Most, který otřásl Putinem. Na Ukrajině mohou padnout veškeré zábrany, dojde i na jaderné zbraně?
Útok na Kerčský most je po ruské mobilizaci jedním z dalších přelomů ve válce na Ukrajině. Pro Putinův režim symbolizuje tato stavba klíčový úspěch poslední doby – připojení Krymu. Obrázky hořícího mostu ale Ruskem doslova otřásly. První větší pomsta přišla v pondělí 10. října – Rusové bombardovali města po celé Ukrajině.
Pokud se něco takového stane, nadejde pro všechny na Ukrajině soudný den. Velmi rychlý a těžký, ukrýt se bude složité, prohlásil před dvěma měsíci na adresu možného napadení Krymu místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace a exprezident Dmitrij Medveděv. S velkou odvetou se i počítalo, protože pomyslná ukrajinská střela tentokrát zamířila doslova do středu terče.
Rusové v odvetě útočili raketami především na civilní cíle. O víkendu na Záporoží a v pondělí 10. října i na Kyjev, Charkov, Dnipro, Oděsu, Kryvyj Rih, Lvov či Žytomyr. Zahynulo a zraněno bylo mnoho lidí. V ukrajinské metropoli byl poškozen i německý konzulát. Čína poprvé od začátku války důrazněji vyzvala i Rusko, aby „zklidnilo situaci“.
Most = národní hrdost
Kerčský (nazývaný i Krymský) most dnes v Rusku vnímají jako stavbu národní hrdosti. Přitom se ale pozapomíná, že snahy přemostit Kerčský průliv tu byly už v 19. století a první projekt vznikl ještě za cara Mikuláše II. roku 1910. Realizaci však zabránila první světová válka. Během druhé světové války tu Němci postavili lanovku a pontonový most, na Hitlerův příkaz začali také se stavbou skutečného mostu, ale při ústupu vše zničili. Po válce vznikl železniční most, po němž dokonce jezdily vlaky. Nebyl ale natolik pevný, aby vydržel ataky ledu z Azovského moře, a hned v zimě 1945 ho počasí zničilo.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!