Jiří Stránský, bratr Jíra. Ukázka z dokumentárního snímku Olgy Malířové Špátové Jednou skautem, navždy skautem.

Jiří Stránský, bratr Jíra. Ukázka z dokumentárního snímku Olgy Malířové Špátové Jednou skautem, navždy skautem. Zdroj: Jan Malíř

Na táboře. Při natáčení dokumentu Olgy Malířové Špátové Jednou skautem, navždy skautem.
Na slavnostní premiéře dokumentu Olgy Malířové Špátové Jednou skautem, navždy skautem v Lucerně; zprava po režisérčině boku stojí starosta Junáka Josef Výprachtický.
Tvůrci dokumentu Jednou skautem, navždy skautem, skautští činovníci a diváci slavnostní premiéry v pražské Lucerně
Režisérka Olga Malířová Špátová se skauty na návštěvě u Jiřího Stránského, při natáčení dokumentárního snímku Jednou skautem, navždy skautem
Ukázka z dokumentárního snímku Olgy Malířové Špátové Jednou skautem, navždy skautem. Skauti nad betlémským světlem.
7 Fotogalerie

Jednou skautem, navždy skautem: Olga Malířová Špátová natočila dokument o blahodárném hnutí

Kateřina Kadlecová

Dobré zboží se prodává samo, říkáte si asi, a na 65 000 členů by měl Junák – český skaut i bez soustavné propagace a přítomnosti hnutí ve veřejném prostoru a médiích. Vskutku, „skautské ideály spojují svět“, jak zní slova mezinárodního skautského signálu. Jenže co když se o těch ideálech člověk nedozví? 

Když jsem pár měsíců po revoluci začínala se skautem jako světluška, platila u nás na Děčínsku slova písně „nikdo nemá zdání, co je to skautování“ verbatim. Sojka, Racek, Marabu a pár dalších sice vědělo, ale probojovat se k nim nadšenci vedenými průkopnickými družinkami, kde se přezdívky losovaly (!) a táborový oheň se zažehával „zapíkem“ (!!), nebylo snadné…

Skauting není folklorní kratochvíle z minulého století

Omluvte nostalgii, kterou ve mně, ostatně jako asi v každém ze „starších“ účastníků slavnostní premiéry v okrojované, ošátkované Lucerně, vyvolal hodinový dokumentární snímek Olgy Malířové Špátové, pro jehož název si režisérka vypůjčila obsažné a výstižné heslo zakladatele tuzemského skautingu A. B. Svojsíka Jednou skautem, navždy skautem. Ukazuje v něm současný skautský život po klubovnách a táborech, aby bylo jasné, že skauting není folklorní kratochvíle z minulého století, ale celospolečensky i individuálně blahodárný nástroj všestranného rozvoje. Film dobře postihl návaznost nejmladší generace na tu starší, totalitami těžce zkoušenou a zosobněnou nedávno zemřelými junáckými legendami Jiřím Stránským a Jiřím Navrátilem.

Ku zlepšení stavu české společnosti

„Když vidím, v jakém je česká společnost stavu, vím, že skautské ideály, jako je pravdomluvnost, věrnost, mravnost, jsou důležitější než kdy dřív,“ pronesla před projekcí prvního českého skautského snímku (uvidíte ho v úterý 15. října ve 20.55 a o den později v 17.15 na ČT2) režisérka Olga alias sestra Gali, která mimochodem natáčela i poslední týdny života Karla Gotta.

Klubovny nepraskají ve švech jen díky výtečnému skautskému marketingu a novým skautským knihám i výstavám; lidi prostě cítí potřebu vrátit se k morálním hodnotám. Ta úměra je přímá: Čím více skautů, tím lepší národ.

Na táboře. Při natáčení dokumentu Olgy Malířové Špátové Jednou skautem, navždy skautem.Na táboře. Při natáčení dokumentu Olgy Malířové Špátové Jednou skautem, navždy skautem.|Magdalena Zindulková