Aznavour

Aznavour Zdroj: red

Saint-Exupéry
Emilia Perez
Aznavour
Aznavour
Emilia Perez
5 Fotogalerie

Festival francouzského filmu začíná portrétem Charlese Aznavoura, láká i na hity z Cannes či předpremiéry

-voj-

Už sedmadvacátý ročník Festivalu francouzského filmu opět přinese to nejlepší z kinematografie země galského kohouta s důrazem na žhavou současnost. Atraktivní předpremiérová sekce tradičně přináší reprezentativní průřez snímky, které letos soutěžily na festivalech v Cannes, Berlíně, Torontu, San Sebastiánu či v Annecy. Pro nejmlsnější jazýčky je tu sekce Výběr české kritiky, retrospektivních poct se dočkají Claude Sautet, Pierre Niney a Quentin Dupieux, chybět nebude ani oblíbený večer krátkých filmů. Přehlídka běží od 21. listopadu v pražských sálech Kino 35, Lucerna, Světozor a Edison a zavítá i do Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy (21.–24. listopadu) a do Brna (25.–27. listopadu).

Letošní ročník Festivalu francouzského filmu zahájí 21. listopadu předpremiéra snímku Aznavour, který je inspirovaný životem slavného francouzského zpěváka arménského původu Charlese Aznavoura. Tímto filmem festival současně připomíná sté výročí zpěvákova narození a k Aznavourově osobnosti se odkazuje i vizuál letošní přehlídky.

Shahnoura Varenagha Aznavouriana (1924–2018) opravdu nic nepředurčovalo k úspěchu: syn chudých přistěhovalců do Paříže byl nepříliš vysoký a měl zastřený hlas. Díky usilovné práci a zcela mimořádnému odhodlání se z něj ovšem stala legenda francouzského šansonu a jeden ze symbolů francouzské kultury. Nazpíval na 1 200 písní v různých jazycích a vystupoval po celém světě. Stal se inspirací pro celé generace – a nyní i pro režiséry Mehdiho Idira a umělce vystupujícího pod pseudonymem Grand Corps Malade. Ti do titulní role filmu Aznavour obsadili slavného herce Tahara Rahima (Samba, Prorok), přestože s popkulturním idolem na první pohled neměl mnoho společných rysů. O tom, jaké herec nakonec objevil, se dočtete v rozhovoru s ním v aktuálním čísle časopisu Reflex č. 47.

Snímek zachycuje období od Aznavourova dětství ve válečné Paříži až po globální slávu. Zpěvák se ještě stihl účastnit příprav. „Vzal ten projekt za svůj a stal se naším osobním konzultantem,“ vzpomíná Grand Corps Malade. „Zajímal nás stejný přístup: chtěli jsme ukázat především to, co jeho úspěchu předcházelo, všechny ty roky dřiny, období, které strávil po boku Édith Piaf. Charles si dokonce přál, aby to tím končilo. Ale my jsme chtěli vyprávět i to, jak se všechny ty roky dřiny přehouply do úspěchu, chtěli jsme ukázat to kouzelné desetiletí šedesátých let, kdy složil všechny své největší hity, aby si je diváci mohli ve filmu také poslechnout.“

„Charlesovi se hodně líbil náš první společný film Pacienti,“ vysvětluje Idir, co Azavoura přimělo vložit do dvojice režisérů důvěru. „Vždycky se snažil dávat prostor mladým, což je vidět i v našem snímku. Bohužel zemřel v den, kdy jsme měli schůzku s producenty filmu. Projekt jsme tenkrát na čas odložili a v mezidobí, než jsme se k němu znovu vrátili, jsme natočili jiný film, Život ve škole.“

Aznavour je uvedený v sekci předpremiér. Mezi další tamní snímky patří například novinka

Claire Burger Cizí jazyk, představená na letošním Berlinale. Příběh o vztahu dvou výměnných studentek z Francie a Německa ukazuje, jak mocným nástrojem se stává jazyk, obzvláště když stejná slova nabývají jiných významů. Festival nabídne také nejnovější film Jacquese Audiarda Emilia Perez, uvedený v hlavní soutěži v Cannes, kde získal Cenu poroty a Cenu za nejlepší ženský herecký výkon pro kolektiv hereček. Drama Valérie Donzelli Jen my dva bylo oceněné Césarem za nejlepší filmovou adaptaci. A v neposlední řadě mohou diváci v předstihu zhlédnout životopisný snímek Saint-Exupéry režiséra Pabla Agüera o nevšedním přátelství dvou pilotů Antoina Saint-Exupéryho a Henriho Guillaumeta.