Příběh bratrů Menendezových: druhá řada netflixovského cyklu Monstrum neví, zda je dokument, nebo seriál
Jelikož true crime seriálů z produkce Netflixu diváci zjevně nemají dost, na streamovací platformě běží příběh o bratrech Menendezových. Jedná se o druhou řadu seriálu Iana Brennana a Ryana Murphyho Monstrum, v tomto případě Monstra; první sezóna se věnovala Jeffreymu Dahmerovi. Jen chvíli po premiéře druhé řady vyšel o bratrech, kteří zabili své rodiče, i dokument. Možná kvůli tomu, nebo kvůli dokončované další řadě Monster, se bratrům Menendezovým od tvůrců nedostalo dostatečné péče…
V barevném a slunečném Beverly Hills přelomu osmdesátých a devadesátých let se filmařům mrazivá atmosféra vytváří těžko. Ještě hůř to jde ve chvíli, kdy měníte v průběhu seriálu několikrát narativ, plný předvídatelných zvratů. Tomuhle pocitu nepomáhají ani první čtyři epizody o vraždě rodičů Menendezových a o následném dopadení bratrů; jejich děj by se vešel do jedné, možná do dvou. Seriál Monstra: Příběh Lylea a Erika Menendezových začne být zajímavý až v polovině, ale alespoň se do té doby můžeme kochat dobovou módou Los Angeles a drahými auty.
Úmorně dlouhý začátek
Pokud bychom přeházeli pořadí prvních čtyř epizod, nijak by to ději pravděpodobně neuškodilo. Zjistíme, jak bratři zabili své rodiče, a sledujeme jak si užívají nově nabytého jmění. Každý z bratrů se s vraždou vyrovnává trochu jinak, mladší Erik ji nese hůř a jde ji řešit na terapii, čímž naštve staršího Lylea. Erikovy návštěvy psychoterapeuta jsou kamenem úrazu celého jejich „dokonalého zločinu“ i narativu seriálu.
Skrze terapeutická sezení si tedy poskládáme celý obrázek o tom, jak zločin proběhl. Nedozvíme se ale motivaci ani jednoho z bratrů. Snad jen, že tatínek Menendez byl až příliš přísný a maminka brala až moc prášků. Místo toho jsme seznámeni s osobním životem jejich terapeuta Dr. Jeroma Ozeila, kterému milostná aférka ničí manželství.
Teprve ve čtvrté epizodě narazíme na něco nového. Místo luxusního života v Beverly Hills se přesouváme do věznice, kde seriál konečně nabere tempo. Sledovat dva rozmazlené spratky, jak se vypořádávají s životem za mřížemi, je poměrně komické.
Pravda na všech stranách
Seriál sice nemá vyloženě jasnou strukturu, ale dal by rozdělit na dvě poloviny. Hlavní zápletka se odehrává až v té druhé. Seznamujeme se s dalšími postavami. Na jedné straně stojí advokátka bratrů Menendezových Leslie Abramsonová, na druhé novinář časopisu Vanity Fair Dominick Dunne, který je naopak veřejně haní. Leslie chce být matkou a snaží se společně se svým manželem o adopci. Dominikovi se rozpadlo manželství poté, co byla zavražděna jeho dcera. V momentě, kdy nové postavy nastoupí do děje, se stanou našimi průvodci.
Leslie se staví do mateřské role i vůči oběma bratrům. Ti s k ní postupně vybudují důvěru a my díky tomu dostaneme nejzáživnější epizodu v celém seriálu – Bolestnou minulost, v míž vystupuje jen Erik. Není v ní jediný střih, jen celých padesát minut sledujeme mladšího z bratrů, jak vypráví o rodinném traumatu. Konečně víme, co bratry k vraždě vedlo: sexuální zneužívání jejich otcem.
Tvůrci však bohužel pravděpodobně nechtěli působit příliš zaujatě, a tak pro nás připravili i celou další epizodu o rodičích Menendezových, kde jsou tito naopak prezentovaní v příznivém světle. Místo manipulativního a zlého otce vidíme snaživého byznysmena, který chce pro svou rodinu jen to nejlepší, i když někdy může působit příliš přísně. Erik a Lyle jsou naopak za nevděčné spratky, jimž není nic dost dobré.
Pravda se mění v chaos
Stejně rychle, jak Monstra tempo nabrali, ho zase ztrácejí. Po posledním dílu vám bude vrtat hlavou: Co se tedy vlastně stalo? Finální epizody jsou postaveny na ději v soudní síni. Žaloba vypráví jeden příběh a obhajoba druhý, navíc se obě verze průběžně mění. Objeví se spousta nepřehledných časových skoků, které v nechronologicky vyprávěném příběhu udělají ještě větší nepořádek.
Ke konci už opravdu nevíte, zda si bratři vymýšleli, či ne. Finále seriálu je uspěchané a plné nadbytečných informací. Možná se Monstra snaží vypadat důvěryhodně ve vztahu k období, v němž se seriál odehrává, ale působí to trochu chaoticky. Tvůrci si asi nebyli jistí, kde leží hranice mezi dokumentem a seriálem. Po zhlédnutí si nejspíš dokážeme udělat obrázek o společenské náladě v Los Angeles v 90. letech, ale uspokojivého konce se nedočkáme.