Kryptoměny se psy nemusí být pod psa
Vzpomínáte si na ten pocit, když jste poprvé viděli ten roztomilý meme s pejskem Shiba Inu? Tak teď si představte, že tenhle meme nejenže přežil, ale dokonce se z něj stal miláček kryptosvěta – a to ve formě Dogecoinu.
Dogecoin: Jak to všechno začalo
Psal se rok 2013, když si Billy Markus a Jackson Palmer řekli: „Co kdybychom vytvořili kryptoměnu, která by nebyla tak seriózní jako Bitcoin?“ A tak vznikl Dogecoin, inspirovaný populárním memem „Doge“ – internetovým fenoménem s roztomilou Shiba Inu, která na vás kouká, jako kdyby právě snědla vaši poslední sušenku. A světe div se, lidé si tenhle nápad zamilovali! Dogecoin začal jako vtip, ale dnes ho už nikdo nebere na lehkou váhu. Nebo alespoň ne tak docela.
A i když Bitcoin je nekorunovaným králem kryptosvěta, a miliony, možná miliardy lidí denně sledují aktuální kurz Bitcoinu, existují i kryptoměny, které sice prvotně sloužily jen k pobavení, ale k velkému překvapení svých tvůrců získaly i další rozměr.
Jak to celé funguje?
Dogecoin používá takzvaný Proof-of-Work (PoW), což je v kryptosvětě něco jako olympijská hra matematiky pro počítače. Těžaři (ne, žádní horníci, ale lidé se silnými počítači) musí řešit složité matematické problémy, aby potvrdili transakce a udrželi síť v bezpečí. Představte si to jako závod v sudoku – kdo ho vyřeší nejrychleji, získá odměnu!
Na začátku měl Dogecoin jeden trik v rukávu – algoritmus Scrypt, díky kterému byl těžší na těžbu pomocí speciálních strojů (ASIC). A aby toho nebylo málo, v roce 2014 přidal ještě jeden level bezpečnosti tím, že se spojil s Litecoinem. Teď mohou těžaři těžit obě měny najednou – bez toho, aby museli platit za extra elektřinu. Dva v jednom, jako když koupíte pamlsky pro psa a dostanete druhé zdarma!
Programování? Jo, to zvládneme!
Celý Dogecoin je napsán v jazyce C++, což by se dalo přirovnat k tomu, že místo abyste stavěli dům z lega, použijete beton. Stabilní, pevný a schopný zvládnout nápor, i když na něj hodíte tunu transakcí. A i když je to technická stránka věci, nemusíte se bát, vývojáři se starají o to, aby vše běželo hladce – něco jako když váš pes neustále udržuje svůj pelíšek v dokonalém stavu (tedy pokud nepřinesl domů nános bahna, které vám slastně otřel o novou sedačku).
Rychlost, jakou byste ani nečekali
Jedna z největších výhod Dogecoinu je jeho rychlost. Bloky se vytvářejí každou minutu, což znamená, že transakce jsou bleskově rychlé. To z něj dělá ideální měnu pro mikrotransakce – tedy pro ty drobné částky, které by vás jinde stály víc na poplatcích než samotná platba. To je jako když si chcete koupit jeden pamlsek, ale poštovné by stálo víc než celý pytlík.
Komunita, která má srdce na pravém místě
Dogecoin má kolem sebe úžasnou komunitu, která neváhá použít své mince k podpoře dobrých věcí. Často se využívá k online tipům, charitativním akcím nebo crowdfundingu. Prostě, když potřebujete přispět na něco skvělého, Dogecoin je tu pro vás – jako ten nejvěrnější čtyřnohý přítel.
Neomezená nabídka? Žádný problém!
Na rozdíl od jiných kryptoměn, kde je omezený počet mincí, Dogecoin si řekl, že limitů není třeba. Těží se pořád dál a dál, takže nabídka nikdy nedojde. To sice znamená, že Dogecoin není nejlepší na uchování hodnoty (nečekejte z něj druhý Bitcoin), ale zase se vždy najde dostatek pamlsků pro všechny. A to se počítá!
Budoucnost, která štěká daleko do dálky
Vývojáři a komunita neustále přemýšlejí, jak Dogecoin vylepšit. Od snahy o ekologičtější těžbu až po vylepšení zabezpečení, Dogecoin má stále co nabídnout. A i když to začalo jako vtip, dnes je jasné, že tahle kryptoměna má potenciál být víc než jen roztomilým memem.
Takže, až příště uvidíte ikonického Doge s jeho nezaměnitelným úsměvem, vzpomeňte si, že kryptoměny se psy nemusí být pod psa. Můžou být dokonce celkem fajn.