Thom Yorke v Karlíně, Kafka v seriálu, Furiosa v pustině a baziliščí vejce v omeletě
Comeback Šíleného Maxe v kinech, vyprodaný Sting na Lochotíně a ve Zlíně odstartoval filmový festival. Víkend má propršet, proto máme dostatek tipů na výstavy i seriály, které stojí za zhlédnutí.
V EXPO 58 vystavuje Michael Rittstein, přes padesát jeho žáků pak představují v Galerii Portheimka. V NoD je Vladimír 518, v Galerii Václava Špály Jan Gemrot, v Traffo Gallery Jaroslav Róna, hned vedle v Chemistry Gallery Milan Cais, ve Winternitzově vile Ondřej Vyhnánek, v Kunsthalle skládají poctu pražské rodačce, fotografce bauhasu Lucii Moholy. Národka otevřela ve Valdštejnské jízdárně skvělou výstavu Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu, kdo neviděl, měl by vyrazit na Nové realismy do Městské knihovny a do DOX na Kafkaesque… A když zrovna pršet nebude, v sobotu přes celý den pořádají ve Žlutých lázních akci s všeříkajícím názvem Rumfest.
Od včerejška až do středy se koná 64. Zlín Film Festival. V úterý budeme v Plzni, odpoledne tam zahajují velký výstavní projekt Očima Franze Kafky a večer ve zcela vyprodaném Lochotíně, kde zahraje Sting.
Co dalšího zaujalo redaktory Reflexu? Stačí listovat.
Pokračování 2 / 9
FILM
Vojtěch Rynda: Furiosa se řítí pustinou světa Šíleného Maxe a nebere zajatce
Takhle se mají točit pokračování! Ale to dokazuje vizionář George Miller pravidelně. Na přelomu 70. a 80. let natočil trilogii Šílený Max, ve které byl každý díl trochu jiný. Třicet let poté na ni navázal geniální jízdou Šílený Max: Zběsilá cesta. A teď v díle s názvem Furiosa: Sága Šíleného Maxe na to jde zase odjinud. Opouští Maxe i schéma road movie a vypráví origin story Imperátorky Furiosy, špičkové automechaničky, šoférky, válečnice a vůbec holky do nepohody. Sledujeme její cestu od drastického únosu v dětství přes otroctví v područí trefně pojmenovaného Dementa přes léta zrání inkognito u Immortana Joea. Furiosu pohánějí dvě touhy: po pomstě a po návratu domů... Nechybějí vrcholné autohoničky, ale Miller tentokrát citlivěji pracuje s žánry a přidává i hrsti westernu, balady nebo dokonce romance. Neohroženou hrdinku ztvárnily Alyla Browne a Anya Taylor-Joy.
Furiosa: Sága Šíleného Maxe. Režie: George Miller. Hrají: Anya Taylor-Joy, Chris Hemsworth, Tom Burke, Lachy Hulme. V kinech od 23. 5.
Pokračování 3 / 9
HUDBA
The Smile|
Marek Gregor: Thom Yorke a spol. míří do Prahy
The Smile v době covidové založili bývalí členové Radiohead, zpěvák Thom Yorke a kytarista Jonny Greenwood s ex bubeníkem jazzových Sons of Kemet Tomem Skinnerem. Už první deska A Light for Attracting Attention (2022) vzbudila slušný humbuk, teď se v Praze objeví s aktuální druhou řadovkou Wall of Eyes (2024) – obě vyšly u slavného XL Recordings. Vystoupí 12. června ve Foru Karlín. A dle nadšených recenzí na album i koncerty se zřejmě máme na co těšit. V Guardianu, NME nebo Mojo shodně tvrdí, že jde o výjimečný hudební zážitek – radostný, svobodný, žánrově sahající od klasických rockových ploužáků přes jazz-rock, afrobeat až po krautrock nebo dub s působivým světelným designem, včetně několika LED obrazovek. Už se těším, že ze skříně vyhrabu starý červený triko Radiohead, který jsem si pořídil při jejich skvělém koncertu na Výstavišti v roce 2009. Tehdy před těmi patnácti lety jim jako bonus ještě předskakovali Moderat.
The Smile. Forum Karlín. 12. června
Pokračování 4 / 9
TELEVIZE
Adam Hošek: Jak si uvařit baziliška?
Jak se vaří bazilišek nebo chodící houba? To se dozvíte v seriálu Labužníci v kobce, který právě běží na Netflixu. Zápletka nového anime zní jednoduše: kdo nemá peníze na zásoby, bude vařit příšery, které najde v kobce. A divák se dozví, jak si udělat omeletu z baziliščích vajíček nebo dračí guláš. Nebudete ale koukat na nějaký japonský fantasy spin-off Jamieho Olivera. Jedná se o akční dobrodružství hrdinů, co putují do středu nebezpečné kobky plné magických příšer. A epickou cestu trochu zpestřuje právě udržitelné vaření z monster. Pod komickou zápletkou seriálu se ale skrývá perfektně promyšlený ekosystém magické kobky, díky kterému svět působí „skutečně“. Postupně se hlavní hrdinové setkají i s těžkými etickými dilematy a osudovými rozhodnutími. V barevné fantasy kuchařce se tak mimo skvělých receptů dočkáte i nečekaných zvratů a komplexně napsaných postav. Možná i slza ukápne. Pokud jste někdy chtěli dát anime šanci, Labužníci v kobce jsou skvělá příležitost.
Labužníci v kobce (Dungeon Meshi). Japonsko (2024). 24 epizod. Netflix
Pokračování 5 / 9
TELEVIZE
Kateřina Kadlecová: Seriálová padající jablka
Když streamovací služba SkyShowtime oznámila, že odvysílá seriálové rodinné drama Jablka ze stromu nepadají podle románového bestselleru Liane Moriartyové (česky knížku loni vydal Ikar), jako bych spadla z višně. Annette Beningová (pět oscarových nominací!), Sam Neill (Jurský park, Piano…) a čím dál obsazovanější Jake Lacy (zosobněná arogance z druhé řady Bílého lotosu) v jedné rodině?! A k nim tři další, velmi specifické dospělé děti, co hledají mámu? Bude to pecka! No… upřímně, nastavovanou kaši s ultra pomalým rozjezdem, tolik zbytečných vedlejších příběhových nitek a tak triviální vykreslení absurdně zesílených postav-archetypů jsem nečekala, ale poslední dva ze sedmi dílů leccos vylepšily. Bývalí špičkoví hráči a populární tenisoví trenéři Stan (Neill) a Joy (Beningová) z Palm Beach zdaleka nebyli dokonalí a zbloudilá duše Savannah, katalyzátor dění, taky není, čím se zdá. Užije si především ten, komu konvenovaly seriály jako Sedmilhářky (taky podle románu populární australské spisovatelky Moriartyové), Nepohádky nebo Mělas to vědět: promenují se tu krásní lidé a dělají ošklivé věci. A jasně, mohli je stejně tak dobře dělat ve čtyřech namísto sedmi dílů a dopadlo by to líp.
Jablka ze stromu nepadají. Showrunner: Melanie Marnichová. Režie Chris Sweeney, Dawn Shadforth. Vysílá SkyShowtime.
Pokračování 6 / 9
VÝSTAVA
Spřízněni volbou: Michael Rittstein Roman Franta a jejich zaci, vystava, vytvarne, kultura|
Marek Gregor: Umělci spřízněni volbou
Mezi lety 2001–2018 prošlo malířským ateliérem na AVU profesora Michaela Rittsteina (74) a jeho asistenta docenta Romana Franty (61) na sedm desítek studentů. 55 z nich, všichni aktivní ve výtvarném provozu, aktuálně vystavuje vedle svých pedagogů ve smíchovské Portheimce. Ti dnešní především čtyřicátníci, třicátníci i ještě o několik let mladší malíři, jako Jan Soumar, jsou širokou škálou osobností, stylů i uměleckých přístupů od nefigurativních (Ira Svobodová nebo Alžběta Josefy) přes autory, kteří se téměř výhradně věnují figuře (Tomáš Jetela, Martin Krajc nebo Barbora Myslikovjanová), až po například Martina Salajku, kterému se v obrazech často objevují vodní živočichové a nejrůznější hmyz. Mimochodem, včera začala další výstava Michaela Rittsteina, tentokrát v dalším pražském ikonickém místě, v pavilonu EXPO 58.
Spřízněni volbou: Michael Rittstein & Roman Franta a jejich žáci. Galerie Portheimka. Do 14. července.
Pokračování 7 / 9
LITERATURA
Petr Hruška: Minout se přesně |
Kateřina Kadlecová: Minout se přesně
Právě jubilující Petr Hruška (7. června oslaví 60 let), jeden z nejváženějších tuzemských básníků, ale též autor obsáhlých monografií Karla Šiktance a Ivana Wernische, je z Ostravy. Snad proto ten odkaz na poezii Petra Bezruče, proto ta syrovost v nové básnické sbírce Minout se přesně (opět ji vydal brněnský Host, tentokrát se dvěma obrazy malíře Jana Merty). Desátá Hruškova knížka veršů je plná prózy života: bary, benzínky, řvaní, okradení, žena, zvíře, ptáci, noc. Nic osobního. Zlomky vět i celé odstavce nevšedně popisující události všednodenní pak kličkují verši. Líčí vzpomínky, situace a pocity, vše podané vědoucím střídmě a prostě: „Psát poezii – tedy minout se přesně.“
Petr Hruška: Minout se přesně. Vydal Host.
Pokračování 8 / 9
FESTIVAL
Zlín Film Festival|
Vojtěch Rynda: Zlín láká děti na exotiku
Letošní čísla Zlín Film Festivalu, největší a nejstarší přehlídky snímků pro děti a mládež na světě: 64. ročník, 293 filmů z 55 zemí včetně Filipín, Kolumbie nebo Ekvádoru. „Především v Evropě se v oblasti kvalitního dětského filmu tolik nedařilo. O to více mě těší, že můžeme divákům nabídnout více snímků s nádechem exotiky – tedy něco, co se skutečně moc nevidí,“ vysvětlila umělecká ředitelka Markéta Pášmová. „V mimosoutěžním programu se mimo jiné zaměřujeme na webové seriály pro teenagery a zařazením sekce Vzhůru na olympiádu budeme reflektovat i blížící se sportovní svátek.“ Českou republiku v soutěžích zastoupí především dokumentární tvorba, například snímek Velký finále PSO režiséra Dominika Kalivody, a animace, třeba Všechno, co jsme nestihli režisérky Marty Prokopové. Festival odstartoval 30. 5. českou premiérou norského filmu Lars je LOL o důležitosti přátelství, jinakosti a snaze zapadnout. Vzpomínat se bude na Oldřicha Lipského, Karla Kachyňu a Františka Vláčila, kteří by letos oslavili sté narozeniny.
Zlín Film Festival, 64. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, do 5. 6.
Pokračování 9 / 9
TELEVIZE
Kafka|
Kateřina Kadlecová: Franz Kafka v televizi
Sté výročí úmrtí Franze Kafky nám přináší mnohá kulturní vyžití – a potřebujeme rukověť k jeho poznání a pochopení. Pokud jste nepřelouskali Kafkův více než dvoutisícistránkový životopis z pera Reinera Stacha (obsáhlý rozhovor s ním čtěte v novém Reflexu č. 22/2024), vězte, že tento německý literární vědec a spisovatel má prsty i v jedinečném seriálu, jehož šest třičtvrtěhodinových dílů právě začala vysílat Česká televize. Režíroval ho David Schalko, který spolu se Stachem a jedním z nejvýznačnějších německých prozaiků Danielem Kehlmannem napsal i scénář. Kafku hraje Švýcar Joel Basman, Maxe Broda Němec David Kross, Milenu Jesenskou německá herečka Liv Lisa Friesová. „Sháněli jsme na něj peníze několik let a dlouho pracovali na scénáři, já tím žil téměř celou dekádu,“ zavzpomínal pro Reflex Reiner Stach. „Řekl bych a doufám, že z odborného hlediska mu není co vytknout. A snad ani z uměleckého. Například jsme téměř rok přemítali nad tím, jak ukázat, co se Kafkovi honí hlavou, co si představuje. Vymysleli jsme párvteřinové prostřihy, které působí jako sen. V jedné scéně si s ním chce Felice Bauerová promluvit v hotelovém pokoji a bere s sebou sestru a kamarádku, přesila tří žen. Kafka si v duchu říká: Tady je to jak u soudu! Když se pak v jednu chvíli otočí, v hotelovém pokoji kolem sedí diváci, na chviličku to působí skutečně jako soudní přelíčení.“ Druhý díl seriálu o Kafkovi „ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů“ (premiéra na ČT2 30. května) se věnuje právě Kafkově múze Felice Bauerové, jedné ze šesti žen, k nimž za svého krátkého života stihl chovat nějaké city.
Kafka, ČT2, každý čtvrtek od 21:55.