Video placeholder
Ze seriálu Příběh služebnice.
Ze seriálu Příběh služebnice.
Ze seriálu Příběh služebnice.
Ze seriálu Příběh služebnice.
Ze seriálu Příběh služebnice.
16 Fotogalerie

Televizní ceny Emmy ovládly seriály Příběh služebnice a Viceprezident(ka). A kritika Trumpa

ČTK

Na vyhlašování prestižních amerických televizních cen v Los Angeles se mohli v noci na dnešek nejvíce radovat tvůrci seriálů Příběh služebnice a Viceprezident(ka). První z nich byl oceněn jako nejlepší televizní seriálové drama, druhý je nejlepším komediálním seriálem. Oba seriály získaly ocenění i v dalších kategoriích. Ceremoniál byl podle televize CNN nezvykle politicky angažovaný a častokrát zazněly kritické narážky na prezidenta Donalda Trumpa.

Antiutopie Příběh služebnice se opírá o stejnojmennou knižní předlohu a od letoška ji nabízí streamovací služba Hulu. Viceprezident(ka) běží v USA už od roku 2012 na placeném kanálu HBO.

Nejlepším režisérem seriálového dramatu je Reed Morano (Příběh služebnice), ocenění za nejlepší režii v žánru komediálního seriálu si převzal Donald Glover za seriál Atlanta.

Ocenění pro nejlepšího herce v dramatickém seriálu si ze slavnostního večera v Los Angeles odnesl Sterling Brown, který se zaskvěl v seriálu This Is Us. Ženskou obdobu ocenění dostala Elisabeth Mossová ze seriálu Příběh služebnice.

Nositelem ocenění pro nejlepšího herce v komediálním seriálu je Donald Glover (Atlanta), cena pro nejlepší komediální herečku náleží Julii Louisové-Dreyfusové za Viceprezident(ku), která titul získala již pošesté za sebou, což je nejvíce cen Emmy udělených jednomu umělci za jedinou roli.

Úspěšný večer prožili i tvůrci seriálu Sedmilhářky, který si odnesl celkem pět cen včetně hereckých pro Nicole Kidmanovou a Lauru Dernovou.

Velké pozornosti se dostalo Alecu Baldwinovi, který si přišel pro cenu za nejlepší vedlejší komediální roli, kterou získal za ztvárnění Donalda Trumpa v parodické sérii televize NBC Saturday Night Live. "Předpokládám, že bych měl říci, pane prezidente, tady je konečně ta vaše Emmy," prohlásil Baldwin v narážce na Trumpův opakovaný neúspěch v boji o cenu, o níž se ucházel se svou soutěžní reality show The Apprentice, kterou uváděl.

Hollywoodští umělci většinou nejsou Trumpovi nakloněni a mimo jiné kritika jeho protipřistěhovaleckých postojů zazněla již například na letošním předávání Oscarů. Během nedělního večera se na jeho adresu přímo či nepřímo kriticky vyjádřilo množství herců i moderátor Stephen Colbert.

Zatímco protitrumpovské narážky měly u publika složeného převážně z celebrit pozitivní ohlas, smíšené reakce vyvolal příchod Trumpova bývalého mluvčího Seana Spicera, který si na pódium přitlačil pojízdný řečnický pultík známý z Bílého domu. Colbert ho vyzval, aby odhadl počet lidí v sále v narážce na sporné údaje o počtu lidí na lednové Trumpově inauguraci, které podle mnohých Spicer výrazně nadhodnocoval. "Toto bude vůbec nejpočetnější publikum na Emmy," parodoval svůj tehdejší proslov Spicer, což sice v sále vyvolalo rozpačitý smích, avšak na sociálních sítích spustilo vlnu kritiky, neboť prý šlo o zlehčování Spicerových nepravdivých výroků v roli mluvčího hlavy státu.

Ceny Emmy jsou považovány za nejvýznamnější ocenění v oblasti televizní tvorby na světě. O vítězích rozhoduje na 22.000 členů Akademie televizních umění a věd.