Poslanecká sněmovna - ilustrační snímek

Poslanecká sněmovna - ilustrační snímek Zdroj: Ladislav Křivan / Mafra / Profimedia

Ať si poslanci klidně přidají. Vysoký příjem berme i jako „bolestné“ za práci, kterou pochválí asi jen maminka

Jana Bendová

Budou brát poslanci devadesát tisíc plus další desetitisíce jako náhrady? Pokud rychle neschválí změnu zákona, od ledna se jim zvýší platy o dvacet procent. Zařídí to takzvaný automat, který kdysi přijali, aby se už vlastní výplatou „jednou provždy“ nemuseli zabývat. Evidentně to nevyšlo. Zabývají se zase. 

V době minulé krize se platy politiků snížily a zmrazily. Pak parlament přijal automat, který jejich platy odvíjí podle platu v nepodnikatelské sféře (nyní 2,5násobek průměru, od příštího roku 2,75násobek). A protože tato i předchozí vláda zaměstnancům ve veřejné sféře štědře přidávaly, automat přikazuje přidat štědře i zákonodárcům. Automatem chtěli politici dát ruce pryč od svých odměn, aby je lidé neustále nekritizovali, ale nepodařilo se. Některým z nich teď připadá automat moc velkorysý. Možná ho zase přenastaví, aby z něj vypadávala jiná čísla… A tak pořád dokola, dokud neumřeli, jako v pohádce. Vždy se mezi nimi najdou populisti i hamižníci, kteří si práci politika v porovnání s jinými profesemi – soudci, lékaři, ministerskými náměstky, manažery – považují míň anebo víc.

Poslanci jsou k rozhodování o svých příjmech zkrátka odsouzeni. Žádný gigantický střet zájmů, jak to kdysi nazval Andrej Babiš, v tomto ohledu nemají. Rozhodují o mnohem podstatnějších záležitostech: o vysílání českých vojáků a policistů do zahraničí, o příjmech a výdajích peněz pro celou republiku, o tom, co smíme a nesmíme, za co půjdeme do vězení, jak bude vypadat zdravotní péče, důchody, vzdělávání, bezpečnost pro deset milionů občanů…

K tomu potřebují jistou dávku politické i sociální inteligence a elementární schopnost ekonomického uvažování. K určení platů pro jednu skupinku lidí by měla bohatě stačit. Ostatně mohli jsme se už dočíst, že i v některých moderních firmách si zaměstnanci rozhodují nebo spolurozhodují o odměnách sami a chovají se přitom nepřekvapivě zodpovědně.

Politickou odpovědnost ctihodní zákonodárci musí unést. S tím si je voliči – tu lépe, tu hůře – vybrali. Pokud jim platy vyskočí o zmíněných dvacet procent, státní kasa to skoro nepozná. Na rozdíl od voličů. Ti to mohou vzít koneckonců z lepší stránky: každý se můžeme o profesi politika s veřejně známou odměnou ucházet, stačí absolvovat výběrové řízení zvané volby. Vysoký příjem je pak svým způsobem i „bolestné“ při práci, za kterou vás budou většinou jen hanit, kritizovat a nepochválí vás kromě maminky takřka nikdo.