Bartkovský & Studnička: Charles se pomazal olejem, políbil Bibli a s korunou a žezly se stal Karlem III.
Od dnešního odpoledne má Britské království opět korunovanou hlavu státu. Karel III je definitivně králem a z jeho manželky Kamily pak královna. Monstrózní akce, na které je přítomno i několik desítek nejvýznamějších vládních představitelů světa, se připravovala dlouhé měsíce. Provázela ji extrémní bezpečnostní opatření, staletími vybroušené zvyky i obrovský zájem médií. Kvůli prodlouženému víkendu ale v redakci Reflexu zbyli dva lidé - Martin Bartkovský, který dění kolem královské rodiny příliš nesleduje a Jan Studnička, který veškerou aristokracii upřímně nenávidí. Oba dnešní korunovaci glosovali živě, přejeme příjemné počtení.
Camille koruna nesedí tak moc, že nemůže sklonit hlavu a musejí jí pomáhat ze schodů. Nakonec je ta vytoužená koruna spíš na obtíž, zní to jak bajka z osmnáctého století.
Kdyby byla královská korunovace bajka, Studno, jaká zvířata by je hrála?
No, Evropské monarchie milují lvy. Přestože poslední lev tu žil někdy před dvěma a půl tisíci lety. Ale já bych řekl, že Karel vypadá trochu jako hraboš.
Karel i Camilla odložili koruny. Tohle mi přijde vždycky hrozně úsměvné a smutné zároveň. Taková pompa a pak musí přijít ten moment reálného života. Je prostě těžká a špatně se nosí. Honosnost je pryč.
Připomíná mi to ty smutné momenty, kdy se někde drží pieta, přinesou se tisíce svíček a druhý den to musí popeláři pomocí lopat naházet do kontejneru.
Všichni konstatují, že královina korunovace byla prostší a kratší. Hlavně proto, že nejde o korunování vladaře. Já bych si troufl říct, že byla dokonce tak prostá, že se dala celá zvládnout přes appku, do Buckinghamského paláce ji mohl hodit kurýr DameMonarchii.uk a těch dvě stě milionů liber se mohlo dát na ty školní obědy, s nimiž má Británie v posledních letech problém.
Ne každý má v Británii pocit, že právě dostal nového krále. Protesty se konají i dnes přímo v Londýně...
Zatímco se hosté modlí Otčenáš, tak já sleduji, že Skotové v publiku nedrží kolena u sebe!
V katedrále se pije (přijímá) z kalicha, deset deka Husity v každém z nás teď plesá. Ale kdyby to dnes viděli Žižka, nebo Prokop Holý, tak jim to tam vyplení a vypálí.
Když vás pozvou, abyste se účastnili královské korunovace, je to samozřejmě velká čest. Stejně jako když vám nabídnou, abyste živě něco komentovali pro Reflex. V obou případech si až pozdě uvědomíte, že vás čekají tři hodiny pusté církevní nudy.
No nic, krále tedy opět po 70 letech mají a já se s vámi budu muset rozloučit, protože se přemisťuji na Václavské náměstí, kde budu glosovat demonstraci Ladislava Vrabela. Nechávám vás tedy v cynických rukách Jana Studničky. Ten to tady s vámi cca do 14. hodiny doklepne. Děkuji vám osobně za pozornost. Byli jste, jako již tradičně, výborné publikum.
Měl to být velký a slavnostní den pro monarchii, ale podle toho, jak se královský pár tváří a co tvoří většinu obřadu, řekl bych, že je to primárně velký den pro fanoušky pěveckých sborů.
Existuje ještě jedna korunovační tradice, která se moc nedodržuje a kterou nejspíš vynechal i sám Karel III. Podle všeho máte noc před korunovací strávit v jedné konkrétní posteli v domě předsedy Dolní Sněmovny.
Podobně jako spousta jiných tradic, i tahle dostala trhlinu ve čtyřicátých letech, kdy se postel ztratila. Monarchie ji vypátrala až v šedesátkách u jedné velšské rodiny, která ji koupila v aukci a neměla nejmenší tušení, co že to mají doma. Vláda Jeho Veličenstva ji koupila zpět v osmdesátých letech. Evidentně zbytečně.
To, že byl Karel III. pomázán posvátným olejem mimo zraky veřejnosti je pochopitelné. Jak ale říká komik Libor Macháček: "Jak může být vláda transparentní, když začíná takhle?"
Epická hudba dosahuje vrcholů téměř na úrovni soundtracku Pána prstenů. Taky všichni netrpělivě očekávají Návrat krále.
Jednou z populárních mučících technik nacistického Gestapa bylo předstírat, že je výslech u konce... a pak rozjet další kolo. Přesně tak se cítím, kdykoli sbor nečekaně přidá další sloku.
Král je zpátky! Trochu už jsem se bál, že si vzadu zlomil kyčel.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jakou má britská monarchie se svou hymnou kliku, že slova king a queen mají stejný počet slabik?
Karel III. působí jako člověk, kterého byste chtěli uškrtit, kdyby šel před vámi po chodníku.
Karel se šel pozdravit se zástupci nekřesťanských náboženství. Anglikánští hodnostáři se usmívali jako někdo, komu právě někdo šlohl jeho poctivě ukradné auto.
Zvonů je tolik a jsou tak hlasité, že než průvod odstartuje do Buckinghamu, promění se celý průvod ve festival cosplayerů Quasimoda.
Karel nasedl do své vytuněné káry, která si to švihá pět kilometrů za hodinu, čtyři sta vojáků je srovnáno do průvodu a vyráží se zpět do Buckinghamského paláce. Všem se ulevilo, je to za námi.
Snad jste si to užili o trochu víc než královna Camilla Britská (ano, tak se teď oficiálně jmenuje) a my se s vámi loučíme. Děkujeme za vaši pozornost, byli jste fantastické čtenářstvo a samožřejmě:
Ať žije republika.
- 1
- 2