Festival Spectaculare 2019 nabídne hvězdy světové elektronické hudby
Spectaculare opět přiveze do Prahy žhavá jména současné světové elektronické, ambientní, experimentální jazzové a soudobé hudby. Během šestého ročníku festivalu se v Praze představí například britská hvězda současné elektroniky Jon Hopkins, německý producent a člen Moderat Sascha Ring ve svém projektu Apparat či australský pianista a skladatel neoklasické hudby Luke Howard. Na večeru labelu Erased Tapes nebude chybět berlínský skladatel a experimentátor Daniel Brandt. Mezi dalšími jmény figuruje například londýnský producent Catching Flies, skladatel, kontrabasista a člen Cinematic Orchestra Phil France, ruský elektro-akustický projekt Long Arm či violoncellista Peter Gregson. V doprovodném programu se objeví filmové projekce i tři divadelní představení. O slavnostní zahájení šestého ročníku festivalu se 14. 2. v divadle Komedie postará taneční performance Rafales choreografa Bernarda Bertranda. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji GoOut. Kompletní program je k dispozici na www.spectaculare.eu.
Jon Hopkins po pěti letech v Praze
Jedním z headlinerů festivalu Spectaculare 2019 je Jon Hopkins, který v sobotu 9. března obsadí Forum Karlín. Jeden z předních hudebníků elektronické scény se po pěti letech vrací do Prahy, aby představil své aktuální album Singularity. Intimní, tříštivou elektroniku z předchozí desky Immunity, která Hopkinsovi v roce 2013 vynesla už druhou nominaci na prestižní Mercury Prize, posunul autor na novém albu opět dál – k experimentům se stavy transu a meditace. V Singularity se tak mísí několik přístupů od minimalistického techna přes chorály, sólové klavírní party až po psychedelický ambient. Během večera se dále představí hravá elektronika projektu Indian Wells, propojující prvky ambientu, glitche i abstraktní hudby či experimentálního techna, a domácí duo Bratři se svým setem na pomezí techna a experimentální elektroniky, doplněným o živé bicí.
Apparat představí novou desku
Dalším headlinerem festivalu Spectaculare, který patří mezi nejzajímavější tváře současné elektronické hudby, je německý producent Sascha Ring aka Apparat. Zavítá do Prahy po šesti letech se zbrusu novým sólovým albem, které původní elektroniku organicky propojuje s akustickým zvukem. V posledních letech se věnoval zejména projektu Moderat, uskupení, které si nyní dalo tvůrčí pauzu, aby se členové mohli věnovat svým dalším projektům. Výsledkem je právě nové album, které Apparat vydává letos na jaře na značce Mute. Pražský koncert v rámci turné k desce proběhne ve středu 3. dubna ve velkém sálu pražské Lucerny.
Showcase tří prestižních labelů: Erased Tapes, Gondwana a Project: Mooncirle
Inovativní berlínský kolektiv Project: Mooncircle představí ve středu 20. února v klubu Futurum ruský elektronicko-akustický projekt Long Arm, za kterým stojí petrohradský multiinstrumentalista Georgy Kotunov. Ten přiveze své třetí studiové album Darkly, kde v atmosférických skladbách okořenil svou lásku ke klavírní hudbě a jazzu. Večer doplní nováček značky, talentovaný berlínský producent TakeLeave a americký downtempo projekt KRTS.
Festival Spectaculare|
Ve čtvrtek 28. února se v pražském Paláci Akropolis představí v pořadí již třetí showcase prestižního experimentálního labelu Erased Tapes. Hlavní hvězdou večera bude Daniel Brandt, spoluzakladatel německého elektroakustického ansámblu Brandt Brauer Frick. Brandt v říjnu vydal už své druhé sólové album Channels – podmanivou a dobrodružnou nahrávku, ve které nechybí dunivé trombóny, rytmicky se prolínající kytary ani valivé a přitom hravé bicí. Druhým zástupcem bude americký objev, zpěvák David Allred.
Na večeru manchesterského vydavatelství Gondwana, který proběhne ve čtvrtek 21. března v divadle Archa, vystoupí jako hlavní hvězda skladatel, kontrabasista a producent Phil France. Člen legendárních Cinematic Orchestra vydal v létě loňského roku své druhé sólové album Circle. Druhým zástupcem této nadstylové nu-jazzové značky pak bude talentovaný neo-soulový kvartet Noya Rao a jako třetí projekt se představí elektronicko-jazzové duo Sunda Arc.
Soudobá klavírní hudba v Hlaholu či předělané Bachovy suity v Rudolfinu
Spectaculare se zaměří také na lokace, ve kterých se většinou koncerty elektronické hudby neobjevují. Australský skladatel Luke Howard představí ve čtvrtek 14. března ve výjimečném secesním prostoru pražského Hlaholu své triumfální cinematické hudební putování. V roce 2018 vydal u prestižního britského labelu Mercury KX své třetí sólového album Open Heart Story, které zkoumá roztříštěné vztahy, dětské vzpomínky a plynutí času. V pondělí 25. března v Sukově síni pražského Rudolfina představí londýnský skladatel a cellista Peter Gregson dílo Johanna Sebastiana Bacha v moderním zpracování se syntezátory a violoncellovým kvintetem. Za projektem s názvem „Bach Recomposed“ stojí německé vydavatelství Deutsche Grammophon.
Od tanečního duetu po světelnou instalaci geometrických linií
Festival v letošním roce také významně rozšířuje taneční a divadelní program. Šestý ročník Spectaculare zahájí choreograf Benjamin Betrand s uhrančivým představením Rafales. Taneční duet jako vlnění v poryvech větru se v den svátku zamilovaných, ve čtvrtek 14. února odehraje v prostorách divadla Komedie. Další, opět taneční, performance se uskuteční ve čtvrtek 7. března v karlínských Kasárnách. Svou světelnou instalaci geometrických linií s názvem Synchronicity představí Stanislav Genadiev. Bulharský performer, choreograf a hudebník zde zkoumá složitý vztah člověka k okolnímu světu v interakci s hypnotickými audiovizuálními efekty. Závěr divadelního programu pak nabídne představení Everywhen. V divadle Alfred ve dvoře se v úterý 26. března odehraje tato intermediální performance o neustále rotaci dějin, která má ambice diváka naprosto pohltit: artistním tanečním výkonem, podmanivou hudbou i závratně rotujícími 3D vizuály.
Všechny odstíny downtempa
Londýnský producent Catching Flies, který v úterý 26. února vystoupí v holešovické La Fabrice, umí ve své něžné elektronice vystihnout takřka všechny odstíny downtempa: od hip hopu, soulu až po jazz. Jeho hudba osloví fanoušky Flying Lotus, Caribou či hlavně Bonobo, se kterým v roce 2014 projel velké evropské turné. Hudebník, o kterém odborné časopisy píší jako o jménu, které bude rezonovat v roce 2019, vystoupí v Praze úplně poprvé. Druhým hostem večera bude teprve 22letý producent Poté, původem z Karibiku, který ve své tvorbě jedinečným způsobem prolíná hudbu i nástroje různých kultur a oblibu nalézá zejména v bicích a perkusivních nástrojích a svém osobitém vokálu.
Pocta field recordingu
Ve středu 20. března si na své přijdou milovníci ambientní hudby. V CAMPu vystoupí jedna z nejpozoruhodnějších osobností tohoto žánru – americký skladatel a hudebník Rafael Anton Irisarri. Ve svých melodiích propojuje moderní vážnou hudbu, terénní nahrávky i mohutné drony do abstraktní atmosféry na hraně snu a reality. Irisarri je známý také z projektu The Sight Below, se kterým se před 10 lety vůbec poprvé představil domácímu publiku. Součástí večera bude rovněž britský multiinstrumentalista, skladatel a zvukový designér Simon Scott, který se od bubnování v legendární shoegaze skupině Slowdive dostal až k delikátnímu ambientu, do něhož vplétá terénní nahrávky. V Praze představí své zbrusu nové album Soundings, které vychází v únoru na kultovní londýnské značce Touch. Scott také v rámci festivalu povede svůj workshop právě o fenoménu field recordings.