Das Filmfest láká na Kafkovu romanci, biografii Goebbelse, poctu Pině Bausch a další německojazyčné hity
Drama lásky Franze Kafky a Dory Diamant, příběh největšího manipulátora všech dob Josepha Goebbelse, dokumentární pocta legendární choreografce Pině Bausch i režijní debut herce Daniela Brühla – to je jen zlomek nabídky letošního ročníku festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest. Přehlídka hraných i dokumentárních snímků od předních režisérů i nastupujících tvůrců z Německa, Rakouska a Švýcarska zamíří v říjnu a listopadu do kin v Praze, Brně a Olomouci a předloží divákům jak díla reflektující aktuální společenská témata, tak pohledy do často temné minulosti zemí, z nichž filmoví tvůrci pocházejí. Pražská část začíná 16. října.
Hned několik snímků bude uvedeno v české distribuční premiéře, například satirický film Veni Vidi Vici nebo drama S láskou, Vaše Hilde inspirované osudy protinacistické odbojové skupiny Rudý orchestr. Svá díla osobně představí například oceňovaný režisér Georg Maas, autor zahajovacího filmu Nádhera života, režisér filmu Goebbels – Mistr propagandy Joachim A. Lang nebo známý rakouský písničkář Voodoo Jürgens, který uvede tragikomedii Rickerl – hudbou nezbohatneš, v níž ztvárnil hlavní roli. Nebudou chybět ani oblíbené projekce pro školy a setkání s vybranými filmovými tvůrci – k většině filmů dorazí autorské delegace.
18. ročník festivalu Das Filmfest se uskuteční od 16. do 20. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, od 22. do 26. října v brněnském kině Art a od 1. do 5. listopadu v nově zrekonstruovaném sále Central Městského muzea v Olomouci. I v letošním roce mohou v Praze diváci využít cenově výhodné festivalové permanentky. Kompletní program je k dispozici na webových stránkách www.dasfilmfest.cz.
Téma druhé světové války se v programu letošního ročníku festivalu Das Filmfest objevuje hned několikrát. Temné období evropských dějin přiblíží i švýcarsko-italský výpravný snímek Lubo režiséra Giorgia Dirittiho, který připomene nerovné podmínky kočovné komunity Jenišů žijící na území Švýcarska. Festival nabídne také adaptaci stejnojmenného bestselleru Julie Franck Polednice. Přesvědčivé historické drama sleduje osudy hrdinky židovského původu, jejíž životní plány těžce poznamenají události druhé světové války i smrt jejího milence.
Do šedesátých let je situován děj černobílého thrilleru Timma Krögera Teorie všeho. Odehrává se na fyzikálním kongresu ve švýcarských Alpách, jehož průběh naruší hrůzný nález mrtvého těla jednoho z účastníků. Pozoruhodnou zápletku má i komedie s prvky špionážních filmů Bonžůr, Švýcarsko!, v níž si Švýcaři odhlasují jen jeden státní jazyk – francouzštinu. Humor, byť hodně černý, nechybí ani v dramatu Umírání, tříhodinovém mistrovském díle režiséra Matthiase Glasnera. Příběh rodiny, jejíž členové se v téměř groteskním množství podob a forem ocitnou tváří v tvář smrti, získal několik Německých filmových cen a na letošním Berlinale obdržel Stříbrného medvěda za scénář.
Kam až může zajít posedlost po bohatství a moci ukazuje rakouský film Veni Vidi Vici, který si bere na mušku temné mocenské hrátky nejbohatších. Soused je režijní debut německo-španělského herce Daniela Brühla (Good bye, Lenin!, Hanebný pancharti). Brühl v něm ztvárňuje tak trochu sám sebe – úspěšného herce, jenž při náhodném setkání se záhadným mužem, který zná podrobnosti z jeho osobního života, čelí doposud nepoznanému nebezpečí.
Psychologické drama V osidlech ďábla zavede diváky na venkov v Horním Rakousku roku 1750, kde se mladá žena pokusí o únik z drsné každodennosti determinované náboženskými dogmaty. Scénář filmu vznikl na základě reálných záznamů o dosud opomíjené kapitole evropských dějin. Das Filmfest dále představí napínavý film noir plný zvratů Spálená země, který diváky zavede do berlínského podsvětí.
Rakouské drama Persona Non Grata natočil vídeňský režisér Antonin Svoboda na motivy skutečných událostí, které ovlivnily život lyžařky Nicole Werdenigg. Bývalá rakouská reprezentantka v roce 2017 otevřeně promluvila o zneužívání moci a sexualizovaném násilí na rakouských lyžařských školách. Německé drama Jonja pak sleduje příběh třináctileté dívky, jež bez vědomí matky odjede na dovolenou s rodinou svého nejlepšího kamaráda.
Pevné místo mají na festivalu i dokumentární filmy. Jako pravděpodobně nejdůležitější klimatický film roku 2023 byl označen dokument Plastic Fantastic poskytující fascinující vhled do myšlení a jednání zástupců plastového průmyslu, ale rovněž vědců a ekologických aktivistů. V dokumentu Angelique vykresluje německá režisérka Elisabeth Kratzer portrét čtyřiasedmdesátileté trans ženy ohlížející se za životem, pro který před padesáti lety riskovala vše. Snímek Dancing Pina je oslavou umění choreografky Piny Bausch, k jejímuž odkazu se hlásí mladá generace tanečníků.
Letošní Das Filmfest nabídne i doprovodný industry program nejen pro filmové profesionály. Ve čtvrtek 17. října proběhne v Kině Kavalírka panelová diskuse o postavení žen v německém, rakouském a švýcarském filmovém prostředí, které se zúčastní filmové profesionálky z těchto tří zemí. Následovat bude páteční odpolední panel na téma udržitelnosti ve filmové produkci v Česku a Německu.