Jubilejní ročník Festivalu francouzského filmu začal s plnou parádou. Skvělým snímkem oscarového režiséra o Godardovi
Mezi festivaly národních kinematografií ční ten francouzský rozhodně nejvýše – tedy pomineme-li festival americké kinematografie, který máme v kinech tak nějak celoročně. A letos v rámci dvacátého ročníku FFF uvidíme hned šestnáct předpremiér nebo projekce francouzských filmů z oficiálního výběru festivalu v Cannes z let 2011–2016. Ode dneška do 29. listopadu můžete vyrazit na film v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích – a možná ten "váš" snímek půjde do běžné kinodistribuce a dostane se i do lokálních kin na menších městech.
Festival byl zahájen včera večer projekcí životopisného dramatu Obávaný, v němž oscarový režisér Michel Hazanavicius líčí rozporuplnou osobnost výjimečné hvězdy francouzské nové vlny, režiséra a scenáristy Jeana-Luca Godarda. Ocitneme se v Paříži roku 1967, kde Godard natáčí snímek La Chinoise s Anne Wiazemskou, tehdy sotva dvacetiletou krásnou herečkou, kterou miluje a s níž se později ožení. Květnové události roku 1968, studentské revoluční pochody, zrušení festivalu v Cannes a především neúspěch jeho vytouženého politického snímku Godardem pořádně zamávají. Z vzývaného autora diváckých hitů typu U konce s dechem, Pohrdání nebo Bláznivý Petříček se stává věčně filozofující ješita, jehož maoistickému zapálení nerozumí ani levicově orientovaná mládež...
Festival divákům nabídne také retrospektivu výjimečného díla režiséra Jeana-Pierra Melvilla, od jehož narození letos uplynulo sto let. Uvedeno bude šest jeho snímků včetně filmů Kněz Léon Morin, Práskač, Osudový kruh nebo Bob hazardér, které se staly odrazovým můstkem filmové kariéry Jean-Paul Belmonda a Alaina Delona. V naší fotogalerii se podívejte na snímky a krátké synopse těch nejlákavějších z festivalových snímků; informace o hostech přehlídky, doprovodných výstavách a hudebních vystoupeních (na něž je vstup po předložení festivalové vstupenky zdarma) najdete zde.