Emil Zátopek (Václav Neužil)

Emil Zátopek (Václav Neužil) Zdroj: Lucky Man Films

Plakát k filmu Zátopek
Václav Nežil (Emil Zátopek), David Ondříček (režisér) a Jan Pernica (běžecký trenér Václava Neužila) - trojice uprostřed, Louny
Václav Neužil (Emil Zátopek), stadion Za Lužánkami, Brno
Václav Neužil (Emil Zátopek) a David Ondříček (režisér)
Saji Abdelkabir (Alain Mimoun) a Václav Neužil (Emil Zátopek), stadion Za Lužánkami, Brno
18 Fotogalerie

Představuje se plakát k filmu Zátopek. Nejnáročnější natáčení byl závod století z Helsinek, říká Ondříček

red

Nový film režiséra Davida Ondříčka ZÁTOPEK bude mít premiéru 12.srpna 2021. Film věnovaný nejlepšímu československému atletovi všech dob, čtyřnásobnému olympijskému vítězi Emilu Zátopkovi je nyní těsně před dokončením a producenti věří, že jeho uvedení bude navazovat na LOH hry v Tokiu, které byly, jako většina velkých kulturních a sportovních akcí, odloženy kvůli epidemii koronaviru.  Hlavní role manželů Zátopkových ve filmu vytvořili Václav Neužil a Martha Issová.

Tvůrci se nyní rozhodli představit první ze dvou plakátů, které budou uvedení Zátopka do kin provázet. Autory jsou Aleš Najbrt, Jakub Spurný a Zdeněk Trinkewitz, autorkou plakátového fota je Julie Vrabelová.

Základ pro to, jak by mohly plakáty a další vizualizace pro film vypadat, vznikl již v době, kdy ještě nebyl natočen ani metr filmu. „Naše spolupráce s Davidem Ondříčkem a Kryštofem Muchou začala už před natáčením, kdy jsem s Jakubem Spurným pracoval na logu filmu. Vytvořili jsme několik variant, a nakonec dospěli k dynamické variantě písma s linkou evokující běžecký ovál, “ vzpomíná Aleš Najbrt, který realizoval plakáty k dřívějším Ondříčkovým filmům Šeptej, Samotáři nebo Jedna ruka netleská.

„Na plakátu pro Zátopka pracuji vlastně už od jeho focení při natáčení scén na stadionu v Brně Za Lužánkami. Snažil jsem se přitom asistovat fotografce Julii Vrábelové. Měli jsme vytipováno několik scén, které Julie nafotila a díky tomu vznikly nakonec dvě varianty plakátu, které zastupují důležité polohy filmu. Museli jsme pak se Zdeňkem Trinkewitzem pracovat podobně jako postprodukce filmu a dotvořit atmosféru na stadionu,“ říká Aleš Najbrt.

První zveřejněný plakát zobrazuje jednu ze zásadních dramatických scén Zátopkova sportovního života.

„Jedná se o poslední zatáčku před cílovou rovinkou z finálového běhu na 5 OOO m v roce 1952 na Olympiádě v Helsinkách. Tento závod je často nazýván „závodem století“.  Byl to dramatický boj, kde se rozhodovalo mezi trojicí nejlepších vytrvalců té doby. Herbertem Schadem, Alainem Mimounem a Emilem Zátopkem,“ vysvětluje režisér David Ondříček. „Tento závod jsme točili dva dny. Běžecky i filmařsky to byly nejnáročnější dva dny celého natáčení. Kromě Václava Neužila běží v závodě špičkoví profesionální běžci. V roli Alaina Mimouna se objeví alžírský maratonský běžec Saji Abdelkabir. S trenérem Janem Pernicou jsme tento závod choreograficky trénovali několik měsíců na Strahově. Běžci studovali i specifický styl běhu jednotlivých závodníků. Byla to nádherná práce,“ dodává režisér David Ondříček. Herberta Schadeho, který je na plakátě na třetí pozici, představuje ve filmu běžec Štěpán Juránek.

Příběh filmu

Australský rekordman Ron Clarke přijíždí v pohnutém roce 1968 do Prahy za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje. V rozhovorech Rona s Emilem se děj filmu retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a spojuje se v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí a jenž dokáže bojovat nejen na atletickém oválu.  Film vypráví o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. Je také příběhem osudového setkání a celoživotní lásky dvou lidí, kterou nedokázaly zlomit ani sportovní nebo životní prohry.

Film se realizuje v produkci Davida Ondříčka a Kryštofa Muchy ve společnosti Lucky Man Films. Koproducenty jsou: Česká televize, Olife Energy, Accolade, Společnost ALEF, SEBRE, T-Mobile,  innogy, AZYL Production, Barrandov Studio a.s.  Hlavním partnerem je Pilsner Urquell.

Film vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie, Statutárního města Brna, Rozhlasu a televízie Slovenska, Ministerstva kultury Slovenskej republiky, Ministerstva obrany České republiky, Jihomoravského filmového nadačního fondu, Hlavního města Praha, Nadačního fondu Praha ve filmu Prague Film Fund, ČEPS a.s., a Plzeňského kraje. Distributorem filmu je společnost FALCON a.s.

Film Zátopek vznikl s laskavou osobní podporou paní Dany Zátopkové a s podporou Českého olympijského výboru.