Miloš Zeman a Jiří Ovčáček

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček Zdroj: ČTK

Politizace práce tajných služeb. Co horšího si přát?

Petr Pešek

Kontrarozvědce BIS se její výroční zprávou podařilo na týden rozvířit vody nikoliv ve zpravodajské komunitě, jak by ještě bylo pochopitelné, ale i v politice a debatách na sociálních sítích i jinde. A zdaleka nejde jen o bezuzdnou prostořekost prezidenta Zeman, který si nenechal ujít příležitost, aby si splnil momentální neodolatelnou touhu „něco říct“. Přitom ve zprávě kontrarozvědky je z hlediska obsahu o čem mluvit.

Dalo by se říct, že lépe to pro BIS nemohlo dopadnout. Přitáhla ke své zprávě nebývalou pozornost a dostalo se jí zastání prakticky od všech stran (tedy nepřekvapivě s výjimkou komunistů). Patrné to bylo i v nedělní televizní debatě na ČT, kde se na stranu rozvědky svorně postavili jak zástupkyně vlády (ministryně práce Jana Maláčová za ČSSD), tak hosté za opozici (Zbyněk Stanjura za ODS a Radim Fiala za SPD). Ovšem unisono to nebylo a zaznělo i několik pozoruhodných „objevů“.

Od Radima Fialy, který se možná na chvíli lekl svého až státnického vystupování, jsme se tak v Otázkách VM dozvěděli, že se musíme bránit nejen čínské a ruské špionáži, ale i americké, německé... A také došlo na „fašistickou“ Saúdskou Arábii (jakkoliv samozřejmě nelze sponzoring radikálních islamistů z této země podceňovat). Od ministryně Maláčové jsme pak zase byli edukováni, že „špionáž se v poledních letech (!) stává součástí zahraniční politiky“.

Jen málo se ale dostalo na skutečný obsah zprávy BIS, někdy až románově formulované. A přitom tady je co rozebírat. A nikoliv jen vzhledem k Zemanovým nedůstojným slovům o „čučkařích“. Od hlavy státu by člověk čekal spíš to, že své případné výhrady – ať už oprávněné, či nikoliv – probere s vedením kontrarozvědky či se zástupci vlády v diskrétnosti. Ale to by to bohužel nesměl být Miloš Zeman. Ostatně jak v nedělní debatě na ČT lakonicky konstatoval Zbyněk Stanjura, prezidentovi se zpráva nelíbí už jen proto, co v ní je...

O zprávě kontrarozvědky toho bylo napsáno a řečeno spoustu. Evidentně je za ní spousta práce. Pojmenovává – někdy až nezpravodajsky barvitě – mnohá rizika spjatá zvláště (ale zdaleka nejen) s ruskou a čínskou špionáží. Kompletní obrázek si lze ale samozřejmě učinit až se znalostí i neveřejných závěrů BIS.

Nad pár částmi se lze přesto i pozastavit. Kde to jsme, že jedna z tajných služeb státu hodnotí obsah výuky ve školách? A je jedno, že je to „jen“ v poznámce pod čarou, kde se píše o „de facto sovětské verzi moderních dějin a proruském panslovanství“. Stejně tak za debatu stojí pasáže, kde se píše o „protiimigračním spektru“, které se zčásti přetransformovalo na „protivládní“ hnutí bez zřetelné vazby na extremismus, a možném ohrožení demokratického systému? O něm se dočteme až dále...

Ještě méně šťastná je celková politizace závěrů a práce BIS, což ji přimělo i k nestandardní veřejné obraně a komentování vlastní činnosti. Pokud se z kontrarozvědky a její činnosti stane předmět dalších půtek mezi Hradem a vládou/opozicí, je to mimořádně nešťastné. A dostáváme se na úroveň burianovského Antona Špelce a jeho: „Mně se chce něco říct a já to řeknu...“