Jefim Fištejn: Je Donald Trump největší americký zrádce?
Americký prezident Trump byl po setkání se severokorejským diktátorem Kimem a ruským prezidentem Putinem předmětem ostré kritiky amerických médií. Oprávněně?
Nejnovější průzkumy agentur Gallup a Axios působí dojmem ortelu: ještě nikdy důvěra Američanů v jejich sdělovací prostředky neklesla tak nízko jako nyní. Až tři čtvrtiny dotázaných pokládají zpravodajství hlavních televizí a novin za přehlídku smyšlenek a komentátorský výklad za vycucaný z prstu.
Důvod hromadného pohrdání tiskem je nasnadě: američtí novináři jsou uhranuti a posedlí Trumpem a dávno ztratili schopnost uvažovat o čemkoli jiném. Paradoxně svou politicky motivovanou posedlostí jen znechucují čtenáře a přihrávají sympatizanty opačné straně.
Zdravotní nezávadnost
Tepat Trumpa je snadné, zdravotně nezávadné a vůbec nenamáhá mozek. Stačí vzít jakýkoli jeho výrok nebo počin a ukázat jejich budoucí tragické důsledky. Ekonomický vzmach nemůže skončit jinak než totálním krachem a ožebračením všech, kdo se neživí lichvou, mezinárodní kroky v lepším případě nutně vyústí ve světovou válku a vyhubení lidstva, v horším…. na to už má představivost nestačí.
Dokud Trump prý nekonal tváří v tvář jadernému vyzbrojování lidožrouta Kima, ohrozil tím samotnou existenci Spojených států. Ale opravdovou katastrofu způsobil, když začal konat.
V Singapuru prý ustoupil Severokorejci na celé čáře: splnil každé jeho přání, aniž by dostal cokoli výměnou. Teď je štvanec Kim vítán ve všech slušných rodinách a jako „salonfähig“ si může pošmáknout na vlastním obyvatelstvu. Navíc podle všeho pod nosem Ameriky již rozšiřuje systém centrifug na obohacování uranu. Válka brzy bude opět na spadnutí.
Hloupost čpí z těchto úvah jako hniloba z nevětraného sklepa. Realita je taková, že veškeré sankce zůstávají v platnosti a mohou být kdykoli posíleny. Atmosféra na Korejském poloostrově se rozhodně zlepšuje a na rozdíl od zuřivých reportérů politici Jihu vítají právě takový vývoj událostí.
Fakta
A že diktátor tím byl uveden mezi světovou společenskou smetánku?
Ale jděte: žádný politik mu zatím nepotřásl rukou, kromě těch, kteří to dělali vždycky. Nikam ho nezvou a nikdo za ním nejezdí. Všichni čekají na americký startovní výstřel a ten nezazní dřív, než jaderné odzbrojení bude nezpochybnitelné. Hrozba z obohaceného uranu?
I laik ví, že dotáhnout vývoj raket s jadernými hlavicemi do ofenzívní kondice lze jen pomocí zkušebních testů. Američané mohou klidně spát právě proto, že rakety jejich směrem nelétají a létat nebudou. První start bude zároveň posledním, s ním padne celá dohoda a začnou tvrdá protiopatření. Kim není takový hlupák, aby pokoušel trpělivost Nevyzpytatelného.
Také chce sladce žít a trávit čas s korejskými kráskami. Proto smolí milostná psaníčka Trumpovi a místo represálií vyhlašuje všeobecnou amnestii.
Uctivý úklon
Stejnou bouři doprovázelo setkání Trumpa s Putinem. V tomto případě nářky plaček, že summit vysvobozuje Putina z mezinárodní izolace, že Trump si jel k Putinovi pro výprask jako prosebníček a vrátil se s prázdnou, vypadají obzvlášť tragikomicky.
Mluvit o Putinovi jako o ostrakizovaném štvanci je jako bavit společnost nejapnou anekdotou. Ze západních politiků jen Poláci a Pobaltí nevykonávají pravidelnou pouť do Moskvy, za což budiž pochváleni.
Více o Donaldu Trumpovi si přečtěte v novém tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 26. července.
Reflex 30/2018|