Strašidelně krásné. Příběh vyprávěný pamětníkem v bývalé továrně, kde Oscar Schindler zachránil 1200 židů
Právě tady, v areálu bývalé textilní továrny v údolí řeky Svitavy, Oskar Schindler zachránil asi 1200 Židů z krakovského ghetta. Ty sem v roce 1944, v době holocaustu, tento německý obchodník moravského původu přivezl na práci a zabránil jejich jisté smrti.
Skutečný příběh vyprávěný pamětníkem událostí zaznamenal a ve svém románu pod názvem Schindlerova archa zpracoval australský spisovatel Thomas Michael Keneally. Americký režisér Steven Spielberg ho pak v roce 1993 přenesl na filmové plátno; film Schindlerův seznam, ve kterém Liam Neeson, Ben Kingsley a Ralph Fiennes rozehráli svůj herecký koncert, si odnesl sedm Oscarů a dodnes dokáže dojmout filmové diváky.
V polovině 19. století část rodiny Löw-Beerů (mimochodem z jiné části rodiny pocházela i Greta Tugendhatová, původní majitelka vily Tugendhat v Brně) koupila v Brněnci objekt bývalé papírny a založila zde textilní továrnu. V jednu dobu šlo dokonce o nejvíce prosperující textilku na Svitavsku. Pak přišel rok 1938 a mnichovské dohoda – objekt byl arizován a místo Löw-Beerů sem přišla posádka SS a později i zmíněný obchodník Schindler se svými pracovníky. Textilka sice dál fungovala i po válce, a to až do roku 2011, poté však zkrachovala a místo začalo pustnout.
V roce 2018 se naštěstí objevil vnuk původních majitelů Daniel Löw-Beer, areál koupil a založil Nadační fond Archa. Ta má ambici Brněnci opět vdechnout život a vytvořit z něj místo, kde bude světu připomínat příběhy, jež se zde odehrály – plánuje se zřízení muzea a památníku holocaustu.
Záchrana areálu bude ale náročná a bude stát milióny. Nadace už požádala o dotace české ministerstvo kultury i Evropskou unii. Že se dá pomáhat i materiálně, dokazuje partner nadace, firma Heluz, která zdarma dodává veškerý stavební materiál potřebný k rekonstrukci.