Velký přehled výstav, které by vám neměly uniknout. Skvělých věcí je dost, i když trhák chybí
Covidově ospale působí Národní galerie a asi ještě hodně dlouho bude. Ničím výjimečným nepřekvapuje GHMP. Ze zimního spánku se díky Jiřímu Příhodovi probouzí Galerie Rudolfinum i nedaleké UMPRUM muzeum s Martinem Janeckým. Skvělá je v únoru otevřená Kunsthalle, v Doxu vystavují budoucí hvězdu světového formátu Badiucaa, slušná množina výstav je a bude ke zhlédnutí v soukromých pražských galeriích, doslova výstavní boom se odehrává v jižních Čechách, nuda není v Brně, nová galerijní budova Plato je před otevřením v Ostravě.
Galerie a výstavní síně se probouzejí z covidových omezení. A my pro vás máme přehled toho, co stojí za to vidět. Je z čeho vybírat, ale za tím velkým uměním pořád musíme jezdit za hranice. I pár takových tipů od nás na úvod dostanete. A nebojte, nemusíte daleko.
Za humny
Za velkým současným uměním nemusíme jen do Londýna, Paříže, Barcelony nebo Madridu. Stačí se porozhlédnout v bližším okolí. Cestou k italskému moři se zastavte třeba v Benátkách. Přede dvěma měsíci zahájené Benátské bienále (do 27. 11.) je mnohými považováno za jeden z nejlepších ročníků posledních desetiletí, a když k tomu přidáte prvotřídní palácové výstavy Anselma Kiefera (Dóžecí palác, do 29. 10.), Anishe Kapoora (Gallerie dell’Academia a Palazzo Manfrin, do 9. 10.) nebo Marlene Dumasové (Palazzo Grassi, do 8. 1. 2023), vyjde vám, že tam nesmíte chybět.
Anish Kapoor, Gallerie dell´Academia a Palazzo Manfrin, Benátky (Itálie), do 9. 10|
Po cestě to můžete vzít přes Vídeň, mimochodem obě města spojuje pohodlný noční vlak. Pokud se tam stavíte teď o víkendu, stihnete ještě Davida Hockneyho (Kunstforum Wien) především ze sbírek Tate Collection. Končí v neděli 19. 6. Do 19. 7. je v Albertině k vidění Edvard Munch a díla dalších umělců, které práce slavného norského malíře inspirovaly (Andy Warhol, Georg Baselitz nebo výše zmíněná Marlene Dumasová). Aj Wej-wej v Albertině končí až začátkem září.
David Hockney: INSIGHTS – Reflecting the Taet Collections, Kunstforum Wien, Vídeň (Rakousko), do 19. 6.|
Češi v Drážďanech
Pokud byste náhodou byli tento víkend ve švýcarské Basileji, narazíte tam na art dealery z celého světa. Sjíždějí se tam na Art Basel, které končí 19. 6.
Aby toho nebylo málo, 18. června začíná v německém Kasselu už 15. documenta, proslulý festival umění, který se koná jednou za pět let. SKD – Státní drážďánské sbírky (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) pak zahajují 24. června Českou sezónu, která se protáhne až do roku 2023. Za celým projektem stojí před třemi lety z pozice ředitele Národní galerie na hodinu vyhozený Jiří Fajt, který projekt poodhaluje: „Na několika náměstích budou objekty Františka Skály, Mileny Dopitové, Krištofa Kintery, Davida Černého a dalších výrazných českých sochařů. S Aladinem přijedou bratři Formanové, Dušan Pařízek přiveze své představení Sláva a pád krále Otakara z vídeňského Volkstheateru, na konec září připravuje performance František Skála, ve sbírkách Zwingeru budou návštěvníci moci dohledávat díla s českou stopou a na listopad se chystá světová premiéra nového filmu Jana Švankmajera o kunstkomoře, která uvede výstavu současného českého umění reflektující meziválečnou avantgardu.“
Krištof Kintera - My Light Is Your Light, Česká sezóna, Drážďany, od 24. 6.|
Praze chybějí hity
První svobodné jaro a léto po pandemických omezeních v Praze a přilehlých regionech skýtá spousty příležitostí, kam vyrazit za uměním, jen se jaksi vytratily výstavní hity – blockbustery, jimiž byly vloni Toyen ve Valdštejnské jízdárně, ruská avantgarda na Hluboké nebo v Moravské galerii otevřená expozice českého designu (až do února 2023 tam pokračují výstavy Jiřího Pelcla a Lucie Koldové)
Událostí hvězdné kategorie je rozhodně první institucionální výstava v zahraničí více než doma známého skláře Martina Janeckého v Uměleckoprůmyslovém muzeu (do 11. 9.).
Smutek. Martin Janecký: Hvězdáři a jiné studiové práce, UPM, Praha, do 11. 9.|
Do jiných dimenzí vás nasměruje Jiří Příhoda v Galerii Rudolfinum (do 28. 8.).
Jiří Příhoda: VOID, Galerie Rudolfinum, Praha, do 28. 8.|
V v prestižních prostorách 1. patra Veletržního paláce sice vystavuje Markéta Othová (do 30. 10.), jen to je po programové stránce na Národní galerii hodně málo. Ani GHMP extrémně nepřekvapuje, v Městské knihovně je to nejlepší ze současné nabídky pražské instituce končící Světy Jindřicha Chalupeckého (19. 6.) – neplést s Cenami JCH, v domě U kamenného zvonu je další skupinová výstava Heroin Crystal, která připomíná 90. léta v našem současném umění (do 28. 8.).
Heroin Crystal: Jiří Černický, Heroin Crystal, 19 95, objekt, kombinovana technika, Dům U Kamenného zvonu, Praha do 28. 8.|
V Trojském zámku vystavují dva jubilující sochaři: Na zahradě letos sedmdesátiletý Čestmír Suška a ve vnitřních prostorách šedesátiletý Michal Škoda (do 30. 10.).
Čestmír Suška – Kameny, Zámek Troja (GHMP), do 30. 10.|Všechny tři výstavy snesou přísnější měřítka, jenže mě utvrzují v názoru, že pražské instituci chybí odvaha nebo finance či obojí na uspořádání velkých retrospektivních nebo tematických výstav jednoho umělce, a ne neustálého vaření z vody, přesněji z vlastních sbírek.
Kunsthalle vede
Proto nepřekvapuje, že v nabídce současného pražského výstavního dění o parník vede Kunsthalle Praha, kdo neviděl tamní zahajovací výstavu Kinetismus, má možnost ještě do 29. srpna.
Snímek filmaře Mana Raye Emak Bakia, Kinetismus, Kunsthalle, Praha, do 28. 8.|
Skvělá a sytá byla na konci května ukončená retrospektiva Jiřího Sopka při příležitosti jeho osmdesátin v Museu Kampa. Právě tam o víkendu zahajují další projekt hodný Národní galerie – s Nadačním fondem Kmentová Zoubek připomenou tvorbu dvou zásadních osobností české výtvarné scény druhé poloviny 20. století.
Živo je v Doxu: nepřehlédnutelná je rozhodně výstava MADe IN CHINA čínského počítačového karikaturisty Badiucaa (do 28. 8.), stejně tak i (Ne)Moc, skupinová výstava, která si klade otázku: „Kde končí normalita a začíná nemoc a pokouší propustnost kategorií art brut a současného umění?“
Badiucao: Ohrožení státní bezpečnosti (2019, digitální tisk). MADe IN CHINA, DOX, Praha, do 28. 8.|
Soukromé i netradiční galerijní prostory pražské
Od minulé finanční krize konce nultých let Praha získala mnoho nových výstavních prostorů, které zpravidla provozují soukromí galeristé, díky nimž se lokální výtvarný provoz za tu krátkou dobu zněkolikanásobil. To dokládá i začátkem měsíce za 123,6 miliónu korun (včetně aukční přirážky) vydražený obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty z roku 1911, který absolutně roztrhal dražební rekordy v domácím prostředí.
Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv se prodal za 123,6 mil. Kč|
Vedle občasných minoritních příspěvků z veřejných zdrojů jsou soukromé galerie nuceny si na sebe vydělat. V pravidelných intervalech proto představují zpravidla nejnovější práce především – ale nejen – domácích jak zavedených jmen, tak i právě se etablujících příslušníků a příslušnic mladší generace. Za zmínku stojí: končící Zbyněk Sedlecký (Trafo Gallery, do 17. 6.), Jiří David (Smetana Q, do 19. 6.), Marek Meduna (do 26. 6., Galerie Václava Špály), Jan Gemrot (Expo 58, do 24. 7.), Alena Baštýřová (Jilská 14, do 16. 7.), Martin Mainer (do 31. 8., Nová galerie), Pasta Oner (Galerie 1, od 30. 6.), ale i berlínský tak trochu party umělec Anselm Reyle (DCS Gallery, do 29. 7.).
Nesnesitelná složitost bytí, Jan Gemrot, Expo 58, do 24. 7.|
Dobře je v Galerii Kvalitář (Anna Jožová, do 15. 7.), v Galerii Jiřího Švestky vystavuje Pavel Büchler (do 26. 6.), vyrazte na sochaře Lukáše Raise (Bastion, do dubna příštího roku) nebo skupinovou výstavu Pro(č) umění v Atriu na Žižkově (do 29. 9., s Davidem Böhmem, Jiřím Frantou, Rafany nebo Lucií Scerankovou).
Lukáš Rais, Bastion, Praha, do 30. 4. 2023|
Prvního června provedl výkop Wall Street – mural art festival, v jehož rámci své síly pod „kuratelou“ Radka Wohlmutha spojily čtyři pražské galerie. Vernisáží symbolicky na Den dětí ve Ville Pellé zahájili výstavou Graffiti Wall Street (Epos 257, Jan Kaláb / Point, Petr Königsmark / Zeb One, Václav Matoušek / Bill the Hobo, Jakub Matuška / Masker, Matěj Olmer /Bior, Michal Škapa / Tron, Jakub Uksa / Obic a Ondřej Vyhnánek / X-Dog, do 7. 8.). A postupně se přidávají Karpuchina Gallery (od 9. 6. výše zmíněný Bior a francouzsko-německý graffiťák The Wa), Bold Galery (od 30. 6. Honza Zdvořák, alias Spin) a v Chemistry Gallery (od 4. 8. Matěj Hanák ve společnosti německé crew Innerfields, Ukrajince Interesni Kazki a legendárního Poláka M-City).
Masker, Graffiti Wall Street, Villa Pellé, Praha, do 7. 8.|
Vyrazte mimo Prahu
Za uměním se vyplatí jezdit na jih Čech. Od 16. 6. v Domě umění České Budějovice budou vystavovat německou umělkyni Christiane Löhrovou. Alšova jihočeská galerie v Jízdárně zámku na Hluboké přestavuje část sbírky Roberta Runtáka MEN.
Jiří Načeradský, Běžci Chataway and Pirie, 1967, olej, plátno, MEN | mužské tělo ve sbírce Roberta Runtáka, Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou (AJG), do 2. 10.|
V Konírně a přilehlých prostorách 25. 6. otevírají výstavu Theodora Pištěka, který se na podzim dožívá 90 let, a o týden později (2. 7.) pak zahajují bilanční projekt výše zmíněného sochaře Michala Škody. A aby toho nebylo málo, tak AJG ještě v Bechyni v Muzeu keramiky představí Richarda Stipla (od 28. 6.). A ještě v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově přes celou letní sezónu uvádí sběratel Jan Pelánek tvorbu Andreje Bělocvetova (1923–1997).
Andrej Bělocvetov / Belotsvetov, Egon Schiele Art Centrum, Český Krumlov, do 31. 12.|
Ještě „pár“ dalších postřehů či typů, které je škoda minout: Zápodočeská galerie v Plzni má na programu Michala Cihláře (do 28. 8.).
Michal Cihlář: Retro, linoryt 2008, Výstava Zátiší s hozenou rukavicí, Masné krámy (ZČG), Plzeň, do 28. 8|
V podkrušnohorském Letohrádku města Ostrov je k vidění výstava Sexies – Figurální psychedelie a jiné kratochvíle 60. a 70. let (Načeradský, Pištěk, Lamr, Nepraš, Sopko, Vožniak, Orieškovi, Němec nebo Gebauer…). Pořádající Galerie umění Karlovy Vary pak během konání letošního MFF KV chystá ve svých hlavních prostorách výstavu Play it Again – Studio Najbrt, která bude shrnovat osmadvacetiletou spolupráci autora loga Reflexu Aleše Najbrta s největším filmovým festivalem u nás.
Oblastní galerie Liberec do 4. 9. hlásí výstavu německého neoexpresionistického malíře Maxe Kaminského (ročník 1938), v tamní Galerii Prostor je Šárka Růžičková (do 30. 6.) a v Kunsthalle vystavují sklářskou legendu Vladimíra Kopeckého. (do 20. 8.)
Smetanova výtvarná Litomyšl, která je pravidelnou součástí známého hudebního festivalu, i letos přináší umění do téměř celého centra města i přilehlých míst. Vedle mnoha dalších akcí stojí za zmínku rozhodně výstava otce a synů Aleše, Hanuše a Jana Lamrovych (do 26. 7. v domě U Rytířů), Toyen v tamních intimních prostorách Galerie Zdeňka Sklenáře (do 3. 7.), Stanislav Kolíbal v Galerii Miroslava Kubíka (do 27. 8.) nebo skupinová výstava objektů Plan B (Jiří Černický, Markus Hiesleitner a Franz Tišek, Adéla Matasová, Míla Preslová, Mark Ther, TIMO… ,do 31. 8.).
V GASK v Kutné Hoře o víkendu (18. 6.) zahajují letní sezónu hned sérií vernisáží samostatných výstav Otty Plachta, Ondřeje Viceny, Svatopluka Klimeše a česko-německé umělkyně Kamily B. Richter.
A teď telegraficky zbylé současné výstavní highlighty u nás: Viktor Pivovarov (Dům umění města Brno, do 3. 7.), Josef Bolf (Jurkovičova vila, Brno, do 26. 3. 2023), Petr Nikl a Lukáš Jasanský s Martinem Polákem (Fait Gallery, Brno, do 30. 7.).
Petr Nikl, Orchidej 2, 2020, olej na plátně, Fait Gallery, Brno, do 30. 7|
Alžběta Jungrová, Petr Hričko (Benediktýnský klášter Rajhrad, do 15. 7.), Michael Kindernay (MUO Olomouc, do 5. 8.) a maďarsko-srbsko-chorvatská skupina Bosch + Bosch (MUO Olomouc, do 23. 8.), Mark Ther (Telegraph Olomouc, do 17. 7.). Rožnov pod Radhoštěm ve Stage Gallery hostí Stefana Milkova (Stage Gallery v Rožnově pod Radhoštěm, do 30. 7.), Jan Křížek (GAVU Cheb, do 26. 6.), v GAVU v Ostravě instalují Adélu Matasovou (od 21. 6. do 4. 9.).
Alžběta Jungrová – Petr Hricko, e-motion disconnected, Benediktýnský klášter Rajhrad, do 15.7.|
Jsme v polovině června, tak vězte, že právě začínají či už byly zahájeny nejrůznější výstavy instalací ve veřejném prostoru na řadě míst v ČR, stejně tak s koncem roku přicházejí na řadu diplomky na vysokých uměleckých školách. V Praze jsou na UMPRUM do 28. 6. a na AVU od 16. do 26. 6.