Ledový muž Wim Hof: Pro jedny mluvka, pro jiné výjimečný člověk se silným životním příběhem
Pátek, Wima Hofa svátek: narvaná polední přednáška v Gongu (1200 míst), na jevišti bazének s ledem pro dobrovolníky z publika, co mají pod oblečením plavky. Další workshop, dýchací, přidaný téhož dne na Good Life Stage – lidé na Colours of Ostrava jej zaplní do posledního místečka. Pak setkání s novináři a rozhovor pro Reflex – i během něj ledového muže oddaným zrakem sleduje několik fanoušků. WIM HOF (63) končí svůj ostravský den monologem před koncertem zpěvačky LP na hlavní stage. Tam předvede bojové postoje, zpívá a v zápalu chaotické přednáškové zkratky hlásá, že změní svět a že nepotřebujeme nemocnice ani farmaceutický průmysl. Co z toho, co říká, si vybrat?
Mluví hodně, pádně, přesvědčivě, charismatickým hlasem a ve snadno zapamatovatelných frázích. Třeba:
„Smrti se nebojím, smrt se bojí mě!“
„Kam nechodí studená sprcha, tam chodí lékař!“
„Klidně si pochybujte, ale nejdřív to zkuste!“
„Říkáme dětem: ,Vezmi si kabát, ať neonemocníš,‘ ale měli bychom jim říkat: ,Sundej si ten kabát, jinak onemocníš!‘“
Svoje příhody se snaží zjednodušovat, jeho vyprávění je heslovité, má ale kouzlo osobnosti.
Není to zkrátka jednoduché se skepticismem k němu: už v roce 2011 se americký investigativní novinář Scott Carney rozhodne, že se s ledovým mužem vydá do Polska, stráví s ním pár dnů a dokáže, že je šarlatán. Hofovu metodu totiž považuje Carney za nesmyslnou. Hof například tvrdí, že lidem umožňuje vědomě ovládat jejich tělesnou teplotu i imunitní systém stejně jako výši adrenalinu, dopaminu a serotoninu. Že dokáže vůlí ovlivňovat část nervového systému, která je zodpovědná za srdeční frekvenci.
Wim Hof má už v té době za sebou nejrůznější prvenství zapsaná v Guinnessově knize rekordů. Namátkou rok 2000 – rekord za nejdelší souvislé plavání pod ledem, 57 a půl metru v jezeře u finské obce Pello. Při přípravě mu během testování trati zmrznou oční rohovky natolik, že dočasně oslepne a musí být zachráněn potápěčem… Rok 2007: světový rekord v nejrychlejším půlmaratónu naboso v ledu a sněhu. Výsledný čas je dvě hodiny 16 minut a 34 sekund. Dále drží 16 světových rekordů v nepřetržitém přímém kontaktu s ledem na celém těle. Rok 2009: úspěšný výstup na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro pouze v šortkách a v botách (k zajímavým rekordům patří i to, že v roce 2016 uběhne maratón v Namibské poušti bez jediné kapky vody).
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!