Román Terorista podává komplexní obraz jednoho extremisty
Rozdělenou českou společnost reflektuje ve svém debutovém románu Terorista (vyd. Vyšehrad) historik Mikuláš Pešta (* 1988).
Protagonistou knihy je sympatizant extrémní pravice, jemuž leží v žaludku vše liberální a levicové. Po iniciačním setkání s politikem Vladimírem Kopeckým (slibujícím vystoupení z EU, ochranu tradiční rodiny atd.) se rozhodne, že dost bylo řečí, nyní je čas na skutky. Vypracuje proto plán: infiltruje se do neziskové organizace Ratolest a později mezi anarchisty a začne se sžívat s těmi, které tolik nenávidí, aby je pak mohl zdiskreditovat. Na oltář politického boje hrdina, respektive antihrdina, hodlá položit vlastní reputaci i budoucnost.
V přesvědčivém vyprávění poznáváme prostředí extremismu, a to tak říkajíc zprava i zleva, a pronikáme do vypravěčovy minulosti, v níž leží kořeny jeho současného přesvědčení. Mikuláši Peštovi, který již napsal několik scénářů k amatérským filmům a profesně se zaměřuje třeba na politické násilí v poválečném světě, se daří rozředit vypravěčovu politickou zaslepenost lidskostí či ranami osudu, jež mohly a mohou zasáhnout kdekoho. A i s novými levicově smýšlejícími „přáteli“ prožije budoucí terorista mnohé, přičemž leckteré vztahy nejsou tak jednorozměrné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Terorista je díky tomu víc než jen beletrizovaným komentářem k současnému dění, k čemuž podobně koncipované tituly nezřídka sklouznou. A protože se svižné vyprávění valí jako rostoucí sněhová koule, román ocení i méně náročný čtenář.