Bárta: Krize visí ve vzduchu. Civilizační změny jsou skokové, spouštěč neodhadnete. Dějiny tvoří jedinci
Globální oteplování, migrace, pandemie, nebo třeba neakceschopné instituce. To jsou některé z problémů, se kterými se dnes lidstvo ve větší či menší míře potýká. Jaké jsou jejich dopady na naší civilizaci a jak se je můžeme snažit co nejvíce zmírnit, probíráme s profesorem Miroslavem Bártou.
Miroslav Bárta je světově uznávaný český egyptolog a archeolog, dlouhodobě se zabývá srovnávacím studiem civilizací, jejich vzestupy a pády a adaptacemi na měnící se přírodní prostředí. Shrnutí jeho výzkumů v češtině najdete například v knize Sedm zákonů. Jak se civilizace rodí, rostou a upadají (Jota 2021). Vystupuje v podcastu Nový svět a každý pátek publikuje své úvahy civilizacích v Civilizačním Fóru. Za svou práci a objevy byl v roce 2023 zvolen za mezinárodního člena Americké akademie umění a věd (po J. Heyrovském a V. Havlovi).
Podle profesora Bárty se naše civilizace nachází na vrcholu. Při pohledu do minulosti se jeví jako nevyhnutelné, že musí přijít civilizační úpadek. Nakolik bude fatální, můžeme v lecčems na rozdíl od našich předků ovlivnit. Jaké jsou faktory, jež způsobují pády civilizací? V čem jsme si podobní s dávnými civilizacemi a kde jsou naše výhody? A proč velké dějiny píšou jednotlivci? Dozvíte se ve videu.