Život a dílo básníka Ivana Wernische

Život a dílo básníka Ivana Wernische Zdroj: malvern

Ještě že zbývá pár bludařů mohykánů, kteří dál tropí sémantické neplechy

Jakub Šofar

Doba literatury s rozličným aranžmá a občas i distonací je za námi, forma se formalizuje na pouhá sdělení a texty přestávají být literární. A poezie už nezajímá snad vůbec nikoho. Ale pořád tu jsou „zpátečníci“, snažící se hledat a objevovat – jako spisovatel Petr Motýl, autor knihy Život a dílo básníka Ivana Wernische.

Norbert Wiener, který „spáchal“ kybernetiku, kdesi napsal, že správná, zásadní, podstatná informace v informačním kanále vždy drhne, zatímco klišé a kvaziinformace proklouznou jako po másle. A protože i umělecký výkon je informace, byť zvláštního typu, máme tu srozumitelné vodítko k tomu, abychom byli schopni rozeznat kýč. Jenže… i ta správná, zásadní, podstatná informace dnes v informačních oceánech lapá po dechu, a aby se neutopila, odhazuje vše, co se jí zdá nepotřebné.

Tímto poněkud toporným začátkem se chci dostat k povzdechnutí zasloužilého a obžerného čtenáře, že doba literatury s rozličným aranžmá a občas i distonací je za námi, forma se formalizuje na pouhá sdělení a texty přestávají být literární. Jejich podstatou jsou jasná, prostá, nejraději emotivní sdělení. Šedesátá léta s pestrou nabídkou, to už je dnes taková mytická Šambala. Doba tvůrců-nástrojářů se nevrátí. Zpátečníci, snažící se hledat a objevovat, se ocitají mimo hrací pole. Obávám se, že nová Hodrová není na obzoru. V poezii je to méně tristní, už z podstaty věci, ale koho tady zajímá nějaké veršování?

Přesto pár bludařů mohykánů nepochopilo, o co jde, a dál tropí sémantické neplechy. Nikoho to nezajímá. Básník, prozaik, dramatik, publicista Petr Motýl (*1964) k nim patří. Z jeho posledních kousků vyčnívá Život a dílo básníka Ivana Wernische, pokus vydolovat z doyena českého básnictví, známého mystifikátora a odpůrce vzpomínání, právě ty vzpomínky. Motýl přistoupil na wernischování (ono mu nic jiného nezbylo) a místa bez paměti obsadil známými bizarními postavami, které zapojil do děje. Vystupuje zde např. sovětský šachista Michail Botvinnik, marxistický kritik Vladimír Dostál a spousta dalších, s básníkovým životem spojených osob. S pomocí většího počtu citací, repetitivních figur a promluv ke čtenáři Motýl objevil nový literární žánr. Ale koho dnes zajímají nějaké nové žánry, když srdce sténají?