Idi nachuj! Takhle reaguje výtvarné umění na ruskou invazi na Ukrajinu
Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala výrazné reakce umělců po celém světě. Pořádají se aukce: objekt Jeffa Koonse Balloon Monkey (Magenta) byl vydražen za více než 10 miliónů liber, zatím nejvyšší částku vynesla dražba medaile spoludržitele Nobelovy ceny za mír 2021, ruského novináře Dmitrije Muratova, která byla v New Yorku prodána za částku přesahující 100 miliónů dolarů. Hlavní událostí Biennale v Benátkách 2022 se stalo zahájení výstavy This is Ukraine: Defending Freedom. Na podzim jsme všichni hltali Banksyho vizuální komentáře na místech, kde se jen pár měsíců předtím pohybovala ruská okupační vojska. Na agresi reagují i ukrajinští umělci, jedním z jejích symbolů se staly poštovní známky.
Pokračování 2 / 9
This is Ukraine: Defending freedom
Obrovský plakát francouzského streetartisty JR se stal symbolem výtvarné události roku, výstavy This is Ukraine: Defending Freedom, která byla součástí programu loňského Biennale v Benátkách. V nádherném paláci Scuola Grande della Misericordia di Venezia vedle sebe vystavovali ukrajinští umělci vypárovaní největšími hvězdami současné výtvarné scény, jako jsou Damien Hirst, Olafur Eliasson, Takaši Murakami nebo Marina Abramovićová.
Pokračování 3 / 9
Obr Artema Humilevského
Mykolajivský rodák Artem Humilevskyj se po studiích potravinářské technologie v Oděse a ekonomie na kyjevské univerzitě KROK po třicítce nakonec dal na uměleckou fotografii na soukromé škole Serhije Melnyčenka. Velký zájem veřejnosti vyvolala jeho série Obr, za niž byl nominován na cenu PinchukArtCenter Prize 2022.
Pokračování 4 / 9
Nikita Titov
Možná nejvýraznější ukrajinský grafik současnosti se paradoxně narodil v Estonsku, vystudoval v Charkově a poslední rok žije v západoukrajinském Ivano-Frankivsku. Jeho vizuální komentáře nesou jasně čitelný apel; naposledy virtuální prostor oblétl ukrajinský znak jím upravený do podoby valentýnského přání.
Pokračování 5 / 9
Poštovní známky Ukrpošty
Samostatnou kapitolou v boji za svobodu Ukrajiny se staly poštovní známky. Marketér a aktivista Martin Charvát k fenoménu Ukrajinské pošty říká: „V dubnu loňského roku Ukrpošta vydala známku Russkij vojennyj korabl, idi nachuj! (Ruská válečná lodi, jdi do prdele!), inspirovanou činem několika obránců Hadího ostrova, kteří s lehkou výzbrojí a vztyčeným prostředníčkem vyzvali ruský raketový křižník Moskva, aby šel tam, kam patří. Když se pak Ukrajincům Moskvu podařilo potopit, z události se stal symbol boje proti ruské agresi. Známka vydaná v miliónovém nákladu byla okamžitě rozebrána. Z poštovních známek se stala zbraň. Od té doby vycházejí v nepravidelných intervalech a komentují nejrůznější události, akce, období i průběh války. Za zmínku rozhodně stojí, že jedna z nich je věnovaná i české podpoře Ukrajiny.“
Pokračování 6 / 9
Banksy
Vloni v listopadu se na kyjevských předměstích, Boroďance, Irpini nebo Horence, extrémně zasažených ruskou invazí a bombardováním, najednou začaly objevovat ikonické stopy umělce známého pod jménem Banksy. Ten autenticitu potvrdil na svém instagramovém účtu. Vedle motivů gymnastek nebo malého dítěte, které judistickou technikou posílá k zemi muže připomínajícího Vladimira Putina, se ikonickou stala žena v županu s plynovou maskou a hasicím přístrojem v ruce. Murál byl odsekán skupinou vedenou jistým Serhijem Dovhijem, který tvrdí, že dílo chtěl prodat a peníze poslat ukrajinské armádě. Čelí stíhání a hrozí mu trest až dvanácti let vězení.
Pokračování 7 / 9
Jeff Koons
Balloon Monkey (Magenta), objekt newyorského umělce Jeffa Koonse, byl v červnu loňského roku v londýnské Christie’s vydražen za 10 136 500 britských liber. Výtěžek putoval na lékařskou a rehabilitační péči pro vojáky i civilisty zasažené válečným šílenstvím.
Pokračování 8 / 9
Commercial public art
PinchukArtCentre Prize je letos věnovaná mladým ukrajinským umělcům, je tedy jakousi obdobou našich Cen Jindřicha Chalupeckého. Členové nominované skupiny Commercial public art svou nejnovější práci ve veřejném prostoru (pěší zóna kousek od budovy Besarabské tržnice v centru Kyjeva) komentují slovy: „Naše sdružení se společně s uměleckou skupinou MNPL Workshop pokusilo zamyslet nad tím, jak podobné prvky zapojit do městského prostoru, aby nepůsobily odpudivě a děsivě.“
Pokračování 9 / 9
Nobelova cena za mír 2021
Dvacátého června 2022 byla u Heritage Auctions v New Yorku vydražena medaile spoludržitele Nobelovy ceny za mír 2021 za nepředstavitelnou částku 103,5 miliónu dolarů (téměř 2,3 miliardy korun). Její majitel Dmitrij Muratov, dřívější šéfredaktor dnes zakázaného ruského opozičního listu Novaja gazeta (v internetové formě vychází v lotyšské Rize), věnoval veškerý výtěžek na pomoc dětem vysídleným válkou na Ukrajině.