Festival francouzského filmu se loučí dvojitou dávkou Charlese Aznavoura a filmem z výběru Reflexu
Letošní ročník Festivalu francouzského filmu se odehrává pod vizuálem životopisného filmu Aznavour, který přehlídku zahájil a promítá se na ní naposledy. Slavný titulní zpěvák bude k vidění i jako herec ve snímku Střílejte na pianistu Françoise Truffauta. A možná naposled máte šanci vidět i strhující drama Sulejmanův příběh, které do programu nominoval Reflex.
Film Aznavour, který mapuje život zpěváka a herce Charlese Aznavoura od dětství v Němci okupované Paříži po hvězdné kariérní výšiny v 60. a 70. letech, má aktuálně na ČSFD 83 %. „Když se začnete zajímat o Aznavourovy životní osudy, nemůžete nevidět jeho naprosto neuvěřitelnou cílevědomost,“ říká jeden ze dvojice režisérů snímku, Grand Corps Malade. „Charles byl syn přistěhovalců, jeho rodiče byli lidé bez státní příslušnosti, žil v chudobě, byl malé postavy a měl nevýrazný, zastřený hlas – a přes všechny tyto handicapy se mu podařilo stát se součástí historie francouzského šansonu. Dokázal se dostat do dveří, které před ním zavírali, nebral si k srdci ani nepříjemnou kritiku, ani všechny ty rasistické urážky, kterými ho častovali.“
V rámci festivalu poběží Aznavour ještě ve středu 27. listopadu v pražském kině Světozor. V týž den ho v nedalekém Kině 35 doplní projekce snímku Střílejte na pianistu (1960), v němž idol ztvárnil hlavní roli Charlieho Kohlera. Kdo je Charlie Kohler? Víme, že je to pianista z bistra de Plyne, ale dál? Servírka z baru Léna je do Charlieho zamilovaná a moc dobře ví, že ve skutečnosti se jmenuje Edouard Saroyan a že býval slavným virtuosem. Léna chce Charliemu pomoct, jenže právě to je začátek všech problémů. Kriminálku s prvky komedie i romantiky natočil slavný představitel nové vlny François Truffaut.
I poslední den přehlídky pokračuje sekce Fokus Pierre Niney, vzdávající poctu jednomu z nejzajímavějších francouzských herců současnosti. Ve filmu Milenci (2020) ztvárnil Simona, který už od puberty tvoří pár s Lisou. Žijí městským nočním životem jako ostatní páry jejich věku. Po jednom večírku, který se tak úplně nevydařil, má jít Simon do vězení, ale uprchne. S Lisou se znovu setká až o několik let později v Indickém oceánu, žena je však už provdaná. Moderní pohled na téma milostného trojúhelníku s pravidly filmu noir přináší režisérka Nicole Garcia.
Ve snímku Yves Saint Laurent (2014) pak Niney hraje slavného titulního módního návrháře. Sotva jednadvacetiletý YSL se v roce 1957, krátce po smrti Christiana Diora, ujímá vedení jeho proslulého módního domu. Během své první, triumfální přehlídky se seznamuje s Pierrem Bergé. Je to setkání, které mu změní život: stanou se milenci a obchodními partnery a o tři roky později společně zakládají značku Yves Saint Laurent.
Z finále přehlídky doporučujeme i titul Ve jménu cti, vítěze diváckého hlasování na loňském MFF Karlovy Vary. Historická akční podívaná se odehrává v Paříži v roce 1887, kdy jsou souboje sice už oficiálně zakázané, ale zůstávají běžnou praxí jak rozhodovat spory a hájit vlastní čest. Válečného veterána a šermířského mistra Clémenta Lacaze, jenž v nerovném souboji přišel o synovce, vyhledá emancipovaná Marie-Rose Astié de Valsayre, která chce (mimo jiné) s mečem v ruce bojovat za rovnoprávnost žen. Scenárista a režisér Vincent Perez si ve filmu zahrál i hlavní zápornou roli, dále jsou k vidění Roschdy Zem, Doria Tillier a další.
A v neposlední řadě na středu 27. listopadu doporučujeme Sulejmanův příběh, který do sekce Výběr české kritiky zvolil filmový publicista Reflexu Vojtěch Rynda. Strhující vyprávění o mladém ilegálním imigrantovi z Guineje, snažícím se přežít v Paříži jako kurýr s jídlem, překypuje vrcholně dynamickou filmařinou, která má kořeny v sociálním cítění a humanismu evropských nových vln. Jinými slovy, je to film, kde se povedlo úplně všechno.