Jak jsme v Brně marně hledaly pihu Cindy Crawfordové aneb I jedna kapka udělá s cuvée divy
Jarní čas se dá trávit různými způsoby – někomu se zapalují lýtka, někdo vyrazí do přírody, někdo vezme rodinu na znovuotevřené hrady a zámky a lidé se zálibou ve víně hledají cesty, jak se v tomto ranku třeba něco nového přiučit. Když se naskytla příležitost vydat se na Mistrovství České republiky v blendování vína neboli Winemeritage, Reflex se rozhodl, že to vyzkouší na vlastní kůži.
Cílem tuzemské soutěže, jejíž 4. ročník proběhl začátkem května v Brně, je namíchat co nejchutnější mix (pardon, blend) z moravských červených vín. Cuvée, což je odborný název, totiž najdeme i mezi těmi nejlepšími víny světa a správně je smíchat umí jen pár machrů. Tak jsem byla strašně zvědavá, co všechno to obnáší a jak takové umění vlastně vypadá.
Poznatek první: není to nic jednoduchého.
TŘI GRÁCIE NA KRAVÍ HOŘE
Vína, ze kterých se blend připravoval, vybírali tuzemští porotci z řad sommelierů a vinařů – prostě těch, kteří vínu u nás nejlépe rozumějí. Pokud se této oblasti věnujete, jména, jako je Miloš Michlovský, Frank Smulders, Martina Riel-Salvatore, Kamil Prokeš, Josef Valihrach nebo Petr Očenášek, vám asi nebudou neznámá.
Prostory, kde se letošní ročník konal, byly samy o sobě dost působivé – brněnské planetárium a hvězdárna na Kraví hoře, z jejichž teras navíc máte celou moravskou metropoli jako na dlani. A procházet se v suterénu po fotoprojekci vesmírných mlhovin bylo doslova vesmírné!
Ale zpátky k soutěžním stolům, kterých bylo letos devět – překvapivě se přihlásily týmy nejen z Moravy, ale i z Tábora a samozřejmě i pár skupin z Prahy. Na rozdíl od častých průpovídek přece Pražané vínu také skvěle rozumějí.
My jsme si pro účast v soutěži vybraly název Tři grácie (není to příliš originální, ale k vínu to patří). Na všech stolech bylo tedy připraveno pět lahví vína, o kterých víte jen to, že jsou z moravských vinařství a také jaká je v nich odrůda. Letos to byla Frankovka, Rulandské modré, Merlot, Cabernet Sauvignon a Zweigeltrebe. K tomu několik skleniček a samozřejmě blendovací nádobíčko – skleněné odměrky a pro nás nezkušené trochu překvapivě i injekční stříkačka. Také notýsky a tužky, protože poměry a druhy vín si při blendování musíte poctivě zapisovat.
PIHA CINDY CRAWFORDOVÉ
Prvním prubířským kamenem pro náš tým bylo vybrat víno, které bude tvořit základ budoucího blendu. Když jsme se jako totální amatérky předem seznamovaly s tím, jak se takové cuvée připravuje, zjistily jsme, že většinou 40 až 60 procent tvoří jedna odrůda. Je to takzvané srdce vína. V našem případě jsme vybíraly mezi Merlotem a Cabernetem Sauvignon – nakonec zvítězilo druhé jmenované. A pak přišla ke slovu pravá vinařská alchymie – kterého že dalšího vína, a hlavně kolik do našeho mixu dát?
Odměrka malá, větší, ke slovu přišla i ta injekční stříkačka. Někdy totiž doslova kapka jiné odrůdy může udělat divy – organizátoři na úvodní prezentaci tuhle důležitou esenci přirovnali k pověstné pize herečky a někdejší americké supermodelky Cindy Crawfordové – tahle malinká záležitost ji dokázala odlišit od ostatních modelek a podle ní si ji i lidé pamatovali. Ne že bychom se v tomto oboru cítily nějak silné v kramflecích, ale svoji „Cindyinu pihu“ jsme našly v odrůdě Zweigeltrebe – samo o sobě bylo tohle víno na nás dost „tvrdé“, ale do cuvée se nám líbilo.
A pak už mícháme, chutnáme, přidáváme v různém poměru, vyléváme, dáváme další víno, chutnáme, vyléváme a tak pořád dokola. Hlavně si všechno pořádně zapsat! „Vzorek tři? Ne, čtyři je lepší!“ dohadujeme se. „Zkusíme ještě trochu jiný poměr?! A co ta pětka? Co v ní bylo??“ Jak se blížil limit 90 minut, které jsme na namíchání vzorku měly, nálada houstla, nervozita stoupala. A nakonec hodina a půl uplynula jako lusknutí prstů a my svou karafu s naším výtvorem trochu roztřeseně nesly ke stolu poroty k hodnocení. A teď – děj se vůle boží!
SLOVY KLASIKA
Necháváme tedy náš blend v rukou – respektive chuťových pohárcích – odborníků a konečně se jdeme občerstvit. Povídáme si se členy dalších soutěžních týmů, ochutnáváme i Secret Blend, tedy cuvée, které namíchala přítomná porota (hm, velmi dobré, ale subjektivně je to naše určitě lepší!).
No, nebudu vás napínat – nevyhrály jsme… Heslu Veni, vidi, vici (tedy Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem) jsme sice nedostály, a tak jsme se přeorientovaly na slova jiného klasika: Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. A to jsme, holky z Práglu, bezesporu splnily. Hlavní cenu jsme samozřejmě nechaly na Moravě – a to sympatickému týmu z Velkých Bílovic, se kterými nás spojovala náklonnost k týmovým barvám.
V Brně jsme se poučily o tom, že namíchat dobré cuvée je kumšt. A že i přes opravdu výbornou zábavu u soutěžního blendování, zůstaneme raději v pozici milovnic pití tohoto lahodného moku.
Záštitu nad 4. ročníkem Mistrovství ČR v blendování vína převzal hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich, akci pořádalo Vzdělávací centrum MKM s.r.o., MKM Jazyková škola a Překladatelská agentura ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno. Hlavními partnery byli SZIF, Mendelova univerzita v Brně, Bohemia sekt, BS vinařské potřeby, Umění vína a Dřevotéka. Večerem provázel Mike Mazey, celosvětově uznávaný sommeliér, Wine Educator a autor knihy Wine Words.