Pohřeb Karla Schwarzenberga: Halíkův projev zastínil prezidenta Pavla. Přijela evropská šlechta, Čaputová i Zeman
V doprovodu policejních motocyklů s rozsvícenými majáčky přivezl krátce po 8:00 pohřební vůz se znakem šlechtického rodu ostatky Karla Schwarzenberga na Pražský hrad, kde se v poledne konala zádušní mše. Rakev zahalenou do rodové modro-bílé vlajky do katedrály svatého Víta vnesli vojáci, jejichž přítomnost byla znakem státních poct, které obřad doprovázely z rozhodnutí vlády. Po obřadu byly Schwarzenbergovy ostatky převezeny a uloženy do rodinné hrobky u zámku Orlík. Průběh mše v Katedrále sv. Víta glosoval Martin Bartkovský.
Katedrálou zní Kancionál za zemřelé. Je to krása.
Odpočinutí věčné dej mu, Pane, – a světlo věčné ať mu svítí.
Sbor teď písní Dies Irae popisuje průběh Soudného dne. To bylo zvláštním přáním zesnulého, aby tato píseň, který bývala součástí zádušních mší a pak se vytratila, se opět navrátila. V České televizi zní v simultánním českém překladu, což je trochu škoda, protože neslyšíme latinský originál v pozadí.
Sbor stále zpívá, Soudný den bude opravdu dlouhý. Až nastane.
Sbor na kůru přešel na veselejší notu. Zní Aleluja, jeden Kšica diriguje, druhý Kšica (syn) hraje na varhany.
Bude se číst evangelium, které v oblaku kouře z kadidelnice korzuje katedrálou než přichází k oltáři. Prošlo hlavně kolem truchlící rodiny, která je na místě ve velmi hojném počtu.
Čte se Matoušovo evangelium, dým z kadidla halí jak předčítajícího jahena, tak ministranty kolem. Dnes je kouř opravdu silný.
Číst přímluvu teď bude Tomáš Halík. Bylo posledním přáním zemřelého, aby se mše konala právě v jeho kostele. To ale z kapacitních důvodů nebylo možné a rodina proto svolila k přesunu do Katedrály sv. Víta.
Halík hned první větou poslední přání zmiňuje, že měla být mše u něj a že on ji tam příští týden také udělá. Zároveň ale uznává, že je dobré, že probíhá rozloučení v katedrále, která je s rodinou Schwarzenbergů silně spojena.
Tomáš Halík vymyslel Schwarzenbergovi nové jméno. Měj by to být Karel Vychovatel Schwarzenberg, protože byl vychovatelem a šlechtitelem našeho života.
Synovec Ferdinand je ze slov Halíka viditelně dojatý. Tolik k tomu, jak moc jeho rodina (ne)umí česky.
Halík připomíná šikanu Schwarzenbergů ze strany nacistů, čs. státu i komunistů. A také, že když se Karel vrátil po roce 1989 z exilu, tak se představoval jako "lesník a hostinský" a že obě tato povolání bral velmi vážně.
Schwarzenberg jako džentlmen. Tak popisuje Halík zemřelého a vyjmenovává jeho vlastnosti s důrazem na morálku a schopnost odolat rozpadu společnosti. To teď Halík vidí jako bezprostřední nebezpečí. Populisté a demagogové vylézají z temnot a zvedají své hlavy. Těm Karel Schwarzenberg celý život čelil.
Karel Schwarzenberg nám ukázal ryzí vlastenectví bez páchnoucí příměsi nacionalismu. Ukázal rozdíl mezi hrdým češstvím a zatuchlým čecháčkovstvím. Aristokrat s hlubokou demokratičností a opravdovou lidovostí, pokračuje Halík.
Halík do projevu za zesnulého nakonec zamíchal i Putina a Orbána. Tyto lidi vidí jako opaky hodnot, kterými Schwarzenberg disponoval.
Schwarzenberg byl podle Halíka majitelem báječného humoru a když to bylo nutné, sáhl i pro jadrnější výraz bez toho, aby se stal buranským.
Trvalo 13 minut a Tomáš Halík vytáhl Václava Havla.
Kdo znal Karla Schwarzenberga, tak ví, že nebyl pyšný. Byl naopak velmi pokorný, pokračuje Halík a pak zpívá píseň Sváti Karáska o víně.
Halík obnovuje u rakve Karla Schwarzenberga za nás za všechny slib, že zůstaneme věrni jeho hodnotám, když nám k tomu pomůže Bůh.
Byl to skvělý projev.
Dále hovoří starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. Členka TOP 09 a členka rodiny Šternberků, dlouholetá přitelkyně zesnulého. A Miroslav Kalousek. Toho asi netřeba představovat. Čtou modlitby. Modlí se za svět, za Evropu sužovanou válkou, za vítězství dobra nad zlem a za to, aby všichni vyhnaní ze svých domovů nalezli domov nový.
Kalousek navrhuje modlit se za politiky, aby odolali těžkým výzvám dnešní doby a činili moudrá rozhodnutí.
Sám Kalousek by se momentálně do aktivní politiky rád vrátil.