Karel Gott slaví 80: Unikátní snímky, 20 nejlepších písní a mnoho dalšího v novém speciálu Reflexu
Reflex pro své čtenáře připravil bezmála stostránkové čtení o vyučeném elektrikáři, na nějž, jak tvrdím v editorialu: „Vyvinul bývalý režim tlak, zpod něhož mohl vyjít jedině buď jako první hrdina, anebo první konformista.“ Sborník přináší osm velkých textů, které z různých úhlů pohledu mapují Gottovu kariéru. Nechybí časová osa, jež zpěvákovu kariéru zasazuje do kontextu domácího a světového dění, výběr dvaceti nejlepších písních podle Reflexu, unikátní fotografie, včetně bizarních momentek, ani uctivé i sžíravé názory na Mistra z úst jeho kolegů. Nabízíme vám ochutnávku z textů, které ve speciálu najdete.
... „Down On The Corner z repertoáru americké countryrockové kapely Creedence Clearwater Revival. V tomto případě je důležité vidět dobový klip pořízený v restaurantu Myslivna. Nadupané, roztančené video plné poletujících dlouhovlásek v minisukních totiž dokonale vystihuje atmosféru raných ,sedmdesátek‘, pokud si tedy dokážeme odmyslet všudypřítomné normalizační dusno.“ …
Z článku Dvacet nejlepších písní Karla Gotta
… „Sedmého května 1960 se Karel Gott prvně objevil v televizi v přímém přenosu z pražské Lucerny, kde ho doprovázel Orchestr Karla Vlacha. Podle vzpomínek některých hudebníků jim Gottův projev připadal tak nezvyklý, že při něm – přímo na pódiu, byť pochopitelně nikoli na kameru – nepotlačili ne úsměv, ale vysloveně smích.“ …
Z článku Gott versus Matuška
… „První zralou ženu, na niž jsem udělal svým vystoupením veliký dojem a ona mi to dala najevo, jsem poznal v Leningradě. Přišla za mnou po koncertě a jednoduše mi oznámila, že se ode mne nehne, dokud s ní neodejdu. Řekla to stručně a naprosto rezolutně.“ …
Z článku Golden Voice of Prague
… „Ve Vodičkově ulici otevřeli v roce 1958 první čínskou restauraci v Praze, což byla událost, protože kuchyni tu zaváděli opravdu čínští kuchaři. A byla tak pěkně při ruce. Sem se chodili najíst a popovídat mnozí cestou z představení – vyhlášená byla proměnlivá společnost u stolu „strejdy“ Vlacha: kdo měl hlad, dostal od dirigenta najíst, kdo chtěl jen pohovořit, určitě se potkal s někým, koho rád uviděl.“ …
Z článku Takoví jsme byli
… „Kryl s Gottem měli v lecčem příbuzný projev, respektive hlasové dispozice – a věděli to. V některých Krylových písních, třeba v Nevidomé dívce, ty názvuky celkem jasně slyšíme.“ …
Z článku Problém dvou Karlů
… „Lubomír Dorůžka, jeho kolega z vedlejší kanceláře, mi kdysi potvrdil, že to byl právě Jiří Vinařický, kdo doporučil Karlu Gottovi po návratu z Las Vegas, kudy se má ubírat jeho další cesta. Stručně řečeno: postavil ho před otázku: Chceš být slepý v Americe, nebo být vidět v Německu?“ …
Z článku 12 lidí, bez nichž by Gott nebyl Gottem
… „Najbrtův a Klusákův Vynález krásy (1994) vycházel z fiktivní reportáže v hudebním, tehdy ještě čtrnáctideníku Rock & Pop, která nabídla senzační odhalení: Karel Gott je umělý člověk, výtvor soukromého zemědělce a kutila Vlastimila Jeřábka.“ …
Z článku Gott mit uns
… „Jirous: ,Karel Gott naplní stadión, Plastic People ho nenaplní. Samozřejmě jsem svázaný s Plastikama, ale to je hudba pro úzkou skupinu lidí. Proč bych měl odsuzovat Karla Gotta za to, že má spoustu příznivců? To bych měl podobně nízkou motivaci jako Hutka, kterej pořád ostouzí Nohavicu.‘“ …
Z článku Každej nemusí bejt statečnej