Pačinko: Bizarní herny, které Japonci milují a svět nechápe
Letět do Japonska a vynechat pačinko, to je jako na výletě do Las Vegas nenavštívit jediné kasino. Když už se vám nechce hrát, v pořádku. Aspoň nakouknout dovnitř ale prostě musíte. Poznejte s námi fenomén, která jinde ve světě nemá obdoby.
Američané mají svůj blackjack a jeho pravidla, Francouzi baccarat a Japonci zase pačinko. Jen v Tokiu existuje přes 600 míst, kde můžete specifickou atmosféru těchto heren zažít na vlastní kůži. Najdou si vás skoro samy, i když neumíte japonsky.
Aspoň jeden podnik stojí poblíž každé větší stanice metra. Až vystoupíte, prostě se jen rozhlédněte kolem a hledejte křiklavé neonové nápisy „Pachinko“ psané latinkou.
Rozhodně stojí za to sebrat odvahu a vstoupit. Pozdě večer, kdy už má většina Japonců po práci, tu bývá narváno. Jeden vedle druhého tu sedí hráči všech věkových kategorií, nahrbení před zuřivě blikajícími automaty, naprosto odpojení od zbytku světa. S rukou na tlačítkách se nechávají unášet hrou, často dlouhé desítky minut. Budete jen koukat, nebo si kouzlo her pačinko vyzkoušíte taky?
Jak se pačinko hraje
V japonských automatech neroztáčíte válce s třešněmi a zvonečky. Za své peníze si koupíte kovové kuličky (desítky i stovky kuliček), které ovládacím kolečkem vystřelujete do herního pole. Vypouštění kuliček můžete do jisté míry ovládat. Podle toho, jak moc kolečkem otočíte, vylétávají rychleji nebo pomaleji. Pak už je to o štěstí, spoléháte na šťastné odrazy. Takový pinball nastojato.
Cílem je trefit kuličkami speciální místa v herním poli a zajistit si tak přísun dalších kuliček, případně spuštění jackpotové minihry. Ta probíhá na displeji uprostřed automatu a vyhrát v ní můžete další kuličky.
Když se vám daří, zůstane vám na konci hraní víc kuliček, než kolik jste dovnitř naházeli. A když se nedaří, přikupujete kuličky, dokud vás bude bavit, zároveň ale hrajete přece s rozumem.
Dejme tomu, že máte štěstí a po hře vám zbude kuliček plná bedna. Co s nimi? Nasypete je do počítačky a s lístečkem si dojdete pro některou z věcných cen. To může být láhev limonády, plyšák nebo třeba videohra. Výhru si pak buď necháte, nebo odnesete do obchodu nedaleko herny, kde ji od vás odkoupí za jeny. Provozovatelé heren tak obcházejí legislativu, která zakazuje hrát hazard o peníze.
Co na tom ti Japonci vidí?
Rozmach pačinko heren přišel už dávno, hned po druhé světové válce. Za tu dobu tato kratochvíle stihla v japonské kultuře pevně zakořenit. Nejspíš i proto, že Japonci jako národ mají kladný vztah k novým technologiím, hrám i sázkám. Pro obyvatele velkých měst, kteří žijí pod neustálým tlakem, představuje večer strávený před automatem vítaný útěk z reality. Tak jako pro nás Čechy třeba karetní hry online.
Pačinko automaty se pořád vyvíjejí a naskakují na nové trendy v popkultuře. Kdykoli v Japonsku vyjde nový filmový nebo videoherní hit, do pár týdnů si můžete zahrát jeho pačinkovou verzi. A i když vrchol popularity nastal zhruba před 30 let a od té doby oblíbenost pomalu klesá, pačinko byznys stále tvoří přes 3 % japonského HDP.
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Účast osob mladších 18 let na hazardní hře je přísně zakázána.