Zdroj: MINDWALK s.r.o.

Když má vážná nemoc zlehčenou pověst: 3 mýty o depresi, které brání pochopit její závažnost

Deprese je psychická porucha, která postihuje 280 milionů lidí po celém světě a ovlivňuje jejich každodenní život. Česká republika není výjimkou. „Třetina Čechů pociťuje symptomy depresí, úzkostí, či nadměrného stresu a podle dostupných dat depresí trpí více než 700 000 Čechů.“ uvádí Jelena Holomany, CEO Mindwell. Přesto je deprese stále obklopena mnoha mýty a neporozuměním. Právě tyto mylné představy mohou bránit lidem včas vyhledat odbornou pomoc. „Lidé dost často své problémy podceňují a řešení odkládají.“ uvádí psychiatr Martin Hollý.  

1. MÝTUS: Deprese je smutná nebo špatná nálada

Všichni se cítíme občas smutně. Deprese zahrnuje různé příznaky, které výrazně ovlivňují každodenní život. Je pravdou, že mezi psychické projevy patří pocity smutku, prázdnoty a beznaděje. „Pokud stavy smutku po čtrnácti dnech neustupují, naopak ovlivňují běžný život, je to podle odborníků signál, že se hlásí o slovo deprese. Délka trvání závisí na mnoha faktorech. Deprese totiž působí na každého jinak.“ uvádí PhDr. Marie Ocisková, Ph.D.

Osoby trpící depresí často ztrácejí zájem o aktivity, které je dříve bavily, a mohou pociťovat pocity bezcennosti nebo viny, často za věci, které nemohou ovlivnit. Může nastat odklon od rodiny a přátel, ztráta zájmu o společenské aktivity, nebo nedostatečná péče o sebe a osobní hygienu.

Mnozí lidé zažívají i tělesné symptomy, jako jsou změny v chuti k jídlu a hmotnosti, poruchy spánku, nebo únavu, nedostatek energie, bolesti hlavy a svalů. Navíc se mohou objevovat myšlenky na smrt nebo sebevraždu, což je alarmující příznak, který nelze podceňovat a je nutnost vyhledat odbornou pomoc.

„V průměru mohou klinické příznaky deprese trvat 10 měsíců, pokud nejsou přítomny žádné další psychické potíže. Ne vždy to však platí, protože existují různé typy deprese. Délka trvání příznaků se tak značně liší. U mnoha lidí může neléčená deprese trvat měsíce, a dokonce i roky.“ uvádí klinická psycholožka PhDr. Marie Ocisková, Ph.D. ve článku „Co je deprese a jak bojovat s depresí“ od Mindwell.

2. MÝTUS: Když se budete snažit myslet pozitivně, všechny problémy zmizí

Je to jen v hlavě. Pozitivní myšlení může náladu zlepšit, ale deprese není jen otázkou postoje. Deprese často pramení z kombinace genetických, biologických, environmentálních a psychologických faktorů. Jde o složitý stav, který zásadně ovlivňuje chemii mozku, myšlení, emoce a chování. Dle PhDr. Marie Ociskové, Ph.D. „Léčba deprese patří do rukou odborníka – psychiatra nebo klinického psychologa.“

Jako efektivní řešení se ukazuje kognitivně-behaviorální terapie, zejména při mírných a středně závažných stavech deprese. „Kognitivně-behaviorální terapie je vysoce účinná nejen při řešení deprese, úzkosti, ale i fobií a nespavosti nebo při snižování prožívaného stresu.” – Prof. MUDr. Ján Praško, CSc.

Kognitivně-behaviorální terapie se zaměřuje na to, jak naše myšlenky ovlivňují naše emoce a chování. „Tradičně kognitivně behaviorální terapie považuje za významný faktor v rozvoji deprese negativní a pesimistické myšlenky týkající se sebe, světa a budoucnosti. S nimi se pojí smutek a další negativní emoce. V léčbě se terapeut snaží pacientovi pomoct tato přesvědčení narušit a současně také dělat změny v chování, například přiměřeným plánováním aktivit.“ – dodává psychiatr Kryštof Kantor.

V případě sezónní afektivní poruchy může být nápomocná fototerapie, zatímco u středně těžkých a těžkých depresí je vhodné nasadit farmakoterapii a nebo se doporučuje kombinace s psychoterapií.

3. MÝTUS: Deprese se mužů vůbec netýká

Přestože statistiky ukazují vyšší výskyt diagnóz u žen, muži se s depresí potýkají rovněž, jen často v odlišné formě a s méně nápadnými projevy. Tento rozdíl v projevech a míře sdílení o svých pocitech může vést k podceňování a nedostatečné diagnostice deprese u mužů, kteří častěji skrývají své příznaky.

MUDr. Kryštof Kantor uvádí: „Deprese je u mužů diagnostikována méně častěji než u žen, ale neznamená to, že muži se s depresí nepotýkají vůbec. Proč to tak je, přesně nevíme, ale pravděpodobně hraje roli řada faktorů. Projevy u mužů mohou být trochu jiné, a deprese může být u žen snadněji rozeznatelná.“ 

U mužů se deprese se projevuje spíše podrážděností, hněvem či agresivitou. Často se uchylují k rizikovému chování, jako je užívání drog nebo gamblingu. Naopak, deprese u žen často přináší pocity úzkosti, smutku, viny a bezcennosti, stejně jako zvýšenou tendenci k pláči. Typické jsou i proměnlivé vzorce spánku a chuti k jídlu.

Soukromý a diskrétní způsob, jak se věnovat svému duševnímu zdraví z pohodlí domova

“Mnoho lidí nedostává potřebnou léčbu kvůli omezenému přístupu k péči anebo strachu ze stigmatizace. Ideální volbou jak si pomoci bez dlouhého čekání na termín z pohodlí a soukromí domova může být právě terapeutický program Deprese od Mindwell,” říká Jelena Holomany, CEO Mindwell, a doplňuje: „Programy Mindwell je možné získat plně nebo částečně hrazené ze zdravotního pojištění spolupracujících pojišťoven.“

Ve vyspělých zemích, jako je například Velká Británie, Švédsko, Austrálie, Německo, Nizozemsko, Švýcarsko a Spojené státy jsou terapeutické programy jako Mindwell zavedenou součástí zdravotní péče. Jejich účinnost je pečlivě zkoumána a mají své etablované místo i v doporučených postupech léčby.

„Mindwell poskytuje bezpečný prostor pro sebepoznání a objevení hlubin vnitřního světa. Umožní rozpoznat a změnit negativní vzorce chování a myšlení, a tak pomůže na cestě za duševní rovnováhou v životě,“ upřesňuje profesor Ján Praško, autor terapeutických programů Mindwell.