Festival Re-connect Art se koná do 15. června, vstupné na všechny akce festivalu je dobrovolné

Festival Re-connect Art se koná do 15. června, vstupné na všechny akce festivalu je dobrovolné Zdroj: praguebiennale.cz

Umění není jen o generování výstav, má vytvářet porozumění, říkají organizátoři festivalu Re-connect Art

red

Mezinárodní festival performance a multimédií Re-connect Art pořádaný Nadací Prague Biennale osídlil venkovní prostory piazzetty a bývalou restaurační budovu Národního divadla v Praze (tzv. Themos). Tématem letošního 4. ročníku je Revealing/Odkrývání, v jehož rámci se festival zaměří na zviditelňování skrytých společenských témat. Festival se koná do 15. června, vstupné na všechny akce festivalu je dobrovolné.

Současný svět přináší mnoho výzev, není poznamenaný pouze covidem a následnou regenerací, ekologickými katastrofami či devastujícími válečnými konflikty. Jsou tu i jemnější témata související především s kvalitou mezilidských vztahů a budováním komunity, která by byla jedinci oporou skrze projevy solidarity a napomáhala psychologickému vstřebání úzkosti na osobní i celospolečenské úrovni. Skrze performativní intervence, diskurzivní a vzdělávací programy chce festival upozornit na odpovědnost každého z nás za bdělost ve svém bezprostředním okolí a za spoluvytváření společenských vzorců a způsobů chování, jakož i zpracovávání traumat či ohlídání podmanivých vlivů nových forem socializace a kyber-přátelství.

„Domníváme se, že umění v této době nesmí být redukováno na generování dalších výstav nebo umělců. Mělo by spíše pomáhat naší potřebě nacházet porozumění, zadostiučinění, přinášet osvětu o tématech a problémech, které nejsou vidět v mediálním prostoru, vytvářet alternativu současnému trendu komodifikace života a hodnot a nabízet možnost aktivního zapojení se do veřejného dění. Proto koncepce, kterou jsme připravili společně s kurátorkou a pedagožkou Kateřinou Fojtíkovou a teoretikem umění, kurátorem, umělcem a filozofem Václavem Janoščíkem, směřuje ke zviditelnění palčivých, kontroverzních a citlivých témat a zároveň si klade za cíl prostřednictvím mezigenerační, mezioborové a mezinárodní spolupráce budovat komunitu kriticky myslících lidí,“ říká iniciátorka festivalu, vizuální umělkyně a kulturní manažerka Elis Unique.

Festival Re-connect Art se odehraje v programových blocích zaměřených na jednotlivé aspekty hlavního tématu, a odkryje tak několik různých pohledů na současný stav společnosti.

Podstatu kybertěžebního průmyslu a infiltraci skrytých mocenských struktur podrobněji rozebírá sympozium ALGORITMY MOCI, které proběhne 1. června. Součástí programu bude performance kanadského umělce Johna G. Boehmeho, která připomene experiment amerického sociálního psychologa A. Bandury, který ukázal, jak důležitou roli ve výchově jedince hraje pozorování a napodobování vzorů.

Následovat bude krátká prezentace nového spekulativního herního simulátoru od sociálně angažovaného umělce a „artivisty“ Andrease Gajdošíka, který zviditelňuje skryté algoritmy sociálních sítí, a živá networkingová performance Jānise Garančse, která kriticky reflektuje gamblifikační a gamifikační tendence v globálních ekonomických procesech, jež se zabývají stále více nehmotnými aktivy a jsou podle něj ztělesněním ducha doby a procesu transformace od společnosti tržní ekonomiky ke společnosti tržní hodnoty.

Další programový blok, který proběhne 2. června formou celodenního snídaňového klubu, nese název RE-KONSTRUKCE KONTEXTU. Ohledává postavení jedince v globalizovaném světě a rozsah vlivu mocenských struktur na lidské životy skrze srovnání rozmanitých kulturních kontextů a práci s pamětí. Tyto přístupy uvidíme v performativní přednášce performera a cestovatele Antonína Brindy nebo v díle významného současného fotografa a videografa Soumyi S. Boseho z indické Kalkaty, jehož práce rekonstruuje archivní materiály a orální historii své země, včetně zkušenosti marginalizovaných skupin v Bengálsku po rozdělení.

Aktuální informace o současné situaci v Gaze přinese blok NENÁPADNÁ KATASTROFA, který 12. června zahájí debata s palestinským umělcem Fuadem Alymanim. Debatu spolupořádá Artwall Gallery k výstavě plakátů na nábřeží Kapitána Jaroše. Na nezbytnost zvědavosti v časech krize a na individuální odpovědnost upozorní objektová performance-instalace Tornado Watch od německé spisovatelky a performerky Kathariny Joy Book a maďarské vizuální umělkyně a performerky Eszter Koncz.

Dne 13. června se bude konat blok CANCEL CANCEL CULTURE, který odstartuje společný projekt Nongkran Panmongol, thajské postkonceptuální umělkyně, kurátorky a designérky působící ve Švédsku, Thajsku a Česku, a Alexandra Peroutky, českého multimediálního umělce a kurátora. Formou performativní přednášky a instalace se autoři zaměří na analýzu a kritiku umělecké a občanské angažovanosti v konkrétním geografickém prostoru/kulturním prostředí.

Zkapalněním našich těl v kybernetickém fluxu tekutých krystalů, dat a algoritmických operací se bude zabývat blok MUTUJÍCÍ TĚLA, který se uskuteční 14. června.

Mezi palčivá témata festivalu patří zneužívání mocenských pozic v kulturních a vzdělávacích institucích. Možnosti systémových řešení ohledává debata o nastavení hranic ve vzdělávacím procesu organizovaná ve spolupráci se serverem A2larm, která proběhne v poslední den festivalu, 15. června v rámci bloku SEBE DEKOLONIZACE, jehož součástí je také promítání filmu Po prolomení ticha a komentář režiséra a autora iniciativy Mikoláše Arsenjeva. Na závěr nabídne všem zájemcům*kyním účast na rituální performance, která transformuje traumatické zážitky do self-empowermentu, transmediální performerka slovinského původu Jatun Risba.

Mimo hlavní program v prostorách Národního divadla v Praze se Re-connect Art ve spolupráci s partnerskými organizacemi rozroste i do dalších míst po Praze. Kromě již tradičně se na festivalu podílející (A)VOID Gallery se tento rok v rámci Re-connect Art představí ARTWALL Gallery nebo divadlo DISK. Podrobnější informace o jednotlivých projektech a kompletní program najdete na praguebiennale.cz.