Rodiče zavražděného novináře Jána Kuciaka u soudu v Pezinku.

Rodiče zavražděného novináře Jána Kuciaka u soudu v Pezinku. Zdroj: Profimedia

Marian Kočner u soudu.
Ján Kuciak se svou rodinou.
Zlatica Kušnírová u soudu.
Korunní svědek Zoltán Andruskó u soudu.
Alena Zsuzsová u soudu.
8 Fotogalerie

Dívat se do očí dobru i zlu: Soud s obžalovanými z vraždy Kuciaka a Kušnírové očima Adély Knapové

Adéla Knapová

Napůl mezi poli, zčásti na kraji sídliště přivádí ještě za ranního mrazivého šera po zuby ozbrojená eskorta nechvalně známého podnikatele Mariána Kočnera obžalovaného mimo jiné z vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. O kilometr a půl jižněji, v historickém srdci města se za chvíli otevřou dveře oblíbené galerie s kavárnou a čokoládovnou, kterou provozuje pravý Kočnerův opak – jeho mladší bratr.

Když jsem přijela do Pezinku v neděli večer před prvním dnem soudního procesu s vrahy novináře a jeho snoubenky, jedno z prvních doporučení, které mi zaměstnanci hotelu udělili, bylo, že si rozhodně musím zajít na kávu k bratrovi Mariána Kočnera. Je to nejlepší kavárna široko daleko. A hned spustili, že hodnějšího, poctivějšího, pracovitějšího a skromnějšího člověka těžko najdete. Pravý opak výrazně staršího Mariána. Mladší bratr se od něj prý vždy distancoval, nechtěl s ním mít co do činění, vše, co má, vybudoval sám se ženou a rodinou. Žije skromně a ve své galerii s kavárnou a čokoládovnou osobně pracuje. O přestávce v procesu mi totéž zopakovala slovenská dopisovatelka New York Times. I ona zná rodinu těch slušných Kočnerovců osobně a jsou to zlatí lidé.

Na kávu ke Kočnerovi

Příliš mnoho chvály, napadne člověka. A po prvních minutách v kavárně na to rád zapomene. Kočnerova bratra poznáte hned. Je to ten nejusměvavější a dost možná i nejpokornější člověk v Pezinku a okolí. Netají se tím, kdo je. Koneckonců ve městě, jako je Pezinok by to bylo marné. Všichni ho znají. Má neustále plno. Ráno, v poledne i před zavíračkou.

Jakmile si sednu, přijde ke mně a k mému překvapení ví, kdo jsem. Jde rovnou k věci a zeptá se, zda i já vím, kdo je on. Přikývnu – proč myslí, že jsem právě tady? „Protože je tu dobrá káva?“ usměje se. Když se ho ptám, jestli sleduje proces, pokrčí rameny. „Jen trochu. Co k tomu říct?“ a dodá, že novinářům konkrétně v tomhle případě jejich práci nezávidí. Pak jde zpět za bar připravovat kávu.

Proces v Pezinku trvá s přestávkami zatím dva měsíce, pokaždé jsem se zastavila i tady. Na kávu k „tomu hodnému“. O bratrovi nemluví a nikdo se ho na něj neptá. Žádný novinář si ho tady kradmo nefotí na mobil, naopak většina místních se s ním zdraví jako se starým dobrým známým. Řeknu mu, že mi přijde paradoxní, že soud s jeho bratrem, jenž momentálně na Slovensku ztělesňuje zlo a při němž jsou každý den v pohotovosti desítky kamer a fotoaparátů, probíhá jen kousek odsud, kde on bez povšimnutí žije a pracuje. Zadívá se na mě tázavě. „Někde se soud konat musí, ne? A pak, já nejsem pro novináře tak zajímavý. Naštěstí!“ znovu se usměje.

Jen jedinkrát mu úsměv na chvíli zmizí z tváře. To když se mě jeho známá, novinářka z Denníku N, jež právě přišla do kavárny na schůzku s kamarádkou, zeptá, zda s ním budu dělat rozhovor, že by určitě bylo o čem. Ostře zavrtí hlavou a odejde obsluhovat ostatní. Novinářka se mě spiklenecky zeptá: „Ale víte, kdo to je, ne?“   

Dlouhý pohled do očí

Druhý den v devět ráno se dívám do tváře už opět toho druhého Kočnera. Sedím dnes zhruba čtyři metry od něj. Všiml si mého civění, hledíme si do očí. Po čase stráveném s jeho bratrem si nemůžu pomoct, po něčem pátrám, byť nevím po čem. Možná, že hledám v jeho tváři stopy jeho pravého opaku? Nevím. Hledím do očí momentálně zosobněnému zlu s perfektně uvázanou kravatou na nažehlené košili pnoucí se přes tučný pupek. Můj soused v lavici v soudní síni se ke mně nakloní: jak prý můžu vydržet přímý pohled takového hajzla. Všímá si toho i jeden z ozbrojenců, kteří Kočnera v soudní síni hlídají. Jeho oči – to jediné, co černá kukla odkrývá – se přivřou ostřením na mou tvář a přimějí mě podívat se do nich. Kočner skloní hlavu zpět ke svým poznámkám.

Je mnohem těžší dívat se o necelou hodinu později do zarudlých očí matky Martiny Kušnírové a rodičů Jana Kuciaka, když společně stojíme o přestávce venku na mrazu a protahujeme ztuhlá těla, kouříme. Je téměř zbytečné ptát se jich, jak těžké to je. Přesto se s omluvou v hlase zeptám. Paní Kušnírová říká, že nepředstavitelně. Překročili hranice svých možností, jsou napínáni na skřipec v realitě, již žádný člověk nechce zakusit. I proto zítra nepřijdou, aby nemuseli znovu poslouchat detaily o smrti svých dětí, popisy pitev; životy, jež dali, zredukované na tkáně, maso, důkazy… „Martinčina lebka rozřízlá a mozek na váze,“ zlomí se jindy silný hlas. A kolem jen ticho, na to není co říct. Pan Kuciak rychle zamrká, jako by mu do očí vletěl kouř z už dávno dokouřené cigarety. Ze dveří vyjde ozbrojený strážce a pokyne nám, že už je čas.