Sokol: Trump porazil demografii. Nebude tak šílený prezident, jak se říká. Obklopil se lidmi, kteří ho uhlídají
Americké prezidentské volby vyhrál s nečekaným náskokem Donald Trump. K jeho vítězství přispěla řada faktorů a některé z nich přepisují dosavadní stálice americké politiky. Kde získal Trump převahu voličů? Proč Kamala Harris neopakovala Bidenův dřívější úspěch? A máme se bát Trumpova dalšího volebního období? I na tyto otázky odpovídá politolog Petr Sokol ve speciálním vydání politického podcastu Padni komu padni.
„Když se americkým prezidentem v roce 2008 stal Barack Obama, tvrdilo se, že dny Republikánské strany jsou sečteny, že demografie a trendy hrají jednoznačně ve prospěch demokratů. To Trump vyvrací,“ říká Petr Sokol. A skutečně, Donaldu Trumpovi se podařilo získat nezanedbatelnou podporu u některých menšin, které dosud platily za jednoznačně prodemokratické. Svou roli hrál také věk voličů. „Trump je macho typ, showman. A to je pro některé mladé hispánské a černošské muže atraktivní,“ doplňuje Sokol.
Svou měrou k Trumpovu vítězství přispěla také podpora veřejně známých osobností. Tu sice požívala také jeho protikandidátka Harris, ale jednou věcí se republikánská kampaň vymyká docela. Tím je angažmá Elona Muska a jeho technologického impéria, především sociální sítě X. Přesný dopad mediální masáže v Trumpův prospěch na této síti zatím není zcela jasný. Do budoucna se ale rozhodně vyplatí nepodceňovat.
V čem jsou bizarnosti amerického volebního systému? A která ze dvou hlavních stran z něj nejvíce profituje? Dozvíte se ve videu.