Maďarské volby online: Orbán vyhrál nečekaně drtivě, nejspíš opět s ústavní většinou
V neděli maďarští voliči vybírají nový parlament. Přestože vládnoucí strana Fidesz Viktora Orbána vede ve všech průzkumech, budou volby jistě nejvyrovnanější za dlouhou dobu. Volby pro vás budeme po celý den komentovat online. Podívejte se, jaké hlavní strany kandidují, co voličům nabízí a kdo může být příští premiér.
Co předpovídají průzkumy
V předvolebních výzkumech všech známých institutů vede vládní Fidesz, liší se jen v rozdílu. Dle institutu Médián dostane Fidesz 50 % hlasů, opozice 40 %, nacionalistická strana Naše vlast 4 %, recesistická Strana dvouocasého psa také 4 %. U institutu Závecz vede Fidesz v poměru 41:39, což už je o něco těsnější rozdíl, podobně u výzkumu od institutu Republikon, kde Fidesz vede v poměru 35:33 (jen voliči rozhodnutí jít k volbám). Zhruba 600 tisíc voličů bylo týden před volbami nerozhodnutých, očekává se zároveň vysoká volební účast, až kolem 80 procent.
Favorit voleb – vládní strana Fidesz
Jde již o čtvrté volby za sebou, v nichž je jasným favoritem strana Viktora Orbána. Zkratka Fidesz znamená Svaz mladých demokratů, s tímto názvem strana vznikla před revolucí jako protikomunistický studentský spolek. Jak známo, z mladé liberální strany se časem stala národně-konzervativní formace, jejíž nejvýraznější politika je finanční podpora rodin, boj s migrací a maďarská suverenita.
Za tři volební období Orbánovy vlády Fidesz výrazně změnil zemi a její politický systém. Schválil novou ústavu a zavedl ne-liberální politický režim, který Orbán nazval „systém národní spolupráce.“ V souvislosti s přestavbou země se maďarská vláda často dostává do sporu s evropskými institucemi ohledně kvality demokracie a nezávislých institucí. Na politice Fideszu nejčastěji dle výzkumů voliči oceňují zastropování cen energií a různou podporu rodin například ve formě výhodných půjček na bydlení. Důvody, proč naopak vládu kritizují, jsou především v kvalitě veřejných služeb, a to hlavně zdravotnictví a školství.
Sjednocená opozice všech barev
O přerušení Orbánovy hegemonie se letos pokusí široká koalice šesti opozičních stran s názvem „V jednotě pro Maďarsko“. Součástí koalice je dříve velmi radikální hnutí Jobbik, dvě socialistické strany (Maďarská socialistická strana a od ní odštěpená Demokratická koalice), liberální hnutí Momentum a dvě ekologické strany Politika může být jiná a Dialog pro Maďarsko.
Jako lídra koalice vybrali sympatizanti těchto stran do té doby poměrně neznámého starostu města Hódmezovásárhely, nezávislého kandidáta Pétera Márki-Zaye. Jeho výběr se jevil jako překvapivý a zajímavý, protože není spojen s dosavadní opozicí a považuje se za pravicového konzervativce.
SEČTENA TŘETINA HLASŮ: FIDESZ OSLABIL JEN DROBNĚ
S postupem sčítání se potvrzuje naše prognóza o oslabování alince FiDeSz-KDNP. Zatím ale vládní alince oslabuje jen těsně a stále vede s 58 % v celostátním obvodu. Ve většinových obvodech se opozice dostala nově do vedení v jediném a poměr obvodů je nýní 88:18 pro orbánovce. Opozice stále vede jen ve třech obvodech mimo hlavní město.
Nacionalisté z hnutí Naše země (Mi Hazánk) se stále drží nad 6 procenty a byli by v parlamentu.
STAV JEDNOMANDÁTOVÝCH OBVODŮ: 89:17 PRO ORBÁNA
Po sečtení 28 % hlasů v jednomandátových obvodech vede vládní Orbánova aliance FiDeSz-KDNP v 89 z nich. Opozice jen v 17, z nichž je drtivá většina v Budapešti. Ale i v hlavním městě jsou aktuálně dva obvody, kde FideSz vede nad koalicí V jendotě pro Maďarsko.
OPOZIČNÍ LÍDR BY NYNÍ PROHRÁL SVŮJ OBVOD
Dílčí výsledky z obvodu, kde kandiduje lídr opozice Péter Marki-Zay, zatím ukazují, že zde vede protikandidát z FideSz-KDNP János Lazár v poměru 52 % ku 39 %. V tomto obvodě ej zatím sečteno ale jen 40 % odevzdaných hlasů.
PRVNÍ VÝSLEDKY: FIDESZ VEDE
Po zpracování 16 % odevzdaných hlasů vede v rámci celostátního obvodu Orbánův FiDeSZ-KDNP s 61,93 %, druhá opoziční koalice V jednotě pro MAďrasko (EM) s 27,06 % a do parlamentu by se dostalo ještě silně nacionalistické uskupení Naše země /Mi hazánk) s 6,07 %, recesisté z Maďarské strany dvojocasého psa (MKKP) si zatím připisují 2,25 % hlasů..
Když připočteme aktuální stav v jednotivých jednomandátových obvodech vypadal by nový parlament takto: FiDeSz-KDNP 133 mandátů, opoziční koalice 56 křesel a nacionalisté 8 mandátů.
tyto výsledky jsou obšem logicky z nejmenších, hlavně venkovských okrsků, které silně favorizují pravicové vládní uskupení a zřejmě i nacionalisty. Jejixh výsledky proto bude nadále velmi pravděpodobně klesat.
NAPJATÁ OČEKÁVÁNÍ
Opoziční strany očekávají výsledky v prostoru umělého kluziště v parku Városliget. Je poměrně chladno a příznivci stran teprve přicházejí a venkovní stoly se kolem 8. hodiny teprve pomalu zaplňovaly. Opoziční politici jistě doufají, že v parlamentu jich zasedne více.
PRVNÍ REÁLNÉ VÝSLEDKY PO 21. HODINĚ
Maďarská média se shodují, že první olební výsledky začnou nabíhat po 21. hodině. Jak už jsme psali, sčítání začalo výsedky v jednomandátových obvodech.
Obě velké formace podle médií mají vlastní výpočty podle dílčích výsledků. FiDeSZ údajně na jejich základě věří ve vítězství o 5 procent, sjednocená opozice ve volební remízu. Nejlepší nálada je ale zatím na volební párty recesistické Maďarské strany dvojocasého psa.
ODHAD MEDIÁNU NENÍ EXIT-POLL
I některá česká média mluví v případě čísel zveřejněných Medianem o volebním odhadu. Nejde ale o tzv. exit-poll, tedy průzkum u volebních místností, ale o předvolební průzkum dělaný v době před volbami. Jeho vztah k dnešním výsledkům je proto volnější a třeba maďarské televize ve své infografice ani neukazují jako něco důležitého.
Musíme tedy čekat až na reálné výsledky.
NIC NEPOMOHLO, POČET OBYVATEL MAĎARSKA SE SNIŽUJE
Maďarský premiér Viktor Orbán již mnoho let hovoří o tom, jak pomocí daňového zvýhodnění a sociálních dávek pro rodiny zastaví nepříznivý demografický vývoj v zemi. Jenže, nepodařilo se. Před uprchlickou vlnou z válečné Ukrajiny mělo Maďarsko 9,62 milionu obyvatel. To je o více než milion méně než v roce 1980, kdy jich bylo 10,71 milionu. Tehdy bylo dosaženo poválečného vrcholu. Paradoxní je, že pokles by byl ještě větší a trochu jej mírní imigranti. K tomu Orbán v roce 2019 ale řekl: „V Evropě se rodí méně a méně dětí. Odpovědí Západu je přistěhovalectví. Za každé chybějící dítě přijde nové a čísla budou zase v pořádku. My ale o čísla nestojíme, my potřebujeme maďarské děti.“ Maďarských dětí je ale „nedostatek“.
ODHAD MEDIÁNU: FIDESZ 121, OPOZICE 77
Po skončení hlasování institut Medián zveřejnil poslední předvolební průzkum ze dnů těsně před volbami. Dle něj Fidesz získá 49 %, V jednotě pro Maďarsko 41 %, Strana dvouocasého psa 4,5 % a hnutí Naše vlast rovněž 4,5 %.
PŘEDSEDA MAĎARSKÉ STRANY DVOJOCASÉHO PSA: PRŮZKUMY NÁM PŘEDPOVÍDAJÍ 100 %
Při čekání na výsledky by nemělo zapadnout, že odpoledne volil také předseda recesistické Maďarské strany dvojocasého psa (MKKP) Gergely Kovács, který při tom novinářům řekl, že je důležité, aby každý, kdo hlasuje pro Maďarskou stranu dvouocasých psů (MKKP), šel k volbám, ale, že si nemyslí, že je tak důležité, aby šli volit také příznivci ostatních stran. Lídr recesitů také prohlásil, že strana provedla „reprezentativní průzkum na jednom člověku", v němž MKKP získala 100 procent, takže se těší na večerní výsledky.
Podle Gergelyho Kovácse je největší otázkou, zda „Gumová galakticko-koloniální strana zaútočí na Zemi" a dodal, že pokud vyhraje MKKP ve volbách, tento útok neuspěje.
VOLEBNÍ MÍSTNOSTI SE ZAVŘELY
Po 13 hodinách skončilo dnešní hlasování. Odvolit ještě mohou ti, kteří by stáli ve frontě před volební místností.
OPOZICE JIŽ ZPOCHYBŇUJE ČÁST VOLEB
Ve čtvrtek ráno se v médiích objevila informace , že na skládce poblíž rumunského města Târgu Mureş byl nalezen celý pytel vyhozených a částečně spálených maďarských volebních lístků. Šlo údajně o již vyplněné volební lístky, na některých by hlas pro opoziční koalici a na druhých pro nacionalistickou stranu Naše země ( Mi Hazánk).
Sjednocená opozice proto požádala clostátní volební komisi o anulování korespondenčních voleb a jejich případné opakování. Národní volební úřad ale dnes rozhodl, že se případem nebude zabývat, protože jeho pravomoc sahá jen na území Maďarské republiky.
Rýsuje se tak možnost, že výsledky voleb nebudou všemi stranami uznány.
V ZAHRANIČÍ DLOUHÉ FRONTY
Během dne se v maďarských médiích psalo o velmi dlouhém čekání na volby v zahraničí. Na volebních místech v Německu, Nizozemsku či Francii vznikaly hodinové fronty. Je možné, že se z toho důvodu stejně jako v minulých volbách odloží začátek oznamování výsledků.
MAĎARSKÉ VOLBY ZKOMPLIKOVALY NIZOZEMSKÉ VLAKY
Komplikaci při hlasování Maďarů v Nizozemsku dnes přinesl technický problém, který vyřadil z provozu všechny vlaky v Nizozemsku. To zkomplikovalo, nebo dokonce znemožnilo účast na volbách některým maďarským voličům. Ti žijí v zemi tulipánů nejčastěji v Amsterdammu nebo Rotterdammu, ale maďarská ambasáda s volební místností se zde nachází v oficálním hlavním městě v Haagu.
TÉMĚŘ STEJNÁ ÚČAST JAKO MINULE
Do uzavření volebních místností chybí už jen 20 minut a volební úřad již zveřejnil volební údaje ze 17. hodiny. Podle nich se zájem voličů o volby téměř vyrovnal účasti ve stejnou dobu v roce 2018. Dnes zatím obvolilo 62,91 % oprávněných voličů, před čtyřmi lety ve stejnou dobu to bylo o jen málo více 63,21 % voličů.
Zdá se tedy, že účast letos výsledky zásadně nezahýbá. Opozice se může řadovat, že účast je zatím nejvyšší v její baště v hlavním městě,a le ani to není nic historicky neobvyklého.
JAK SE BUDE SČÍTAT A KDY BUDOU VÝSLEDKY
Po uzavření volebních místností v 7 hodin večer se nejprve začnou sčítat hlasy pro kandidáty v jednomandátových, většinových obvodech. Následně se sečtou hlasy pro celostátní kandidátky stran, poté se sečtou hlasy ze zahraničí, až na závěr se budou sčítat hlasy z referenda. Nejprve budou známé výsledky z méně lidnatých volebních okrsků a až později z větších měst, proto nejspíš časem budou stoupat procenta pro opozici.
HLASUJE SE I V CIZINĚ A TAKÉ KOREPSONDENČNĚ
Při očekávaném těsném výsledku může být rozdílový moment také v hlasech ze zahraničí. Těch bude letos více než před čtyřmi lety. K hlasování na zahraničních zastupitelských misích se zaregistrovalo 65 480 voličů oproti 58 310 před 4 lety. Ke korepsondenčnímu hlasování se pak přihlásilo 456 129 voličů, zatímco v roce 2018 to bylo "jen" 378 449.
VOLEBNÍ ÚČAST SE BLÍŽÍ REKORDU
Účast maďarských voličů se dále přibližuje rekordu z voleb před čtyřmi lety. Do 15 hodin přišlo hlasovat 52,75 % voličů, posledně to touto dobou bylo 53,64 %. Nejvyšší účast (56,44 %) je nadále v Budapešti, těsně za ní je župa Pest, tedy zázemí hlavního města. Nejnižší je účast v župě Borsod-Abaúj-Zemplén na severovýchodě země, a to 47,92 %.
ORBÁN JE DRŽÁK, V PARLAMENTU SEDÍ UŽ 32 LET
Přestože na premiéra Viktora Orbána jsou velmi různé názory, jeho voliči mu bezmezně věří. Sedí totiž v maďarském parlamentu už od května 1990. Tedy téměř 32 let. A bude v něm sedět ještě další roky. Ve svých prvních parlamentních volbách v roce 1990 ale nebyl výsledek jeho Fideszu nijak oslnivý - pod Orbánovým vedením získal jen 24 mandátů z celkových 386 a skončil tehdy v opozici.
ČESKO ORBÁNA NEPOTŘEBUJE, ALE MAĎARSKÝ BYZNYS ANO
I když o tom mnoho lidí neví, Maďarsko patří už léta mezi největší obchodní partnery České republiky. Podle objemu vzájemného obchodu patří Maďarsko na 9. místo a je například před Velkou Británií, USA či Ruskem. Navíc Česko má v obchodu s Maďary tradičně přebytek. Největší výměna probíhá v případě zboží, které se nějakým způsobem dotýká automobilového průmyslu. Maďarsko je i oblíbeným cílem českých turistů - před covidem tam jezdilo kolem 200 tisíc lidí ročně. V Česku pak trvale žije necelých 10 tisíc Maďarů a to není málo.