Pražský magistrát propásl šanci: vyměnit s komunisty Brusel za Tibet
Po jistých peripetiích přece jen pražské zastupitelstvo odsouhlasilo sesterskou smlouvu s Pekingem. Jako přílepek vládci hlavního města podepsali, že Čína je jednotná a patří do ní i Tchaj-wan, Tibet atd. Ale jednu šanci promarnili.
Zastupitelé tím nepochybně zajišťují lepší budoucnost, nejen pro SK Slavia, J&T, Travel Service a další firmy, které si Čína - hlavně díky obratné obchodní diplomacii prezidenta Miloše Zemana – nedávno pořídila. K lepšímu bytí Pražanů a Čechů přispěje jistě i nová přímá linka Sichuan Airlines z Čcheng-tu do Prahy, jejíž první vlaštovka včera přiletěla.
"Obě strany budou v souladu s principy reciprocity a vzájemného přínosu realizovat různé druhy výměn a spolupráce za účelem zajištění všeobecného rozvoje a prosperity," prezentovala primátorka Krnáčová dohodu.
Ale když už ta reciprocita, měli pražští zastupitelé taky něco chtít. Nejlépe závazek, že Čínská lidová republika respektuje, že Česká republika je suverénní, jednotný a nezávislý stát, jenž nepodléhá žádnému diktátu, a už vůbec ne Bruselu, zejména, ale nikoli pouze, pokud jde o přerozdělovací uprchlické kvóty či pomoc zadluženým členům eurozóny. Praha by tím získala silnější mandát do Bruselu, než jaký si uměle vytvoří Viktor Orbán uprchlickým referendem.