Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš Zdroj: Nguyen Phuong Thao

Spisovatel Rudiš získal jako první Čech prestižní německou Cenu literárních domů. Nesměl jsem o ní mluvit, řekl Reflexu

Kateřina Kadlecová

Po Ceně Jiřího Ortena nebo Ceně čtenářů Magnesia Litera získá Jaroslav Rudiš, jeden z nejpopulárnějších tuzemských spisovatelů, také prestižní německou Cenu literárních domů. „Vím to už od Frankfurtského knižního veletrhu, tedy od října,“ prozradil dnes Reflexu laureát, „ale nesměl jsem to říct. Ocenění mi oficiálně předají na knižním veletrhu v Lipsku.“

Až v rámci Leipziger Buchmesse, 15. března v 19.30, převezme pětačtyřicetiletý autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel a Konec punku v Helsinkách, novely Národní třída (která v Německu rezonovala snad více než u nás) nebo komiksové trilogie o nádražákovi Aloisi Nebelovi cenu spojenou s částkou 15 000 eur (přes 380 000 korun).

První Čech

"Vážím si toho, že Cenu literárních domů získávám jako první Čech a jako vůbec první autor, který nepíše výhradně německy,“ řekl nám Jaroslav Rudiš, který se na slavnostním večeru u příležitosti předání ceny chystá zahrát se svou kapelou Kafka Band. „Německo je ve všech směrech velmi otevřená země a toto ocenění pro mě je toho jen dalším důkazem. A těší mě, že přichází ze strany literárních domů, tedy kulturních institucí, které mají v německy mluvících zemí velkou tradici a váhu jakožto organizátoři kulturního života.“

Právě v desítce literárních domů bude Jaroslav Rudiš předčítat až do června v rámci turné.

Jsem doma v té zemi i v tom jazyce

Pořadatelé Ceny literárních domů vybírali letošního laureáta v několika kolech z širšího okruhu zhruba třiceti literátů. Českého prozaika, dramatika, scenáristu a publicistu ocenili mimo jiné pro jeho různorodé literární dílo a schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách: „Jaroslav Rudiš s ironií a jemným citem pro každodenní starosti lidí vykresluje ve svých textech společnost s pomocí svérázných postav, které jsou často obětí tragikomických událostí," uvedli pořadatelé. „A tak jsou jeho knihy cool, vtipné, kritické, politické, poetické, odporující, protiměšťácké, kontaktní, svůdné – krátce: literární rock'n'roll.“

„Považuju Cenu literárních domů za uznání toho, že jsem doma v té zemi i v tom jazyce,“ říká autor, který žije jak v Lomnici nad Popelkou, tak v Berlíně a jehož chystaný nový román vyjde v březnu 2019 rovnou v němčině: „Postavy na mě mluvily německy a všechno mě vybízelo, abych se do toho pustil v téhle řeči.“