Všechny barvy Karla Marxe: Pandemie otevřela dveře levicovým radikálům, kteří chtějí změnit svět
Sérií demonstrací ve Spojených státech a v západní Evropě v letošním létě vyvrcholily požadavky různých sociálních hnutí. Jejich cíle jsou rozdílné, ale spojuje je jedno – chtějí změnit náš způsob života a dosavadní společenský systém. Jak se tyto požadavky formovaly?
2012: Spojené státy
Osmadvacetiletý míšenec George Zimmermann zabíjí černošského mladíka Trayvona Martina výstřelem do hrudníku. V roce 2013 soud rozhoduje o jeho nevině v obvinění z vraždy druhého stupně, ačkoli je případ plný pochybností. Na základě toho vzniká nejprve hashtag #blacklivesmatter. Po několika podobných událostech ale přerůstá v plnohodnotné hnutí za práva černošské menšiny a boj proti policejnímu útlaku s názvem Black Lives Matter.
2016: Kanada
Profesor psychologie Torontské univerzity Jordan Peterson zveřejňuje na YouTube sérii videí kritizující rozhodnutí kanadského parlamentu. Ten zavedl genderové identity a „genderové vyjádření“ do kanadských lidských práv a trestního zákoníku. Spouští se zvláštní období vzniku celé řady nových pohlaví, genderů a různých hnutí za jejich práva. Původní hnutí LGBT bojující primárně za práva gayů a lesbiček se náhle rozšiřuje o nespecifikované množství dalších sexuálních menšin. V chaosu se jeho zastánci radikalizují a lidé jako Jordan Peterson mají problém nadále praktikovat svou pedagogickou praxi.
2018: Evropa
Malena Ernmanová, matka dnes již slavné Grety Thunbergové, má dopsanou knihu o posedlosti své dcery klimatickými změnami. Její manžel Svante Thunberg je PR manažerem. Jako marketingový trik pro prodej knihy má rodina vymyšlenou školní stávku.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!