Oceňovaná fotoreportérka Jarmila Štuková vystavuje v Artiu
Bezpečný vývoj dětí, sebemrzačení jako ochrana před sexuálním násilím, masivní odlesňování. To jsou některá z témat výstavy třináctinásobné držitelky Czech Press Photo Jarmily Štukové v Artiu by KKCG, uměleckém prostoru na Bořislavce.
Výstava fotografií s názvem „My a ti druzí“ propojuje šest problematických aspektů společnosti a šest regionů Afriky, jižní Asie a Blízkého východu se severní částí planety Země a usiluje o překlenutí pomyslných příkopů mezi zajištěnými a „méně šťastnými“ lidmi planety. I přes značnou informační, klimatickou, sociální i kulturní provázanost světa se totiž dosud nepodařilo překlenout pohled „my a ti druzí“. Termín “třetí svět” zavedený v době studené války nadále ilustruje postmoderní paternalismus „nás“ z bohaté části světa vůči „nim“ z nestabilního zbytku, kulhajícího v dalekém závěsu na cestě k modernitě,” dodává k námětu výstavy fotoreportérka Jarmila Štuková.
Vybrané okruhy přímo popisují geografické lokality, ale i globální environmentální poměry, sociálně-psychologické problémy společnosti, ale zejména bezpečnost našich životů a vyhlídky žití dalších generací. Nevšední prostor Artia nabízí nové pohledy a nečekaná spojení zdokumentovaných témat. “Výstavní projekt představuje fotografii a reportážní a dokumentární tvorbu Jarmily v neotřelém scénografickém zpracování inspirovaném nejen narativem celé výstavy, ale také specifickou architekturou Artia. Textové zpracování příběhů, kterého se zhostil novinář Jakub Szántó, věříme pomůže návštěvníkům výstavy vstřebat nelehké situace, které skrze fotografie představujeme,” upřesňuje záměr výstavy kurátorka Alžběta Krajčíková.
Odvaha nelehká témata zachytit i sdílet
Jedná se o druhou letošní výstavu Artia, které v rámci cyklu Linie odvahy prezentuje domácí autorky z přelomu generace x a y, již etablované na české umělecké scéně. Po sochařce Veronice Psotkové dostává prostor fotoreportérka a dokumentaristka Jarmila Štuková a i ona se vyjadřuje k problematickým společenským tématům, jež chce přiblížit.
Přes dvě dekády se soustřeďuje na témata válečných konfliktů, bídy a sociálního napětí. Vedle frontových linií fotografovala a natáčela v uprchlických táborech, nemocnicích a zpustošených městech. Je také autorkou fotografií z oceňované knihy Ten druhý život, která zobrazuje vojáky na zahraničních misích. Spolupracovala na mnoha sociálních televizních dokumentech, například Ženy v zemi Tálibánu, Iráčanky, Nezlomené či S mámou v base. V roce 2023 uvedla do kin časosběrný dokumentární film Moje nová tvář o ženě, která přežila kyselinový útok.
Výstava je otevřena od 7. 6. do 22. 10. 2024 od pondělí do pátku vyjma středy od 8 do 21 hodin, o víkendech pak od 9 do 21 hodin. Artium by KKCG najdete na adrese Bořislavka Centrum, Evropská 866/71. Vstupné je zdarma.