30 osobností vzpomíná na rok 1989: Proletáři všech zemí, vyližte si pr*el, vzkázala Kodetová
Novou knihu o událostech 17. listopadu, tentokrát z pohledu známých osobností té doby, zkompletoval novinář a spisovatel Petr Macek. Knihu 1989 očima 30 pokřtili Jan Potměšil (53) a Barbora Kodetová Šporclová (48), která hosty křtu pozdravila slavnou hláškou svého tatínka Jiřího Kodeta (†67) z Pelíšků: „Proletáři všech zemí, vyližte si pr**el.“
Pro Potměšila se jednalo o nikoliv první, ale stále dojemné setkání po 30 letech. Právě v době sametové revoluce spolu totiž s Kodetovou zkoušeli představení Romeo a Julie. To nakonec přerušila nejen revoluce roku 1989, ale především Potměšilova těžká autonehoda, která se stala cestou z jednoho z revolučních mítinků. „Měl jsem sedm procent, že přežiju. Prasklou spodinu lebeční, úrazy po celém těle, krvácení do mozku, prostě celý lékařský fascikl diagnóz. Ale ptáte se na ten pocit, kdy jsem přišel k sobě. A je to správně, protože to je ten zásadní okamžik. Když jsem se po třech měsících probouzel, nechápal jsem, co se dělo, kde jsem…,“ vzpomíná v knize spisovatele Petra Macka herec, který je od nehody upoutaný na vozík. „Měl jsem v paměti černou díru. Nakonec za mnou na ARO pustili rodiče. Musel jsem mít na čele napsanou otázku, protože můj tatínek řekl takovým klidným hlasem geniální holou větu. ‚Václav Havel už je prezidentem.‘ To stačilo. V tu chvíli to bylo, jako by mi někdo vložil do hlavy šém. Vzpomněl jsem si na všechno. To byla síla…“
Emotivně na události dodnes vzpomíná i Kodetová. „Honza je pro nás všechny, kteří jsme ho tehdy znali, hrdina revoluce. Byl první na barikádách, jezdil a debatoval, kde se dalo. Všichni jsme ho milovali. A obdivovali. Pak se to stalo… Víte, kolik nás stálo před nemocnicí, kde ležel v kómatu? Kolik z nás se za něj modlilo, když měl jen malou naději, že přežije? Dvacet, třicet, čtyřicet lidí denně!“ vypráví herečka, jejíž otec Jiří Kodet byl zase výraznou osobností sametové revoluce se svými kolegy z Činoherního klubu.