Ilustrační koláž

Ilustrační koláž Zdroj: Archív

Never more alžírskému režimu, který šikanuje spisovatele a kritika islamismu Boualema Sansala

Redakce Reflexu

Situace s Boualemem Sansalem se může měnit stejně dynamicky jako politické poměry v Sýrii, ale toho času je oceňovaný literát zřejmě stále zadržován alžírským režimem. Smutné never more posíláme za třemi osobnostmi tuzemské hudební scény, které nás nedávno opustily. A slovenské ministerstvo kultury a Rada pro rozhlasové a TV vysílání, to jsou v téhle rubrice stálice.

Kateřina Kadlecová: Boualema Sansala znají i čeští čtenáři díky jeho románům Němcova vesnice aneb Deníky bratří Schillerových a 2084 – Konec světa. Koneckonců jeho první ženou byla Češka. V době psaní těchto řádek je alžírský spisovatel, ekonom a odedávný kritik politické situace ve své vlasti a radikálního islamismu obecně už tři týdny ve vazbě a hrozí mu vězení za údajné „zpochybnění národní suverenity“. Prvních pár dní se vůbec nevědělo, co se s ve Francii velmi populárním prozaikem stalo, zda nebyl unesen. Po Kámelu Daúdovi je tak ALŽÍRSKÝM REŽIMEM šikanován další tamní spisovatel a svobodný svět může jen doufat, že apely a petice světových intelektuálů pomůžou Sansalovu propuštění.

Jana Kománková: V posledních dnech nás OPUSTILY hned tři zásadní osobnosti z hudebního světa. Zemřel Michal Poncar alias DJ Myclick, milovník house music, šéfredaktor webu techno.cz a DJ, který působil v Radiu 1 i v klubech. O své nemoci se zmínil jen nejbližším, ti ostatní si tak pamatují jen optimistického a hudbyznalého chlápka, se kterým byla radost se potkávat. Odešel také Jé Jé Neduha – bohémský samorost, umělec a obdivovaná postava undergroundu od 70. let dodnes. A jen několik dní po narození vytouženého syna zemřel Kamil Šír, který pracoval jako produkční pro Lucerna Music Bar a festival Rock for Churchill a pořádal i další koncerty v klubech i halách...

Jana Bohutínská: Když se chopí umění a kultury tupá byrokracie, je to v... Slovenské ministerstvo kultury svými drápy cupuje uměleckou svobodu, jako by se nechumelilo, sledovat to bolí. A česká RADA PRO ROZHLASOVÉ A TV VYSÍ­LÁNÍ nám dala lekci, že ani my nejsme proti byrokratické blbosti imunní. Nejdřív mluvila o bezplatné registraci lidí, kteří tvoří určitý druh audiovizuálního obsahu, pak o jejich kontrole a teď už jsme u miliónových pokut. Never more byrokrati, fakt už.