Válka v Izraeli ONLINE: Izrael evakuuje obce u hranic s Libanonem. Počet unesených do Gazy se blíží k 200 lidí
Palestinští teroristé v sobotu ráno překročili hranice pásma Gazy a napadli izraelská města. Tuhé boje pokračují i celý následující týden. Každou hodinou stoupá počet obětí, kterých jsou stovky na obou stranách. Teroristé do Gazy odvlekli desítky rukojmích. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slibuje tvrdou odvetu, země je oficiálně ve válečném stavu a povolává stovky tisíc armádních rezervistů. Aktuální informace, fotky a videa z probíhajícího konfliktu můžete sledovat v našem online přenosu.
BIDEN: USA IZRAELI POMOHOU
Americký prezident Joe Biden hodlá poskytnout další pomoc Izraeli, který v sobotu napadli palestinští radikálové z Hamásu. Vyplývá to z prohlášení Bílého domu, o kterém informovala agentura Reuters. Podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena Izrael požádal o podporu svých ozbrojených sil. Ministr obrany Lloyd Austin o něco později oznámil, že USA přesouvají do východního Středomoří svou letadlovou loď USS Gerald R. Ford. "Posuzujeme nyní konkrétní nové požadavky, které vznesli Izraelci... Pokyn prezidenta Bidena zněl, abychom se ujistili, že Izrael má v tuto chvíli vše, co potřebuje, aby se vypořádal s útoky Hamásu," řekl Blinken stanici CNN.
Biden sdělil premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že americká pomoc izraelským ozbrojeným silám už je na cestě a další bude následovat v nadcházejících dnech.
Šéf Pentagonu Austin poté upřesnil, že asistenci bude moci Izraeli poskytnout skupina lodí amerického námořnictva včetně letadlové lodi USS Gerald R. Ford, která se přesouvá do východní části Středozemního moře. Podle Austina Izrael obdrží také munici.
AMERICKÉ NÁMOŘNICTVO MÍŘÍ DO OBLASTI
Americká letadlová loď USS Gerald R. Ford (CVN-78), stejně jako další lodě 12. letadlové úderné skupiny, která zahrnuje křižník třídy Ticonderoga USS Normandy (CG-60) a torpédoborce třídy Arleigh Burke USS Ramage (DDG-61), USS McFaul (DDG-74) a USS Thomas Hudner (DDG-116), údajně míří do východního Středomoří, aby vyjádřily podporu Izraeli a pomohly s případnou evakuací amerických občanů ze země, pokud to bude potřeba.
MRTVÝCH IZRAELCŮ JE UŽ 700
Podle deníku Times of Israel počet zabitých Izraelců překonal 700. Více než 2000 lidí je zraněných. Boje stále pokračují, kromě zavražděných civilistů zemřelo i 53 příslušníků izraelské armády a 35 příslušníků policie.
Údery v Pásmu Gazy si podle palestinských činitelů vyžádaly skoro 400 mrtvých a záběry ukazují, že zničily nejméně jednu výškovou budovu, v troskách zůstala i mešita ve městě Chán Júnis na jihu enklávy. Izraelská armáda předtím uvedla, že zasáhla desítky objektů využívaných Hamásem včetně sídla jeho hlavního zpravodajce. Dalších 400 zabitých příslušníků Hamásu na území Izraele hlásí i armáda.
GAZA SE PŘIPRAVUJE NA ÚTOK
Obyvatelé Pásma Gazy se po četných varováních z izraelské strany stahují do krytů. Podél hranice Gazy se ozývají mohutné výbuchy. Izraelci ostřelují příhraniční pozice Palestinců.
POČTY MRTVÝCH CIZINCŮ ROSTOU
Při útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael přišli o život dva Thajci a dalších jedenáct bylo zajato, mezi oběťmi jsou také dvě Ukrajinky a jeden občan Francie. Uvedly to dnes úřady dotčených zemí. Německé ministerstvo zahraničí oznámilo, že mezi lidmi unesenými bojovníky Hamásu je několik osob s německým občanstvím, Nepál informoval, že pohřešuje 11 lidí, nejméně jednoho občana pohřešuje rovněž Británie a dva občany má mezi unesenými Mexiko. Americká vláda zase podle šéfa diplomacie Antonyho Blinkena ověřuje informace, že bylo zabito i několik Američanů.
DALŠÍ RUKOJMÍ POTVRZENI
Nepálský velvyslanec v Izraeli potvrdil, že 10 občanů Nepálu, kteří pracovně pobývali v Izraeli, bylo uneseno palestinskými teroristy. Tři další Nepálci byli zraněni, nicméně do zajetí nepadli.
STŘETY V JERUZALÉMĚ
Ve východním Jeruzalémě dochází k ozbrojeným střetům mezi Palestinci a židovskými osadníky.
NĚMECKO PŘEHODNOTÍ FINANČNÍ PODPORU PALESTINĚ
Německá vláda po útocích palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael přehodnotí finanční podporu palestinských území. Dnes to oznámila německá ministryně pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Svenja Schulzeová. Poznamenala, že Německo chce financovat výhradně mírové a bezpečnostní projekty a že kvůli aktuálnímu vývoji vše projedná s Izraelem.
"Přísně dbáme na to, aby naše podpora lidí na palestinských územích sloužila míru a nikoli teroristům. Ale útoky na Izrael znamenají strašlivý předěl. Proto přehodnotíme naše celé zapojení na palestinských územích," uvedla Schulzeová v prohlášení. "Během této revize chceme mluvit především s Izraelem o tom, jak našimi rozvojovými projekty můžeme co nejlépe posloužit míru v regionu a bezpečnosti Izraele," dodala.
V německých médiích po sobotním úderu Hamásu na Izrael zaznívá kritika toho, že Německo možná nemá zcela jasný přehled, na co jeho peníze Palestinci využívají. Podobná kritika se týká i příspěvků palestinským organizacím ze strany Evropské unie.
JDEME DO VÁLKY
Na sociálních videí koluje video, které zobrazuje izraelské rezervisty, jak zpívají státní hymnu předtím než budou vyslání na frontovou linii k Pásmu Gazy. Klidné odhodlání jít do války. Experti předpokládají, že během několika dní začne masivní pozemní vojenská operace izraelské odvety.
CO ZNAMENÁ VÁLKA?
Izraelský bezpečnostní kabinet potvrdil vyhlášení válečného stavu, avšak význam tohoto kroku nebyl zcela jasný. Premiér Benjamin Netanjahu a nejvyšší velení armády oznámili, že rozhodnutí dává zelenou "významným vojenským akcím". Agentura AP podotýká, že Izrael v uplynulých letech vedl vojenské kampaně proti Gaze a Libanonu, které označoval za válku, aniž by k tomu přijetí podobné deklarace potřeboval. Krokem se má v pondělí zabývat izraelský parlament.
DESÍTKY AMERICKÝCH ZAJATCŮ?
Izraelský velvyslanec při OSN tvrdí, že Hamás zajal desítky amerických občanů a drží je v Pásmu Gazy jako rukojmí. Americké úřady se snaží zprávu ověřit. Pokud se to potvrdí, může to znamenat i příme vstoupení USA do konfliktu.
EVROPA STOJÍ ZA IZRAELEM
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes telefonoval s německým kancléřem Olafem Scholzem, ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a britským ministerským předsedou Rishim Sunakem. "Lídři vyjádřili neochvějnou podporu práva Izraele na sebeobranu," uvedla dnes Netanjahuova kancelář.
"Bezpečnost Izraele je německým státním zájmem. To platí zejména v těžkých chvílích, jako jsou tyto. Podle toho také budeme jednat," sdělil podle agentury DPA k telefonátu Scholzův úřad. Kancléř podle něj označil útok Hamásu za barbarský a pobuřující.
PLNÉ NASAZENÍ
Izraelská obrněná technika, včetně hlavních bojových tanků Merkava Mark lll a lV, a řada samohybných dělostřeleckých baterií přijíždí na posty v severním Izraeli poblíž hranic s Libanonem, aby mohla bránit případné agresi ze strany Hizballáhu. Přítomnost tanků Merkava Mark lll naznačuje, že jsou nasazovány také záložní jednotky vzhledem k tomu, že tyto tanky byly v roce 2020 vyřazeny z aktivní služby.
ÍRÁN PRÝ ZA ÚTOKEM NESTOJÍ
Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena nejsou důkazy, že by za útokem ozbrojenců z Hamásu na Izrael stál Írán. V rozhovoru se stanicí CNN ale Blinken zdůraznil, že Hamás a Teherán udržují dlouhodobé vztahy. Íránský prezident Ebrahím Raísí dnes po telefonu mluvil s lídry Hamásu i hnutí Islámský džihád. Podle agentury Reuters také prohlásil, že palestinský národ má legitimní právo na obranu a Teherán jej podporuje. Za nestabilitu v regionu je podle íránského prezidenta odpovědný "sionistický režim a jeho podporovatelé".
VYJEDNÁVÁNÍ S TERORISTY
Vlády Jordánska a Egypta, i zástupci OSN se prý snaží s Hamásem vyjednat propuštění unesených dětí a seniorů z Pásma Gazy. Palestinští teroristé při včerejším útoku do Gazy odvlekli neznámý počet rukojmích. Má jít o desítky lidí.
MRTVÍ AMERIČANÉ?
Washington se snaží ověřit informace o tom, že v Izraeli bylo zabito několik Američanů, řekl televizi CNN šéf americké diplomacie Blinken. Zpráva o zabitých a unesených občanech USA koluje na sociálních sítích už od rána. Potvrzeny byly nicméně 2 oběti z řad Ukrajinců.
VIDEO: JAK PROBÍHAL ÚTOK Z PÁSAMA GAZY
Teroristé na rogalech, v buldozerech a pickupech. Při sobotním překračování opevněné hranice Pásma Gazy využili palestinští teroristé všech možných prostředků. Útok byl podpořen raketovými salvami a bombardováním z dronů.
NÁLETY V GAZE POKRAČUJÍ
Více než 12 stíhaček pokračovalo dnes v nálety na vojenské cíle v Pásmu Gazy. Podle vyjádření izraelské armády bombardují oblasti, ze kterých útok na Izrael odstartoval. Celým Pásmem Gezy se ozývají exploze a k zemi se zřítilo několik budov.
PŘESTŘELKA MEZI IZRAELEM A LIBANONEM
Z území Libanonu létají od rána na Izrael rakety, protitankové střely a minometná palba. Před malou chvílí sestřelila izraelská protiletadlová obrana dron, který vzlétl z Libanonu. Na oplátku zasypala izraelská armáda místo vzletu palbou z houfnic a tanků. Hizzbaláh se zřejmě hlásí o slovo.
PUŠKY A RAKETY HIZZBALÁHU JSOU S HAMASEM
Vysoce postavený činitel libanonského radikálního hnutí Hizballáh dnes uvedl, že "pušky a rakety" jeho skupiny jsou s palestinskými ozbrojenci, kteří zaútočili na Izrael. Vyjádření přišlo poté, co se Hizballáh přihlásil k ranní minometné palbě směřující na sever Izraele. Izrael na ostřelování reagoval protiútokem dělostřelectva.
Vedení palestinského Hamásu při sobotním zahájení útoku vyzvalo skupiny jako Hizballáh, aby se k jeho kampani proti židovskému státu připojily. Libanonští radikálové v prvotním prohlášení uvedli, že jsou s Hamásem v kontaktu a následně označilo ofenzívu za "rozhodnou odpověď na pokračující okupaci ze strany Izraele".
"Naše dějiny, naše pušky a naše rakety jsou s vámi. Všechno, co máme, je s vámi," vyhlásil podle agentury Reuters o den později jeden z lídrů skupiny Hášim Safíaddín. Už ráno Hizballáh uvedl, že na výraz "solidarity s palestinským lidem" zaútočil na tři zařízení izraelské armády v oblasti nedaleko libanonských hranic.