých žen a mužů jsou údajně třetí nejhlubší v Evropské unii.
Češky prý vydělávají v průměru o 22 procent méně než jejich mužští kolegové. Pobavilo mě, že hůře jsou na tom prý jen Němky a Rakušanky. S laskavou dávkou akademického sarkasmu komentuji: Takže se máme přiblížit Rumunsku, Litvě či Bulharsku, kde je situace lepší než v Německu? Ještě, že Albánie není prozatím v EU… Myslím, že zde platí okřídlené: statistika je přesný součet velice nepřesných čísel. Nebo jak říkal nedávno zesnulý politik Miloslav Ransdorf (KSČM): Ihned po lži následuje statistika.
Stejně jako v roce 2016 nikdo neuvede „pana Lakatoše nepřijímáme do pracovního poměru z důvodu jeho romského původu“, ale dotyčnému sdělí neutrálně, že byl vybrán jiný uchazeč o zaměstnání.
Není zásadně nespravedlivé, že průměrný český nebo moravský muž se dožije necelých 75 let, ale česká anebo moravská žena skoro 81 let? Rozdíl šesti let politikům a ombudsmance nevadí? Co udělají k odstranění této skandální nerovnosti?
Autor je právník a publicista.