Sport v časovém presu
S rozvrhem nabitým prací, rodinnými povinnostmi a péčí o domácnost může být nalezení chvilky pro sebe je téměř nadlidský výkon. Rovnováha mezi pracovním životem a udržováním aktivního životního stylu je však důležitá nejen pro fyzické zdraví, ale také pro duševní pohodu. Některým sportům musíte věnovat dlouhé hodiny tréninku, co ale vyzkoušet, když máte denně volných jen pár desítek minut?
Čas je v dnešním světě cennou komoditou a pravidelný pohyb je v žebříčku priorit často daleko za ostatními povinnostmi. Většina z nás si s nabitým pracovním rozvrhem a rodinnými povinnostmi jen těžko hledá chvilku na aktivní odpočinek. V každodenním shonu však udržování fyzické aktivity není jen přílišný luxus, je to nutnost. Nedostatek pohybu může ovlivňovat nejen fyzické zdraví, ale také naši duševní pohodu a celkovou kvalitu života. Přečtěte si, které sporty zkusit, máte-li volných jen pár minut denně.
HIIT
Určitě jste už na sociálních sítích přátel nebo při procházení městem někde viděli tato 4 nenápadná písmena. HIIT (High Intensity Interval Training), tedy vysoce intenzivní intervalový trénink je ideální pro všechny, kdo mají ve svém programu jen malou skulinku na sport. Krátké, ale intenzivní cvičení se při něm střídá s krátkými intervaly regenerace, což zaručuje efektivní trénink celého těla v minimálním čase. HIIT může znamenat cokoliv. Běžecké intervaly, cvičení s vlastní vahou nebo cviky s činkami. Speciální trénink lze zvládnout za pouhých 20 minut, což je ideální pro ty, kteří chtějí zvýšit svou kondici, ale opravdu nemají času nazbyt.
Běh může být zábavný
Jistě vás nepřekvapí, že jednou z nejdostupnějších a časově nejúspornějších forem cvičení je právě běh. Ať už se vám podaří oběhnout pár koleček v parku, vyrazit večer do lesa se psem, nebo si před obědem dát trénink na běžeckém pásu, každý krok se počítá. Abyste mohli začít běhat, nepotřebujete nic, než kvalitní běžeckou obuv a pohodlné oblečení. Pokud s běháním zápasíte, zkuste vyrazit s přáteli nebo kolegy. Ve dvou se to lépe táhne a čím víc vás bude, tím větší to může být zábava. Nasaďte tempo, při němž si budete moct povídat a zkuste se navzájem motivovat. Můžete začít na několika kilometrech a postupně trasy prodlužovat.
Běh ne, raději brusle
Pokud běh není nic pro vás, můžete si místo běžeckých bot pořídit třeba kolečkové brusle. Aniž byste museli provádět technicky náročné cviky na posilovacích strojích, posílíte na nich celé tělo. Při jízdě na kolečkových bruslích si zlepšíte rovnováhu, koordinaci a obratnost, posílíte nohy i střed těla a podpoříte správné fungování kardiovaskulárního systému. Na brusle navíc můžete vyrazit s celou rodinou. Pořiďte si chrániče a dobré brusle a vyražte ven. Jedinou nevýhodou může při bruslení být špatná dostupnost dobrého terénu. Pokud ale nemáte cyklostezku přímo u domu, brusle můžete snadno naložit do kufru auta nebo do batohu a pro hladký asfalt si dojet.
Jóga není jen pro mnichy
Navzdory tomu, že je jóga často mylně považovaná za cvičení vyhrazené meditujícím mnichům a instagramovým influencerům v těsných legínách, ve skutečnosti je vhodná úplně pro všechny. Ať už pracujete v dílně, v kanceláři, nebo trávíte své dny na cestách, jóga vám pomůže uvolnit napětí, posílit svaly a ulevit přepracované mysli. Prostřednictvím kombinace pohybu, dechových technik a vědomé meditace umožňuje jóga protáhnout tělo, snížit stres a posílit celkovou vitalitu. Ať už potřebujete úlevu od fyzických potíží, odbourání stresu, nebo jen chvíli klidu uprostřed chaosu každodenního života, jóga je pro vás ideální. Nemusíte provádět krkolomné pozice a učit se stát na hlavě. Praxi můžete přizpůsobit svým potřebám a bez výčitek třeba celou hodinu ležet v pozici mrtvoly.
Nechte auto doma
Pokud s časem denně svádíte nelítostný boj a najít si chvilku pro sebe je pro vás až moc velký luxus, zkuste pohyb spojit s něčím užitečným. Místo toho, abyste se na půl hodiny sbalili a šli běhat nebo zvedat činky do posilovny, cvičte cestou do práce. Stačí vyměnit auto nebo přeplněné prostory veřejné dopravy za jízdní kolo nebo koloběžku. Dojížděním na kole či koloběžce zlepšíte svou fyzickou kondici, ale také snížíte emise oxidu uhličitého, takže pomůžete planetě. Pokud to máte do práce daleko, pořiďte si elektrokolo. Díky dopomoci motoru se nenadřete, ale protáhnete nohy a do kanceláře třeba dorazíte rychleji než autem, které by vás uvěznilo v zácpě.