Koronavirus: Proč se zdroj nákazy vyskytl zase v Číně?
Po sedmnácti letech se svět bojí další potenciální pandemie způsobené čínským koronavirem. Příčiny jsou v nastavení zdejší společnosti.
V listopadu 2002 se z provincie Kuang-tung začala šířit nákaza SARS, která si nakonec vyžádala takřka 800 obětí. Od prosince 2019 se pak pravděpodobně z tržiště v jedenáctimiliónovém městě Wu-chan šíří nákaza novým typem koronaviru. Počet jeho obětí narůstá.
K podobným událostem patří otázky, zda úřady nezaspaly. Proč se svět, respektive Světová zdravotnická organizace, o novém koronaviru dozvěděl více než tři týdny poté, co se poprvé prokazatelně objevil? S tím souvisí i další tázání: proč je zdrojem nákazy opět Čína?
Hygiena vs. věda
Zdá se, že wuchanští konšelé opravdu zaspali. Alespoň v jistém smyslu. Výdaje města na veřejné zdravotnictví od roku 2016 stagnují, či dokonce mírně klesají. Zato třeba tamní výdaje na vědu a výzkum dále citelně rostou. Více peněz na vědu a výzkum samozřejmě univerzitní a technologický hub typu Wu-chanu dále povznáší, ovšem veřejná hygiena ve městě krok nedrží.
Vyzkoušejte Reflex Premium. Nyní na 30 dní ZDARMA exkluzivně v mobilní aplikaci Reflex. Více ZDE >>
Loni v červnu si wuchanští občané stěžovali na nedobrou hygienu právě na zmíněném tržišti, avšak od vedení města se jim odpovědi nedostalo. Prioritu mají v době vládních daňových škrtů granty technikům, vývojářům či inženýrům, kteří spíše naplní cíle celočínské strategie „Made in China 2025“ než vypulírovaná tržiště.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!