Bob Geldof - Do They Know It’s Christmas?

Bob Geldof - Do They Know It’s Christmas? Zdroj: Repro Youtube

Do They Know It’s Christmas? a další charitativní songy, které vydělaly miliony dolarů

Jiří Holubec

Před čtyřiceti lety nahrál Bob Geldof a jeho superskupina Band Aid singl „Do They Know It’s Christmas?“. Prodeje vydělaly přes 20 milionů liber pro pomoc hladovějící Etiopii. Píseň se dočkala tří dalších verzí a je dodnes nejúspěšnějším charitativním hudebním projektem v historii. Víte ale, že dobročinné koncerty pořádal už Ferenz Liszt?

Brzy ráno 25. listopadu 1984 seděl Bob Geldof v režii londýnského studia Sarm West a byl čím dál tím nervóznější. Do budovy se pomalu scházely největší hvězdy popmusic od Stinga po Bona, v sestavě ale pořád scházel frontman kapely Culture Club. Boy George byl tehdy největším miláčkem teenagerů a Geldof trval na tom, že na nahrávce musí zaznít. Po dlouhém telefonování se mu podařilo opozdilce najít, bohužel ale až na druhé straně Atlantiku, kde vyspával kocovinu po tahu newyorskými kluby. V 80. letech naštěstí ještě mezi New Yorkem a Londýnem létaly nadzvukové Concordy a po pěti hodinách ještě mírně podroušený Boy George dorazil do studia. Nahrávání písně Do They Know It’s Christmas? mohlo začít.

Složit, nahrát, vydat. To vše za dva týdny

Geldofa celý velkolepý projekt napadl poté, co zhlédl sérii televizních reportáží o hladomoru v Etiopii. Zpěvák skupiny Boomtown Rats tehdy žil s televizní hvězdou Paulou Yates, která na BBC uváděla hudební pořady. Měl díky ní kontakty na celou britskou hudební špičku a rozhodl se je využít pro sestavení „All Stars“ týmu a nahrát s ním charitativní píseň. V předvánočním čase byla ideální možnost, jak výnosy z prodejů singlu maximálně navýšit. Geldof ale musel pracovat rychle a hlavně napsat vlastní píseň, aby se nemusel dělit o autorská práva. Na sehnání hvězdného ansámblu, složení a nahrání hitu měl zhruba dva týdny.

Tvůrčí práce se ukázala jako nejjednodušší. Geldof se přes Paulu Yates spojil s frontmanem kapely Ultravox Midge Urem, který mu na počkání složil generickou „vánočně znějící melodii“. Geldof k ní rychle upravil text jedné ze svých nevydaných písniček, a zatímco Ure pracoval na aranžích, zasedl k telefonu. Odmítal se bavit s manažery a labely a volal přímo na soukromá čísla muzikantů. Pomoc hladovějící Etiopii nikdo neodmítl a za pár dnů měl Geldof skutečný tým hvězd. Kromě Midge Urea do něj patřil Sting, Simon Le Bon z Duran Duran, Gary Kemp ze Spandau Ballet, Paul Young, Boy George, George Michael, Bono, Phil Collins, osazenstvo Kool and the Gang a další a další. David Bowie a Paul McCartney, kteří nemohli do studia v dané datum dorazit, společně nahráli B stranu singlu nazvanou Feed the World.

Nahrávání a mixu se chopil producent Trevor Horn, který právě prožíval obrovský úspěch s projektem Frankie Goes to Hollywood a vlastnil také velké studio Sarm West, kam se celý ansámbl vešel. Zatímco se čekalo na Boy George, nahrál Horn vokály Stinga a Le Bona, které pak pustil všem zpěvákům do sluchátek při nahrávání hromadného zpěvu natáčeného televizními kamerami. Jednotlivé sloky pak nahrávali zpěváci separátně, aby z nich mohl Trevor Horn sestříhat finální verzi písně.

Štědré Vánoce

Nahrávání bylo hotové za pouhých 24 hodin a o čtyři dny později už Midge Ure osobně vezl kazetu s hotovou písní do BBC. DJové ji hráli minimálně jednou za hodinu a připomínali posluchačům, že výtěžek z prodejů bude věnován na pomoc Etiopii. Singl se okamžitě dostal na první příčku vánoční hitparády. Jeho konkurenti – například Jim Diamond – vystupovali ve vysílání a nabádali posluchače, aby místo jejich desek raději kupovali Do They Know It’s Christmas? Jen v Británii si singl koupilo 3,8 milionu lidí a celosvětové prodeje se vyšplhaly na 12 milionů kusů. Na konto humanitárních organizací v Etiopii tak putovalo přes 28 milionů dolarů.

Geldof zopakoval úspěch své nejslavnější písně ještě třikrát. S různými umělci ji nahrál v letech 1989, 2004 a 2014 a všechny verze se dostaly na první příčku hitparád. Do They Know It’s Christmas? je dodnes nejúspěšnějším charitativním songem v historii. Ne ale prvním ani posledním.

Pokračování 2 / 10

Ferenc Liszt – Koncert pro Budapešť (1838)

Ferenc Liszt

První zaznamenaný charitativní projekt vymyslel maďarský hudební génius Ferenc Liszt. Je zajímavé si ho připomenout, protože obsahuje všechny kladné i záporné elementy dobročinných hudebních počinů. V roce 1838 zasáhly Lisztovu rodnou Budapešť obrovské záplavy. Hudebník proto oznámil, že ve Vídni odehraje sérii koncertů a výtěžek věnuje na opravu města. Akce měla velký úspěch a na vstupném se vybrala obrovská suma 24 000 forintů. Co bylo na Lisztově počínání špatného? Někteří jeho životopisci tvrdí, že si značnou část výdělku hudebník ponechal jako svou režii. Koncerty ve Vídni měl také údajně domluvené dávno před záplavami a katastrofu vlastně využil pro reklamu svého turné. Liszt ale v závěru života věnoval na dobročinné účely tolik peněz, že mu drobný přešlap můžeme klidně odpustit. 

Pokračování 3 / 10

George Harrison – Bangla Desh (1971)

George Harrison

Na přelomu 60. a 70. let postihly Bangladéš devastující záplavy, které ještě zhoršily situaci v zemi zmítané válkou za nezávislost. George Harrison po rozpadu Beatles úzce spolupracoval s bengálským virtuosem Ravi Shankarem a rozhodl se jeho zemi pomoct. Píseň Bangla Desh je považována za první charitativní počin v moderní pop music. Na konto bangladéšského UNICEF putovalo 12 milionů dolarů získaných z prodejů singlu, z navazujícího koncertu Concert for Bangladesh v Madison Square Garden, filmového záznamu koncertu a živého alba. Na UNICEF pak Harrison převedl veškerá autorská práva, která organizaci vydělávají peníze dodnes (podle dohledatelných zdrojů jde o zhruba 50 milionů dolarů).

Pokračování 4 / 10

The Bee Gees – Too Much Heaven (1978)

Bee Gees v roce 1970

Píseň Too Much Heaven je v kontextu charitativních songů zajímavá tím, že nevznikla jako jednorázový projekt. The Bee Gees ji sice složili pro benefiční koncert „The Music for UNICEF Concert: A Gift of Song“, ale zařadili ji i na své album Spirits Having Flown. Všechny finance z jejího prodeje putují dodnes na konto organizace UNICEF. V roce 2017 skupina na Twitteru oznámila, že výdělky přesáhly 11 milionů dolarů a dále rostou.

Pokračování 5 / 10

Dionne Warwick, Gladys Knight, Elton John and Stevie Wonder – That's What Friends Are For (1982)

Elton John

Osmdesátá léta byla dobročinných hudebních projektů plná. Kromě Do They Know It’s Christmas? vydělávaly charitám peníze hity jako Everybody Wants to Rule the World (Tears for Fears), kanadský projekt Tears Are Not Enough (Bryan Adams, Neil Young, Joni Mitchel a další), Ferry Across the Mersey (Paul McCartney s přáteli) a další a další. Dobročinnou dekádu zahájila ve velkém stylu soulová diva Dionne Warwick, která s Eltonem Johnem, Gladys Knight a Stevie Wonderem nazpívala píseň Burta Bacharacha That's What Friends Are For. Počin se ostatním charitativním písním vymyká tím, že výtěžek z prodeje putoval na výzkum a prevenci epidemie AIDS. Ta přitom byla před veřejností zatajována a vláda prezidenta Reagana ji naprosto ignorovala. Koncert a s ním spojená kampaň tak byly jednou z prvních velkých akcí, která o AIDS otevřeně informovala veřejnost (Reagan o nemoci poprvé oficiálně promluvil až v roce 1985).

Pokračování 6 / 10

Michael Jackson, Lionel Richie, Quincy Jones – We Are the World (1985)

Quincy Jones a Michael Jackson

V asi nejznámější charitativní písni všech dob se spojil král popu Michael Jackson, král soulových slaďáků Lionel Richie a král producentů Quincy Jones. Ve sboru se pak objevila kompletní špička světové popmusic od Boba Dylana přes Billyho Joela, Tinu Turner, Raye Charlese, Cyndi Lauper až po Willie Nelsona. Na humanitární projekty v Africe díky nim putovalo přes 80 milionů dolarů a píseň se dodnes drží v top 10 nejprodávanějších singlů v historii.

Pokračování 7 / 10

Artists United Against Apartheid – Sun City (1985)

Steven van Zandt

Většina charitativních písní vzniká kvůli podpoře. Sun City Stevena Van Zandta vznikla jako protestsong proti vládě apartheidu v JAR (název „Město slunce“ ironicky odkazuje na reklamní slogan, kterým režim lákal do Johannesburgu bílé turisty). Skupinu muzikantů vystupujících pod jménem Artists United Against Apartheid tvořili mimo jiné Ringo Starr, Lou Reed, Keith Richards, Pete Townshend, Joey Ramone, Pat Benatar a další. Jihoafrickým aktivistům vydělala píseň přes milion dolarů.

Pokračování 8 / 10

Metal All Stars – Stars (1986)

Metal All Stars – Stars

Dobročinné písně bývají většinou popové projekty. Na kompilaci Hear'n Aid, která vznikla na podporu obětí hladomorů v Africe, se ale objevila i skladba nahraná superskupinou metalových hudebníků. Ve studiu se jich sešlo přes čtyřicet, mimo jiné například Ronnie James Dio, Rob Halford, Blackie Lawless, Mick Mars, Dave Murray a další. Album vydělalo přes 3 miliony dolarů.

Pokračování 9 / 10

Elton John – Candle in the Wind (1997)

ORIGINÁL Elton John během vystoupení v Královské opeře.

V 90. letech příliv charitativních songů ještě zesílil, hudebně ale vyniká málokterý. Výjimkou je obnovená verze hitu Candle in the Wind, kterou nahrál Elton John po smrti princezny Diany. Dianu a Eltona Johna pojilo osobní přátelství a spolupracovali na řadě dobročinných projektů zaměřených na pomoc obětem epidemie AIDS. Diana byla jednou z největších postav osvětové kampaně, navštěvovala pacienty v nemocnicích a pomohla vyvrátit řadu předsudků a pověr, které se k nemoci pojily. Výtěžky z prodeje nové verze balady Candle in the Wind putovaly na charity, které princezna podporovala za svého života. Dodnes jde o druhou nejprodávanější píseň všech dob.

Pokračování 10 / 10

Pink Floyd – Hey Hey Rise Up (2022)

Skupina Pink Floyd ještě se Sydem Barrettem (druhý zprava)

Píseň Hey Hey Rise Up není unikátní jen tím, že jde o první píseň, kterou kapela Pink Floyd nahrála po 28 let trvající odmlce. David Gilmour v ní navíc použil vokály ukrajinského zpěváka Andrije Chlyvňuka a výtěžek z prodejů skupina věnovala na podporu humanitárních organizací na Ukrajině. David Gilmour pro to má osobní důvody, protože na Ukrajině žije velká část rodiny jeho syna. Zároveň tím nadobro ukončil spekulace, jestli se někdy udobří s bývalým parťákem Rogerem Watersem – zavilým podporovatelem Putinova režimu.